پرخاش بهزاد نبوی در مقابل سخنان امام (ره)

 

شبکه ایران: اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه که از آن به عنوان میراث گرانبهای امام راحل یاد می شود، یکی از موضوعاتی است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم، پایگاه اجتماعی جریان اصلاحات را دچار ریزش شدیدی کرد چرا که سران و طیفی از شخصیت های تندروی اصلاح طلب، برخلاف ادعاهای خود نشان دادند که نه تنها اعتقادی به این اصل محوری نداشته که صرفا به آن به عنوان امری گریز ناپذیر برای حضور در قدرت نگریسته اند.

در همین زمینه، واکنش بهزاد نبوی، در زمان تصدی وزارت صنایع در دولت میرحسین موسوی به یکی از مواضع حضرت امام(ره)، ابهامات بیشتری را درباره دولتی که خود را کابینه امام می‌خواند، به وجود آورده است.

بر این اساس "زمانی بهزاد نبوی در سمت یکی از مسئولان دولتی در زمان حیات حضرت امام (ره)، برای عقد قرار دادی به ترکیه رفته بود و همزمان حضرت امام (ره) در یک سخنرانی اتاتورک را مورد انتقاد قرارداده بودند. این سخنان باعث رنجش لائیک ها و در نتیجه باعث شده که این مقام ارشد دولتی نتواند قرارداد امضاء کند.

از این رو در بازگشت از سفر و در اولین جلسه هیئت دولت در پرخاش به سخنرانی حضرت امام (ره) گفته بود که نمی شود اینگونه از بالای سر ما مطالبی را به پرواز در بیاورند و در روابط بین الملل مارا زمین گیر کنند، دولت باید حساب خودش را از این دخالت ها مشخص نماید. اگر فکر می کنند ما تنوری عمل می کنیم در اشتباه هستند." (اشاره به داستان یکی از شیعیان امام جعفر صادق (ع) و تعبد ایشان در پذیرفتن فرمان امام(ع) و رفتن به درون تنور).

*سهم خواهی های بهزاد نبوی و دوستان

گفتنی است بهزاد نبوی در اوایل انقلاب ضمن حضور در کابینه موسوی، به همراه محسن آرمین و مصطفی تاجزاده از اعضای طیف چپ سازمان مجاهدین انقلاب اولیه به شمار می‌آمدند که ویژگی بارز این طیف ایستادگی در برابر آیت الله راستی کاشانی، نماینده حضرت امام(ره) در آن سازمان بود که در نهایت، سهم خواهی های بهزاد نبوی و یارانش منجر به از هم پاشیدگی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شد.

همچنین سایت خبری جوان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد، علاوه بر بهزاد نبوی، یکی دیگر از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب در جلسه ای درباره اعتقادش به ولایت فقیه تصریح کرده است: ما با اینکه یک نفر بخواهد در همه چیز رئیس باشد مشکل داریم، ما براساس تعقل و آنچه می بینیم و تفکراتمان می پذیرد حرکت می کنیم و به تعبد و کرامات قلبی و مسائل ماورائی که خارج از قوه تعقل و مبتنی بر قوائد مذهبی باشد کاری نداریم.

*زمان امام هم ولایت مطلقه را قبول نداشتم!

گفتنی است پیش از این نیز، موسوی خوئینی ها، دبیر مجمع روحانیون مبارز، که از وی به عنوان مرد خاکستری اصلاحات نیز یاد می‌شود، در یکی از کلاس‌های درسش در دانشگاه آزاد عنوان می‌کند که ولایت مطلقه فقیه اساسا مسئله قابل قبولی نیست و نمی‌شود آن را پذیرفت!

وی گفته بود که من زمان امام(ره) هم ولایت مطلقه را قبول نداشتم اما از آنجایی که امام جاذبه فوق‌العاده‌ای داشت و ما نیز از شاگردان ایشان بودیم رویمان نمی‌شد که جلوی امام مخالفت کنیم اما حالا که این شرایط نیست، من می‌گویم که از ابتدا هم این مسئله را قبول نداشته‌ام!

مواضع سران اصلاحات درباره ولایت فقیه در حالی مطرح می‌شود که این جناح سیاسی برای کسب وجهه در میان مردم، همچنان خود را خط امامی و پیرو راه اصیل بنیانگذار انقلاب دانسته و منتقدان خویش را منحرفین از این راه می‌داند!