رجانیوز:
واکنش آمریکا به نشست خلع سلاح اتمی در تهران

 

برگزاری نشست خلع سلاح اتمی در تهران واکنش غیرمنطقی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را برانگیخت.

"فیلیپ کراولی" روز دوشنبه در گفت و گویی با خبرنگاران اظهار داشت: اگر ایران علاقه مند است به رژیم عدم گسترش تسلیحات اتمی استحکام بخشد، باید کار را از خودش آغاز کند.

این اظهارات غیر منطقی در حالی بیان شد که جمهوری اسلامی ایران نه تنها سلاح هسته ای در اختیار ندارد بلکه بارها اعلام کرده است که برنامه فعلی هسته ای صلح آمیز خود را هرگز به سمت ساخت سلاح هسته ای منحرف نخواهد کرد.

از سوی دیگر آمریکا یکی از بزرگترین دارندگان تسلیحات اتمی در جهان و تنها کشوری است که دو بار از این تسلیحات کشتار جمعی علیه ساکنان غیرنظامی دو شهر ژاپن استفاده کرده و هزاران نفر را به خاک و خون کشانده است.

واشنگتن هم اکنون نیز به دنبال ساخت نسل تازه این تسلیحات مرگبار است و هر حرکتی در مسیر جهانی عاری از تسلیحات اتمی، پیوسته موجب خشم و عصبانیت آمریکا شده است.

واکنش عصبی به نشست تهران , نمونه ای آشکار از مخالفت واشنگتن با جهانی عاری از تسلیحات اتمی است.
آنچه که بیشتر خشم و در عین حال نگرانی دولت آمریکا را برانگیخته، استقبال از نشست تهران است که قرار است 28 و 29 فروردین ماه برگزار شود.

این نشست تحت عنوان " انرژی هسته ای برای همه، سلاح اتمی برای هیچ کس" برگزار می شود.

عنوان مذکور کاملا خلاف عملکرد آمریکا در سالهای گذشته است چرا که واشنگتن در قبال اسرائیل نه تنها در راستای معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی) عمل نکرده و تسلیحات اتمی خود را محو نکرده بلکه آشکارا با کمک به اسرائیل برای ساخت تسلیحات اتمی , این معاهده را لگد مال کرده است.

دولت آمریکا همچنین بر خلاف معاهده ان پی تی, صرفا براساس مسایل سیاسی، تلاش کرده کشورهایی را که همسو با سیاست‌های استکباری خود نمی داند، از داشتن برنامه صلح آمیز انرژی اتمی محروم سازد.
این اقدام واشنگتن نیز نقض آشکار معاهده ان پی تی است.