چگونگی دام گذاری آمریکا برای شهروندان ایرانی

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: دامی که کشورهای غربی با رهبری امریکا برای اتباع ما گذاشتند این است که وقتی اتباع ما نسبت به یک کار تجاری اقدام می‌کنند، آنها را نسبت به معامله یک کالا ترغیب می‌کنند...

به گزارش شبکه ایران، رامین مهمانپرست طی مصاحبه‌ای با رادیو "گفتگو" به تشریح کیفیت و اهداف کنفرانس خلع سلاح در تهران پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با کشور‌های شرکت‌کننده در نخستین اجلاس بین‌المللی خلع سلاح که با شعار "انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچکس" اواخر فروردین ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود، گفت: تعداد زیادی از مقامات مسئول از کشورهای مختلفی که نسبت به این مسئله ارتباط کاری و موضوعی دارند و تعدادی از سازمانهای بین‌المللی، سازمانهای غیردولتی و شخصیتهایی که نسبت به این موضوع مرتبط هستند، دعوت شده‌اند که احتمالاً از حدود سی کشور مهمان خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین با اشاره به موضوعات قابل طرح در اجلاس بین‌المللی خلع سلاح افزود: مهمترین بحثی که مطرح است، بحثهای مربوط به اراده جمعی برای خلع سلاح جهانی و پیش برد اهداف صلح آمیز فعالیتهای هسته‌ای کشورها است.

مهمانپرست در پاسخ به این سوال که برگزاری این کنفرانس در تهران، تا چه اندازه راه را برای توفیقات هسته ای ایران باز می کند، گفت: ما اعتقادی به فعالیت‌های هسته ای غیرصلح آمیز نداریم و این را بارها اعلام کردیم. از سوی دیگر و با توجه به آنکه ایران جزو بانیان معاهده "ان‌پی‌تی" بوده و از جمله اولین کشورهایی است که به عضویت سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درآمده، می‌بایست در امر مهم خلع سلاح در سطح جهانی پیشتاز باشیم. همانطور که در رابطه با سلاح های شیمیایی هم ما جزء پیشتازان این قضیه بودیم تا مانع به کارگیری آن توسط کشورهای مختلف شویم.

* چگونگی دام گذاری آمریکا برای شهروندان ایرانی

مهمانپرست همچنین در رابطه با اقدامات صورت گرفته در رابطه با آزادسازی معصومی‌نژاد،‌ خبرنگار ایرانی بازداشت شده در ایتالیا، اظهار داشت: در رابطه با آقای معصومی‌نژاد و همین طور فرد دیگری که در میلان دستگیر شده، هم از طریق سفارتخانه و کنسولگری‌مان در ایتالیا و هم از طریق وزارت امور خارجه در تهران موضوع در حال پیگیری است.

وی در رابطه با اظهارات دادستان میلان در رابطه با معصومی‌نژاد گفت: مسئله‌ای را که آنها به آقای معصومی‌نژاد نسبت دادند صددرصد کذب است. یکی از اتهاماتی که به وی وارد کردند این است که ایشان جاسوسی می کرده یا مثلاً جزء مأمورین امنیتی ما بوده با اطلاعات همکاری داشته، در صورتی که صددرصد این مسئله غلط است.

مهمانپرست همچنین با رد ادعاهای مطرح شده در رابطه با اینکه معصومی‌نژاد در معاملات کالاهای دوگانه که اهداف مثلاً نظامی دارد یا در لیست کالاهای ممنوعه هستند، دخالت داشته، گفت: ممکن است شرکتهای مختلفی بخواهند نسبت به معاملات تجاری اقدام کنند و به همین خاطر از افرادی که در این کشورها حضور دارند، راهنمایی بخواهند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: یک دامی که کشورهای غربی با رهبری امریکا برای اتباع ما گذاشتند این است که وقتی اتباع ما نسبت به یک کار تجاری اقدام می‌کنند، آنها را نسبت به معامله یک کالا ترغیب می‌کنند و به محض اینکه حتی از طریق ایمیل یک استقبال اولیه از این کالا صورت می گیرد، آنها را به جرم اینکه می خواستید وارد معامله کالایی بشنود که کالا می تواند در اهداف نظامی هم دخالت داشته باشد، دستگیر می کنند.

