غرب مایل بود رییس جمهور دیگری در ایران انتخاب شود

 

مدیر یک موسسه پر نفوذ آلمانی در سخنانی تاکید نمود که تحریم های جدید نیز مانعی بر فعالیت های هسته ایی ایران نمی باشند و باید درهای گفتگو را با تهران باز نگه داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری دی پ آی آلمان،فولکر پرتس مدیر موسسه "دانش و سیاست" مستقر در برلین که به نوعی اتاق فکر دولت آلمان نیز محسوب می‌شود راجع به ایران گفت: به نظر من اشتباه می باشد که اگر تصور کنیم با تصویب تحریم‌های جدید در شورای امنیت سازمان ملل به تنهایی ایران را مجبور خواهند کرد دست از برنامه های هسته ایی خود بکشد یا اهداف آن را تغییر دهد.

"پرتس" افزود : البته غرب خواهان آن بود که در جریان انتخابات ایران رییس جمهوری بر سر کار آید که بتوان با آن سازش کرد ولی به هرحال معتقدم اکنون لازم است که همزمان با گفتگو در مورد تحریم‌های تازه، یک راه‌حل حداقلی را در مسئله هسته ایی ایران مد نظر قرار دهیم.

وی در ادامه گفت :هنوز پیشنهادهایی در زمینه مبادله اورانیوم برای استفاده در تاسیسات هسته ایی تحقیقاتی تهران از سوی ایران و آژانس ‌بین‌المللی انرژی هسته ایی مطرح می باشد. این پیشنهادها هرچند بسیار ناچیزتر از انتظار جامعه جهانی است، اما پذیرفتن آن‌ ها به عنوان یک راه‌ حل حداقلی این امکان را به غرب می‌بخشد تا کماکان در گفتگو با ایران باقی بماند

"پرتس" همچنین راجع به مخالفت ترکیه و آلمان در تصویب دور تازه تحریم های ضد ایرانی افزود : هر دو کشور آلمان و ترکیه در مورد یک هدف کلی توافق ‌نظر دارند. ترکیه هم خواستار ایرانی نیست که مجهز به سلاح هسته ایی باشد. اما در مورد شیوه برخورد بینشان اختلاف نظر وجود دارد. مرکل می خواهد تا بحث تحریم‌های تازه بر علیه ایران در شورای امنیت مطرح شود، در حالی که ترکیه می‌گوید برای حل این مناقشه از طریق دیپلماتیک هنوز زمان کافی باقی ‌است و بایستی پیشنهادهای تاز‌ه‌ای مطرح شود.

کفتنی است مدیر این موسسه آلمانی در حالی به بیان نقطه نظرات خود پرداخته است که مقام های ارشد جمهوری اسلامی بارها مخالفت خود را با تولید سلاح های هسته ایی بیان داشته اند.همچنین مقام های ارشد ترکیه ایی نیز به ویژه در روز های اخیر خواهان خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ایی شده اند و به شدت به نگهداری سلاح هسته ایی توسط رژیم صهیونیستی اعتراض نموده اند.