اوباما زور بیخودی می زند هم سابقه آمریکا معلوم است و هم سابقه ایران (خبر ویژه)

اقدام دولت آمریکا در برگزاری نشست امنیت هسته ای به موازات چشم پوشی از زرادخانه اتمی رژیم صهیونیستی موجب ابراز تردید و تمسخر در محافل مختلف جهانی شده است.
پاتریک سیل تحلیلگر انگلیسی مسائل خاورمیانه با اشاره به رویکرد دوگانه آمریکا در دنیا برنامه هسته ای ایران و تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی نوشت: تفاوت ایران و اسرائیل این است که اسرائیل معاهده «ان.پی.تی» را امضا نکرده و غرب هیچ اتهامی به اسرائیل در مورد برنامه هسته ایش مطرح نکرده اما ایران که معاهده ان. پی.تی را امضا کرده با اتهامات غرب روبروست. اسرائیل که یک زرادخانه هسته ای در اختیار دارد نه تنها از امضا معاهده ان.پی.تی امتناع کرده بلکه اجازه بازرسی از زرادخانه هسته ای خود را نیز به بازرسان نداده است. کارشناسان و تحلیلگران می گویند چرا اوباما که به دنبال ایجاد دنیای عاری از تسلیحات هسته ای و خاورمیانه باثبات می باشد، از اسرائیل نمی خواهد که فعالیت زرادخانه هسته ای خود را متوقف کند؟ تا زمانی که اسرائیل تهدیدکننده و عنان گسیخته عمل کند، پرسش از برنامه هسته ای ایران مضحک است.
وی همچنین در گلف نیوز نوشت: اعمال فشار بیشتر علیه ایران از سوی دولت اوباما در حالی که چین و روسیه با تحریم های جدید موافقت نکرده اند و کشورهایی نظیر ترکیه و برزیل هم علنا با تحریم ها مخالفت می کنند، عاقلانه نیست بلکه محکوم به شکست است و نتایج معکوسی به همراه خواهد داشت.
لیندا هرد متخصص امور خاورمیانه در هفته نامه آن لاین جورنال نیز، سیاست دوگانه اوباما را به چالش کشید و نوشت: مضحک است. تنها کشوری که تاکنون در جهان از سلاح هسته ای استفاده نموده و صدها هزار انسان را در هیروشیما و ناکازاکی با بمب اتمی به قتل رسانده، اکنون ایران را متهم می کند. این در حالی است که اسرائیل دو بار در سال های 1967 و 1973 در صدد استفاده از بمب اتمی علیه مصر بود.
وی با اشاره به کنفرانس خلع سلاح در تهران که اواخر فروردین برگزار می شود، می نویسد: غرب باید به جای فرستادن پیام های متناقض، از این کنفرانس حمایت کند. لیندا هرد مسئله مضحک دیگر در نوع مواجهه آمریکا با برنامه هسته ای ایران و رژیم صهیونیستی را چنین توضیح می دهد: نکته مضحک دیگر این است که ایران اجازه بازرسی کامل را به ماموران آژانس بین المللی هسته ای داده است و از امضا کنندگان «ان.پی.تی» می باشد اما اسرائیل تاکنون از امضای «ان. پی.تی» سر باز زده است و حتی به خاطر سیاست های هسته ای اش از سوی واشنگتن تشویق نیز می شود. ایران در طول تاریخ معاصر خود تاکنون به هیچ کشوری یورش نبرده است ولی هشت سال در جنگی توسط صدام حسین که از جانب واشنگتن حمایت می شد مورد حمله قرار گرفت و هم اکنون نیز از سوی تل آویو و واشنگتن مورد تهدید نظامی قرار می گیرد.
این تحلیلگر انگلیسی با اشاره به تایید برنامه هسته ای ایران از سوی آژانس و سنگ اندازی غرب در راه پیشرفت این فعالیت ها می نویسد: اساس برنامه هسته ای ایران در رژیم سابق ایجاد شد ولی چرا آن موقع جهان و غرب راجع به این مسئله حساس نبود؟ پاسخ واضح است. شاه مهره ای آمریکایی بود و هنگامی که آیت الله خمینی به روی کار آمد تمامی این برنامه ها لغو شد. آنچه که مشاهده می شود این است که ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تحت نظارت «ان.پی.تی» می باشد و کشورهای امضا کننده این پیمان نیز باید به ایران کمک نمایند اما این کشورها از این کار سر باز زده اند. در عوض آمریکا با هند که عضو «ان. پی. تی» نیست در سال 2005 قرارداد همکاری های هسته ای امضا نمود. غرب می خواهد ایران دست های خود را به علامت تسلیم بالا ببرد و حق قانونی کشور خود در زمینه هسته ای را رها سازد. آن ها می خواهند ایران را کشوری مزاحم معرفی نمایند اما تا زمانی که غرب چشم های خود را بر زرادخانه های اسرائیل می بندد فرصت عدم گسترش سلاح های هسته ای از بین می رود. بهتر است به ایران و حق استفاده صلح آمیز این کشور از انرژی هسته ای احترام بگذاریم.