اوباما دشمنانش را به حمله هسته‌ای تهدید کرد

 

رییس‌جمهوری آمریکا با انتشار استراتژی هسته‌ای جدید این کشور، در مواضعی متفاوت با شعارهای انتخاباتی خود، دشمنانش را به حمله هسته‌ای تهدید نمود.

به گزارش شبکه ایران به نقل از نشریه "نیویورک‌تایمز"، باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته استراتژی جدید هسته‌ای این کشور را منتشر کرده و تاکید کرد که جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای و تروریسم هسته‌ای، برای اولین‌بار در صدر دستور کار آمریکا قرار گرفت.

در عین حال اوباما تاکید کرد که "تا زمانی که سلاح هسته‌ای وجود دارد"، ایالات متحده تسلیحات بازدارنده هسته‌ای را برای خود و متحدانش حفظ خواهد کرد.

بنابر این گزارش، بیانیه کاخ سفید در رابطه با استراتژی هسته‌ای جدید آمریکا کمی بعد از آن منتشر شد که رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا "تجدیدنظر در مواضع هسته‌ای" آمریکا را طی یک کنفرانس خبری، آشکار ساخت.

گزارش نیویورک‌تایمز می‌افزاید: استراتژی جدید اوباما تنها کشورهای غیرهسته‌ای را از تهدید هسته‌ای آمریکا مصون می‌دارد اما این استراتژی ایران و کره‌شمالی را مستثنی قرار داده است.

در همین رابطه "رابرت لیتوک"، معاون رییس‌جمهور آمریکا در برنامه‌های مرکز بین‌المللی "وودرو ویلسون"،‌ تلاش‌های اوباما را ادامه راه جورج بوش دانسته و گفت: تحت استراتژی اوباما "این ایالات متحده و جهان است که علیه ایران قرار گرفته، و آمریکا تنها نیست."

وزیر دفاع آمریکا نیز در اظهارات روز گذشته خود حق آمریکا برای استفاده از سلاح هسته‌ای علیه کشورهایی که وی آن‌ها را حامی تروریسم خواند،‌ محفوظ دانست و گفت: ایالات متحده هر کشور و گروه تروریستی را که از تلاش‌های تروریست‌ها برای دست‌یابی یا استفاده از تسلیحات کشتار جمعی حمایت کند، مسئول می‌داند.