کرزی: در صورت افزایش فشارهای آمریکا به طالبان می‌پیوندم!

 

رییس‌جمهور افغانستان در دیدار خصوصی با نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کرد که در صورت ادامه دخالت آمریکا در امور داخلی افغانستان، طالبان به صورت یک جنبش مقاومت مشروع درخواهد آمد.

به گزارش سرویس بین‌الملل شبکه ایران به نقل از روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان دیروز دوشنبه در دیدار با نمایندگان پارلمان افغانستان اعلام کرده است که آمریکا در امور داخلی افغانستان اخلال ایجاد می‌کند و در صورتی که این روند متوقف نشود، طالبان به صورت یک جنبش مقاومت مشروع درخواهد آمد.

به گزارش این روزنامه، در این جلسه خصوصی رییس‌جمهور افغانستان تهدید کرد که اگر پارلمان افغانستان روند تغییر قانون انتخابات این کشور را ادامه دهد و از تلاش‌های وی برای کنترل بر کمیسیون انتخابات افغانستان حمایت نکند، او نیز به گروه طالبان خواهد پیوست.

این جلسه پشت درهای بسته و به دنبال انتقادات اخیر رییس‌جمهور افغانستان از آمریکا و متحدانش و تنشهایی که به دنبال آن میان وی و دولت آمریکا بروز کرده است، برگزار شد.

کرزی در این جلسه همچنین ضمن انتقاد از عملیات هماهنگ نشده نیروهای خارجی که منجر به کشتار مکرر غیرنظامیان افغان می‌شود، اعلام کرد: آمریکایی‌ها زندان‌هایی در افغانستان دارند که هیچ ارتباطی با دستگاه قضایی این کشور و قوانین آن ندارد.

این سخنان در حالی منتشر می‌شود که کرزی روز دوشنبه و با وجود ناخشنودی سران کاخ سفید از اظهارات پنج‌شنبه گذشته وی در خصوص دست داشتن غرب در تقلب گسترده در انتخابات افغانستان، اظهارات خود را دوباره تکرار کرد.

کرزی در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی نیز اعلام کرد که آنچه من درباره انتخابات اظهار داشتم، کاملاً حقیقت داشت. گرچه آن را تکرار نخواهم کرد اما کاملاً حقیقت داشت.

در واکنش به این سخنان، رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید با ابراز ناخشنودی از تکرار سخنان کرزی تاکید کرد: با وجود این سخنان، برنامه دیدار کرزی با باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در ماه مه هنوز پا برجاست.