خاتمی: دین باید جوابگوی آزادی باشد

 

آقای خاتمی دین و آزادی را دو مقوله جدا از هم توصیف کرده و گفته است: "آزادی از دین سئوال می‌کند و دین باید جوابگو باشد!"

به گزارش شبکه ایران، رئیس دولت اصلاحات انتقادات مردمی از عملکرد سران اصلاحات را "تهمت علیه دلسوزان نظام" نامیده است!

سید محمد خاتمی در دیدار تعدادی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران، مدعی شده که "مدت‌هاست که شاهد دستگیری‌‌ها و ایجاد فضای ناامنی برای اساتید و دانشجویان و بخش‌های مختلف جامعه هستیم و همچنین تفکر غلطی به دنبال قطب بندی جامعه است".

آقای خاتمی همچنین با اشاره به برخی اقدامات اصلاح‌طلبان در سال گذشته، به نبود یک رویه مشخص در میان جبهه اصلاحات اعتراف کرده و گفته است: "چون در اصلاحات پراکندگی وجود داشت و به قول معروف هر کسی از ظن خود شد یار من، تلاش بنده نظم و ترتیب دادن و تعیین چارچوب مشخصی برای اصلاحات بود".

دفاع از هتاکان با حمله به مسئولان نظام

رئیس بنیاد باران در ادامه سخنانش، با متهم کردن مسئولان نظام و بیان اینکه "بر اثر اشتباهات و رفتارهای مسئولان، برخی که سوءنیت هم ندارند، دین‌دارهم هستند، می‌گویند دین نمی‌تواند و نباید در عرصه حیات اجتماعی بیاید و رفتارهای اجتماعی را تعیین کند"، تلاش کرد تا سخنان صد دین اصلاح‌طلبان را تطهیر کند.

این سخنان آقای خاتمی در پی توهین برخی از اعضای جبهه اصلاحات به مقدسات دین اسلام بیان شده است. اکبر گنجی، یکی از روزنامه‌نگاران حامی اصلاحات چندی پیش در اظهاراتی موهن، منکر اصل مهدویت در اسلام شد. پیش از آن هم عبدالکریم سروش، تئوریسین اصلاحات، وحیانی بودن قرآن را زیر سوال برده بود.

آقای خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود، دموکراسی را از دستاوردهای بسیار بزرگ بشر خواند و با حمله به منتقدین خود، گفته است: "اینکه بگوییم غربی‌ها توطئه کرده‌اند، دموکراسی را در مقابل دین آوردند و الان هم هر کس صحبت از دموکراسی می کند غرب‌زده است و حرف سازمان‌های جاسوسی را می‌زند؛ ساده اندیشانه و مغرضانه‌ترین حرفی است که می‌توان در دنیا زد".

دین نباید مقدس باشد!

رئیس دولتهشتم بدون اشاره به نپذیرفتن رای مردم از سوی خود و سران اصلاحات در جریان انتخابات سال گذشته، مدعی شده است: "حکومت‌ها موجودات فراقانونی و دارای اختیارات تام نیستند، بلکه تابع مردم هستند، توسط مردم روی کار می‌آیند و مردم کنارشان می‌گذارند".

وی همچنین در اظهارنظری جالب گفته است: "آزادی و دین وقتی در مقابل هم قرار بگیرند هر دو زیان می‌بینند". البته آقای خاتمی توضیح نداده که دین که منادی آزادی افراد و جوامع است، چگونه می‌تواند در مقابل آزادی قرار بگیرد.

آقای خاتمی همچنین گفته است: "آزادی از دین سئوال می‌کند و دین باید جوابگو باشد!"

در راستای همین رویکرد رئیس بنیاد باران به دین بود که او در دولت اصلاحات، در دفاع از آنچه آزادی می نامید، حجاب و آزادی را جمع ناشدنی خواند و گفت: اگر حجاب مانع آزادی زن در جامعه شود قطعا مضر است.

رئیس بنیاد باران در ادامه اظهارات نامناسب خود درباره ماهیت ادیان آسمانی، از مقدس شدن دین انتقاد کرده و گفته است: "دین چیست؟ دین حقیقتی دارد که قدسی و مطلق است، ولی تصوری که ما انسانها از دین داریم متعلق به ما است ، باید دین را بفهمیم؛ اگر این فهم مقدس شد مشکل پیش می آید چرا که یک امر بستری نسبی را مطلق و مقدس کرده‌اید".

آقای خاتمی ادامه داده است: "دین نباید فقط بتواند به سئوال‌ها و نیازهای انسان‌ها در قرون گذشته جواب بگوید، انسان امروز با انسان دیروز فرق می‌کند و چه بسا پاسخ ها با نیازها و پرسش های امروز تناسب نداشته باشد". وی نگفته که منظورش از پاسخگویی دین به نیازهای امروز انسان چیست و آیا اسلام واجد این ویژگی هست یا نه.

اتهام "دروغگویی" به رسانه های رسمی

رئیس دولت اصلاحات در ادامه سخنان خود، به انتقادات مردم و نمایندگان مردم در مجلس نسبت به خود واکنش نشان داده و با دروغ خواندن این انتقادات، گفته است: "شاهد هستیم که رسما عده‌ای که تریبون‌های رسمی هم در دست آنهاست استراتژی دروغ را در پیش گرفته‌اند و هر نسبتی را به یاران امام و دلسوزان این نظام و انقلاب می‌دهند".

آقای خاتمی بدون اشاره به سخنان و مواضع ساختارشکنانه و ضدانقلاب حامیان خود نظیر هتک حرمت امام راحل و همچنین حرمت شکنی در روز عاشورا، مدعی شده که همه اصلاح‌طلبان از اسلام و نظام دفاع می‌کنند و گفته است: "اصلاح‌طلبان نظام و انقلاب و راه امام و قانون اساسی را قبول دارند، قانون اساسی مبنای عمل آنهاست و معتقدند همه اصول آن باید اجرا شود".

این اظهارات رئیس دولت اصلاحات در حالی مطرح می‌شود که سران اصلاحات در جریان انتخابات سال گذشته، به جای پذیرش قانون اساسی و رای مردم، هواداران خود را به حضور در خیابان و ایجاد درگیری و آشوب تحریک کردند.

تهدید به ایجاد آشوب

وی همچنین با تایید تلویحی نظرات حامیان افراطی خود گفته است: "اگر نظام همین روش‌های نادرست است، نتیجه این می‌شود که نسل جوان می‌گوید اگر نظام این است، ما نمی‌خواهیم!"

آقای خاتمی در پایان با تکرار صحبت‌های برخی رسانه‌های ضدانقلاب، مدعی شده که اوضاع کشور "بد" است و با تهدید تلویحی گفته است: "موقعیت کشور بعد از انتخابات بد است و ملت هزینه بسیار بالایی در این ایام پرداخته است، عواقب مدیریت موجود در جامعه مطلوب نیست و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود ،سال 89، سال بحران‌های اجتماعی خواهد بود".