رجانیوز:
سفارت ایران ادعای مایکل مولن را رد کرد

 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ادعای اخیر "مایکل مولن" رئیس ستاد ارتش آمریکا مبنی بر ارسال اسلحه برای گروه طالبان در قندهار افغانستان را رد کرد و این قبیل ادعاها را واهی و بی اساس خواند.

در بیانیه دوشنبه شب بخش مطبوعاتی سفارت ایران در کابل تصریح شده است که این نوع اتهامات تکراری است و نوعی فرافکنی از سوی برخی کشورها برای توجیه شکست های خود و وسیله ای برای انحراف و فریب افکار عمومی است.

در این بیانیه آمده است: سفارت ایران در کابل ضمن رد هرگونه ارتباط با گروه های افراط گرا بار دیگر تاکید می کند که آمریکائی ها به جای اتهام زدن به دیگران، بهتر است به دنبال راهکارهای منطقی و صحیح مبارزه با تروریسم باشند.

در بیانیه سفارت ایران تاکید شده است: ایران همواره از دولت و ملت افغانستان حمایت می کند و افغانستان پیشرفته و باثبات خواست دولت و ملت ایران است، زیرا ایران تنها کشور منطقه است که از برقراری امنیت و ثبات در این کشور همسایه مسلمان سود می برد.

مولن چهارشنبه هفته قبل در کابل مدعی شده بود که در آستانه عملیات نیروهای آمریکایی در ولایت ناآرام قندهار، گزارش هایی از ارسال جنگ افزار از ایران برای گروه طالبان دریافت کرده است.

وی درحالی چنین ادعایی را مطرح کرد که مردم قندهار با راه اندازی عملیات جدید نیروهای آمریکایی در منطقه مخالف هستند.

مقامات ایران و افغانستان بارها طرح واهی ارسال جنگ افزار به گروه های مخالف دولت کابل را رد و اعلام کرده اند: باوجود برخی ادعاها تاکنون هیچ‌گونه شواهد و اسناد معتبری از وجود سلاح های ساخت ایران در افغانستان به دست نیامده است.

ایران و افغانستان در یک حوزه جغرافیایی با اشتراکات فرهنگی، تاریخی، نژادی و دینی قرار دارند.

این دو کشور حدود 950 کیلومتر مرز مشترک دارند که در منطقه به مرز دوستی معروف است.

روابط ایران و افغانستان از لحاظ سیاسی در سطح عالی قرار دارد و مردم دو کشور و منطقه در کمتر از یک ماه گذشته شاهد سفر محمود احمدی نژاد و حامد کرزی به کابل و تهران بوده اند.