اولین پیامدهای مثبت دستگیری ریگی در سیستان

 

زاهدان پرس: دستگیری "عبدالمالک ریگی" سرکرده گروهک تروریستی مزدور آمریکا، "جندالله" در 4 اسفند 1388 و در عملیاتی پیچیده توسط سربازان گمنام امام زمان (عج)، از همان ابتدا با استقبال مردم درد کشیده استان سیستان و بلوچستان همراه شد و به مردم این استان که چند سال را با غم عزیزان از دست رفته شان روزگار را به سر می بردند جان و روحیه تازه ای بخشیده است.

بر همین اساس قائم مقام ستاد دائمی تسهیلات سفرهای کشور گفت: در طول 9 روزه اول سال جدید استان سیستان و بلوچستان بیشترین رشد سفر و اقامت را به خود اختصاص داد.

محمد ابراهیم لاریجانی افزود: تا پایان روز هشتم فروردین ماه سال جاری 408 هزار و 780 نفر به استان سیستان و بلوچستان سفر کردند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 134هزار و 541 نفر بود.

وی ادامه داد: از 27 اسفند 88 سال تا پایان 8 فروردین ماه 89، 53 هزار و 95 نفر در این استان اقامت کردند که این رقم در مدت مشابه سال قبل 303هزار و37 نفر بود.

لاریجانی اضافه کرد: این استان 203 درصد در ورود مسافران و 75 درصد در اقامت مسافران رشد داشته است.

این افزایش ناگهانی سفرها در استان حاکی از آن است که ناامنی های چند ساله اخیر استان، عامل اصلی در جلوگیری از رشد سفر و گردشگری در سیستان و بلوچستان بوده است.

این در حالی است که در سال های گذشته گروهک تروریستی جندالله با اجیر کردن اشرار محلی دست به آدم ربایی های گسترده ای زده بود که همین امر باعث شده بود تا خیلی از نخبگانی که در استان سیستان و بلوچستان ساکن بودند دست به مهاجرت بزنند و به دیگر شهرها مانند تهران و مشهد نقل مکان کنند.

بر همین اساس سرتیپ "اسماعیل احمدی مقدم "روز پنجشنبه، 5 فروردین در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در چابهار اظهار داشت: درصد جرائم در سیستان و بلوچستان کاهش یافته و این در حالی است که در سال 84 در این استان به دلیل برخی ناامنی ها از جمله گروگانگیری و شرارت، نخبگان کوچ می کردند.

انتظار میرود با دستگیری ریگی امنیت روانی به نخبگان استان که به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند؛ برگردد و خیلی از این نخبگان که اغلب دانشگاهی بوده اند به استان بازگردند.