روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد:
هسته‌ای شدن ایران بزرگترین شکست دیپلماتیک برای آمریکاست

 

بعد از ناتوانی آمریکا بخاطر وارد کردن روسیه و چین برای ادامه تحریم ها علیه ایران،کلینتون در نشست سالانه آیپک تنها به اینسخن ساده کوتاه بسنده کرد که " ایران هسته ای غیر قابل قبول است." ولی به راستی چرا ایرانی ها باید این سخنان را جدی بگیرند؟در حالی که تاکنون اوباما چندین بار برای ایران ضرب الاجل تعیین کرده است و ایران هم به تمامی آن ضرب العجل ها بی اعتنا بوده، چرا اوباما این موضع ایران را نادیده می گیرد و عملاً کاری انجام نمی دهد.

به گزارش رجانیوز، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: سال گذشته آمریکا تلاش کردکه روی گزینه تحریم ایران کار کند و سارکوزی بارها از اوباما خواسته بود که تحریم ها علیه ایران را بدون روسیه و چین ادامه دهد ولی اوباما پافشاری کرده است که وی به کمک هر دوی آنها نیازدارد .

آمریکا سال گذشته خیلی زود متوجه شد که در شورای امنیت برای کسب رای علیه ایران تنهاست وحتی برزیل و ترکیه که دو عضو غیر دائمی شورای امنیت بشمار می روند نیز با او همراهی نکردند و تازه این دو کشورنیز در ماه های اخیر روابط بسیار خوبی با ایران برقرار کرده وسطح روابط خود با ایران را گسترش دادند.

در ادامه این گزارش آمده است: اوباما به گونه ای رفتار می کند که گویی قبول برنامه هسته ای ایران اجتناب ناپذیراست.

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود می نویسد:تمامی رفتارهای اوباما حاکی از آن است که وی پذیرفته است که ایران هسته ای غیر قابل اجتناب است حتی اگر حاضر نباشد که این امر را بطور آشکارا بیان کند .

در همین رابطه سال قبل نیز هیلاری کلینتون اعلام کرد:"اگر ایران به سلاح اتمی دست پیداکند آمریکا درصدد گسترش ایده چتر دفاع هسته ای آمریکا برای تمامی خاورمیانه خواهد بود."هر چند وی بسرعت این حرف خود را لاپوشانی کرد ولی بسیاری آن را یک اشتباه لفظی از طرفوی خواندند.

اغلب موسسات سیاست خارجی آمریکایی و اروپایی بر این باورند که برنامه هسته ای ایران به موفقیت خواهد رسید وتمامی این سازمان ها بیشتر توجه خود را به این امر معطوف داشته اند که بعد از قبول ایران هسته ای چه باید کرد.در حال حاضر بسیاری پذیرفته اند که ایران هسته ای غیر قابل اجتباب است و قبول این امر بسیار راحتتر ازگزینه حمله به تاسیسات هسته ای ایران است.

روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: با تمام اینها آمریکا باید بداند که برنامه هسته ای ایران بزرگترین شکست دیپلماتیک آمریکا محسوب می شود زیرا دشمنان آمریکا آن را نوعی طلبکاری ظالمانه می دانند و دوستانش نیز آن را بهانه ای برای فاصله گرفتن از آمریکا و تازه این یک نگاه خوشبینانه به قضیه است.

جورج بوش ،رئیس جمهور قبلی آمریکا این اشتباه بزرگ را انجام داد که نسبت به ایران هسته ای نتوانست کار زیادی انجام دهد و به نظر می رسد که اوباما نیز این اشتباه وی را تکرار خواهد کرد.