واکنش صریح وزارت خارجه به اظهارات اوباما:
به جای تهدید، برای انهدام سلاح‏های هسته‏ای‏تان ضرب‏العجل تعیین کنید

 

بعد از آنکه رییس جمهور در استان آذربایجان اوباما را به باد انتقاد گرفت، این بار نوبت به وزارت امور خارجه کشورمان رسید تا موضع رسمی تهران را درخصوص اظهارات رییس جمهور آمریکا اعلام کند.

به گزارش رجانیوز اوباما اگر چه در سخنان خود رسما ایران را به حمله تهدید نکرده بود اما اینکه به همه کشورها به جز ایران و کره جنوبی اطمینان داد تا از سلاح هسته ای برای مقابله با آنان استفاده نکند کافی بود تا مقامات کشورمان پاسخ سخنان مبهم اوباما را با صراحت و از موضع انقلابی اعلام کنند.

در بیانیه وزارت امور خارجه از آمریکا به دلیل عدم انهدام سلاح های هستهای و نیز بی تفاوتی نسبت به سلاح های هسته ای اسرائل انتقاد شده است. همیچنین از این کشور خواسته شده تا یک ضرب الاجل زمانی برای انهدام کامل سلاح های هسته ای خود تعیین کند.

در بیانیه این وزارتخانه در خصوص اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا در مورد دکترین جدید هسته ای آمریکا و فعالیت های هسته ای ایران، آمده است: سیاست های آمریکا در قبال خواست و اراده ملت ها برای برخورداری از دانش هسته ای در فعالیت های صلح آمیز شکست خورده و حمایت جامعه جهانی و همه کشورهای آزاده و مستقل دنیا از جمله کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از حق مسلم ایران در فعالیت های صلح آمیز هسته ای مصداقی از این موضوع است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: ‌آمریکا دارای یکی از بزرگترین زرادخانه های اتمی جهان است و تعداد زیادی سلاح هسته ای را انبار کرده که باید یک ضرب الاجل زمانی برای انهدام کامل سلاح های هسته ای خود تعیین کند، ‌نگهداری این حجم از سلاح های اتمی امنیت جهانی را در معرض خطر قرار داده و تهدید دیگران با این سلاح ها ناامنی بین المللی را شدت می بخشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: آمریکا اولین کشوری است که از این سلاح ها استفاده کرده و صدها هزار نفر را در هیروشیما و ناکازاکی از بین برده است.

وزارت امور خارجه یادآور شده است: دکترین جدید هسته ای اعلام شده توسط دولت اوباما از لحاظ مبنایی هیچ فرقی با دکترین های قبلی آمریکا ندارد بلکه گستاخانه استفاده از سلاح های هسته ای را در برخی موارد مجاز می شمارد؛ همچنین اساس دکترین بر ادامه داشتن این سلاح ها و نوسازی آنها و تکیه بر تئوری منسوخ شده بازدارندگی است که متعلق به زمان جنگ سرد بوده و عمر آن بسر آمده است. تاکید بر تداوم داشتن این سلاح ها مصداق بارز عدم پایبندی به ماده شش معاده منع گسترش سلاح هسته ای (ان . پی . تی) است و ‌جامعه بین المللی منتظر عمل به تعهدات آمریکا طبق این ماده و خلع سلاح هسته ای کامل می باشد.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: ‌اینکه آمریکا بخواهد به کشوری تضمین عدم استفاده از سلاح هسته ای بدهد مهم نیست چون تضمین های از سوی آمریکا که بارها تعهداتش را نقض کرده است برای کشورهای عضو ان . پی. تی قابل قبول نیست. تا زمانی که کاهش تعداد کلاهک های هسته ای آمریکا تحت نظارت کامل بین المللی انجام نشده و قابل راستی آزمایی نباشد، اعتباری ندارد.

وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ادبیات اظهارات اخیر باراک اوباما تکرار مواضع رییس جمهور پیشین آمریکا به گونه ای دیگر است، تاکید کرده است: بازگشت دولت آمریکا به سیاست های قبلی هزینه های زیادی را برای ملت آمریکا که نمونه آن انزوا در میان ملت ها است به ارمغان خواهد آورد همچنین تجربیات تهدید ملت ها از سوی آمریکا نیز کارآمدی و بی اثر بودن خود را در دوره رییس جمهوری قبلی آمریکا نشان داده است.

وزارت امور خارجه خاطرنشان کرده است: تلاش آمریکا و برخی کشورهای غربی در جهت اینکه خود را جامعه جهانی معرفی کند و اراده خود را به منزله اراده جامعه جهانی القا کند بزرگترین خطای استراتژیک آنها است که واکنش متعاقب جامعه جهانی را بدنبال خواهد داشت.

در ادامه بیانیه وزارت امورخارجه تصریح شده است: عدم اشاره آقای اوباما به رژیم صهیونیستی به عنوان اشاعه دهنده سلاح های هسته ای و به عنوان رژیمی که خود را به هیچیک از هنجارهای منع سلاح کشتار جمعی پایبند نمی داند،نشانه بی اعتباری و صداقت نداشتن در اظهارات مقامات آمریکا است.

این بیانیه می افزاید: توصیه می کنیم رییس جمهور آمریکا گفتمان تغییر که از سیاست های اعلام شده انتخاباتی که منجر به پیروزی وی گردید را به صورت عملی در دستور کار خود قرار دهد تا وجهه لطمه خورده آمریکا درجهان ترمیم و زمینه برای حل مشکلات بین المللی ازطریق گفت وگو بجای استفاده از ادبیات تهدید و فشار فراهم شود.

وزارت امور خارجه در این بیانیه تاکید کرده است: ملت ایران نشان داده که حفظ حق مسلم هسته ای از بالاترین اولویت ها است و در این راستا هیچ تحمیلی را پذیرا نخواهد شد، تحریم های شورای امنیت نه تنها هیچ تاثیری بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران نداشته و نخواهد داشت بلکه فراهم کننده انگیزه برای خود اتکایی و خودکفایی بیشتر خواهد بود.

در این بیانیه آمده است:جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده دارای برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز است و به تعهدات خود طیق معاهده (ان . پی. تی) بطور کامل پایبند است.

وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرده است که برگزاری کنفرانس خلع سلاح در اواخر فروردین ماه جاری گواهی بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای تحقق عملی شعار " انرژی هسته ای برای همه ، سلاح هسته ای برای هیچکس " در سطح بین المللی است.