مهمانپرست همچنین تاکید کرد که ما مجموعه این عملکردها را به عنوان یک سناریو برای فشار آوردن به مردم خودمان، برای اینکه از فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز جلوگیری کنند، می دانیم و اتهامات وارده به معصومی‌نژاد را قبول نداریم.

* رسانه‌های غربی در جریان جلیلی به چین به راحتی دروغ می‌گفتند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه به سوالی در رابطه با سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به چین پاسخ داد و در رابطه با جوسازی‌های صورت گرفته از سوی رسانه‌های غربی درباره این سفر گفت: جناب آقای جلیلی در سفری که به چین داشتند، با مقامات مختلف چینی در رابطه با فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان و دیگر مسائل مختلف بین‌المللی که نقطه نظرات مشترکی بین کشور ما و چین وجود دارد، صحبت کردند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: در کنفرانس مطبوعاتی که ایشان داشتند نیز سوالی راجع به بحث معاوضه سوخت مطرح شد که جناب آقای جلیلی پاسخ دادند که در چارچوبی که ما خودمان پیشنهاد دادیم و شرایطی که مطرح کردیم آمادگی معاوضه را داریم.

وی با اشاره به تحریف سخنان جلیلی توسط یکی از رسانه‌های خبری و طرح این مطلب که ایران حاضر به معاوضه سوخت نیست، گفت: متأسفانه در بین همه کسانی که در کنفرانس مطبوعاتی بودند فقط یکی از شبکه‌های خبری مطلب را طور دیگری منعکس کرد که اصلاً صحت ندارد و این موضوع توسط رسانه های دیگر به هیچ وجه به این شکل ذکر نشده است و ما همواره اعلام کردیم که آمادگی معاوضه سوخت را همچنان داریم ولی شرایط مورد نظر ما باید تأمین شود.


* اظهارات آمریکا در مورد شهرام امیری، ادعای ایران را در مورد آدم‌ربایی ثابت کرد

مهمانپرست در پاسخ به سوالی در رابطه با ادعاهای مطرح شده از سوی شبکه تلویزیونی "ای‌بی‌سی" امریکا در رابطه با پناهنده شدن شهرام امیری، دانشمند اتمی ایران که از خرداد ماه سال گذشته ناپدید شده، گفت: این ادعا هم در ادامه همان جنگ روانی و تبلیغاتی است که برای تحت‌الشعاع قرار دادن فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران انجام می‌شود.

وی در تشریح این اقدامات گفت: سلسله اقدماتی را شروع کردند که بطور کلی بی‌پایه و اساس است و می خواهند برای ادعای غلطی که دارند و می‌گویند که فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان به سمت اهداف نظامی در حال پیش رفتن است، سناریو طراحی کنند.

مهمانپرست افزود: اولاً اصل موضوع اشتباه و غلط است و ما هیچ‌گونه فعالیت هسته‌ای غیر صلح‌آمیز نداشتیم و نداریم و نخواهیم داشت. نکته دوم هم اینکه مسایلی که به آقای شهرام امیری نسبت می دهند اصلاً واقعیت ندارد. مسئله سوم اینکه آقای شهرام امیری در عربستان ربوده شد و وقتی ما اعلام کردیم که نیروهای امنیتی امریکا در این ربایش دست دارند، این اظهارات را تشدید کردند. ولی الان منابع خبری مختلف امریکایی از آخرین وضعیت آقای امیری خبر می دهند. این اخباری که توسط این منابع امریکایی ذکر می شود نشان دهنده تأیید همان اظهاراتی است که ما قبلاً داشتیم و اشاره می کردیم که سرویسهای امنیتی امریکا در ربودن ایشان دست داشتند. در غیراینصورت چگونه از آخرین وضعیت ایشان خبر دارند و مطالبی را به ایشان نسبت می دهند.