گری سیک: اوباما به دنبال براندازی در ایران
رجانیوز:

 

گری سیک، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر، رییس جمهور پیشین آمریکا و استاد دانشگاه کلمبیا در مصاحبه ایی با یک نشریه آلمانی هرگونه تعرض نظامی یا تحریم اقتصادی بر علیه ایران را بی نتیجه دانست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، گری سیک، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "تاگس‌تسایتونگ"،گفت: تهدیدهای چندین ساله ما ثمری نداشته است. ده سال پیش ما این امکان را داشتیم که برنامه‌ هسته‌ای ایران را به شدت کوچک نگه‌داریم. اما این فرصت را کاملا از دست دادیم. به عقیده وی، تحریم اقتصادی و حمله نظامی کارساز نیست.

"سیک" در ادامه احتمال حمله رژیم صهیونیستی بر علیه تاسیسات هسته ایی ایران را بسیار ضعیف دانست و گفت : فکر نمی‌کنم خطر حمله یک‌جانبه اسراییل به ایران چندان بزرگ باشد. برای (رژیم)اسراییل روشن است که این اقدام می‌تواند به فاجعه ایی بزرگ بیانجامد. با این همه، اسراییل با هدف جلب پشتیبانی آمریکا و اروپا برای تحریم سخت‌تر بر علیه ایران، به تهدید‌های خود ادامه می‌دهد.

تل آویو می‌تواند دست کم یک‌بار مراکز هسته‌ایی ایران را مورد هدف قرار دهد. اما با این‌کار زیر ساخت‌های ایران نابود نخواهد شد.(رژیم) اسراییل ده سال است ایران را تهدید به بمباران می‌کند و ایران از این زمان برای گسترش تاسیسات هسته ایی، تقویت پدافند هوایی و ایجاد مراکز زیرزمینی استفاده کرده است.

"گری‌سیک" مشکلات دیگر اسراییل را چنین ارزیابی می کند: هواپیماهای اسراییلی برای بمباران ایران باید از آسمان عربستان سعودی، اردن و یا عراق بگذرند که بخش عمده آن حریم هوایی آمریکا محسوب می‌شود. راه دیگر، پرواز از فراز ترکیه است. این کار را شاید بتوان یک‌بار انجام داد، اما برای بار دوم هیچکس نمی‌تواند بر آن چشم ببندد.

وی راجع به احتمال اجازه آمریکا به رژیم صهیونیستی برای حمله هوایی به تاسیسات هسته ایی ایران به خبرنگار تاگس‌تسایتونگ گفت: اگر آمریکا با اسراییل همکاری کند، موضوع در اساس شکل دیگری خواهد یافت. اما من این احتمال را که آمریکا خواهان چنین چیزی باشد، ضعیف می‌بینم. بهترین زمان برای حمله اسراییل می‌توانست شش ماه آخر ریاست‌جمهوری بوش باشد.

گری سیک که استاد رشته امور بین‌الملل و کارشناس مرکز خاورمیانه دانشگاه کلمبیا می باشد ، معتقد است تحریم‌ها سبب تغییر سیاست جمهوری اسلامی نخواهد شد. تحریم‌ها، به عنوان مجازات در واقع تنها می‌توانند به عنوان وسیله‌ایی برای مذاکره به کار گرفته شوند.

وی بر این باور است که جهان غرب از این طریق نخواهد توانست ایران را به توقف برنامه تولید انرژی هسته‌ایی خود مجبور کند.

وی اعتقاد دارد که تحریم‌ها در زمینه محدود ساختن برنامه هسته‌ایی ایران تاثیر منفی داشته است. "سیک" در این باره گفت :ایران، زمانی که فقط 64 سانتریفوژ قابل استفاده داشت، آماده بود با ما وارد مذاکره شود، اما آن را نپذیرفتیم و نتیجه این شد که ایران صاحب 9000 سانتریفوژ شود. این راهبردی غلط بود.

این سیاست مدار کهنه کار آمریکایی در خاتمه سیاست های اوباما برای "براندازی نرم" در ایران را مورد ستایش قرار داد و گفت : اوج‌گیری مبارزات برای یک "براندازی نرم" در ایران نتیجه سیاست های خارجی باراک اوباما بود که مناسب هم می باشد