فتنه و نسخه عبور از آن در نگاه امام خمینی - قسمت پایانی

نقشه راه برای رهایی
ابراهیم حاجی محمدزاده
«اینهایی که گمان می کنند اسلام نگفته است «جنگ جنگ تا پیروزی» اگر مقصودشان این است که در قرآن این عبارت نیست، درست می گویند و اگر مقصودشان این است بالاتر از این با زبان خدا نیست، اشتباه می کنند. قرآن می فرماید: (قاتلوهم حتی لاتکون فتنه) «با آنان جهاد کنید تا فتنه و فساد از روی زمین برطرف شود» سوره بقره آیه 193
همه بشر را دعوت می کند به مقاتله برای رفع فتنه، «یعنی جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم» یعنی، باید کسانی که تبعیت از قرآن می کنند، در نظر داشته باشند که باید تا جایی که قدرت دارند ادامه نبردشان بدهند تا این که فتنه از عالم برداشته بشود...»(1)
معمار انقلاب حضرت امام(ره) همواره با تأکید و تعهد بر وراثت و تداوم راه انبیا در انقلاب اسلامی و زمینه سازی حکومت جهانی پابرهنگان و محرومان جهان به پرچمداری قائم آل محمد- عجل الله تعالی فرجه الشریف- تمامی رخدادها و وقایع مهم در انقلاب اسلامی از جمله عبور از فتنه ها را علاوه بر تعمیق تجربه سیاسی الهی ملت ایران موجب الگوبرداری مستضعفان و محرومان جهان در مبارزه علیه توطئه های استکبار جهانی و ایادی آن می دانند.
«... ما برای حفظ موجودیت اسلام در جهان تنها از خود دفاع کرده ایم و این ملت مظلوم ایران است که همواره مورد حمله جهانخواران بوده است و استکبار از همه کمینگاههای سیاسی و نظامی و فرهنگی و اقتصادی خود به ما حمله کرده است. انقلاب اسلامی ما تاکنون کمینگاه شیطان و دام صیادان را به ملتها نشان داده است. جهانخواران و سرمایه داران و وابستگان آنان توقع دارند که ما شکسته شدن نونهالان و به چاه افتادن مظلومان را نظاره کنیم و هشدار ندهیم. و حال آنکه این وظیفه اولیه ما و انقلاب اسلامی ماست که در سراسر جهان صلا زنیم ای خواب رفتگان! ای غفلت زدگان بیدار شوید و به اطراف خود نگاه کنید که در کنار لانه های گرگ منزل گرفته اید برخیزید که اینجا جای خواب نیست و نیز فریاد کشیم سریعاً قیام کنید که جهان ایمن از صیاد نیست! آمریکا و شوروی در کمین نشسته اند و تا نابودی کاملتان از شما دست برنخواهند داشت.»(2) و با تذکر مشکلات راه و سختی های مبارزات انبیا و اولیا به محرومان جهان لازمه الگوپذیری از انقلاب اسلامی راآمادگی برای تحمل دشواریها اعلام می کنند:
«... مردم ایران و مسلمانان و آزادیخواهان تمامی جهان باید بدانند که اگر بخواهند بدون گرایش به چپ و راست و مستقل از هر قدرت و ابرقدرتی روی پای خود بایستند باید بهای گران استقلال و آزادی را بپردازند...»(3)
و در این صورت تجربه گذار از مشکلات و فتنه های گوناگونی که شیطان بزرگ و صهیونیزم و ایادی آنان بر انقلاب ما تحمیل کرده اند را بالاترین هدیه به محرومان و پابرهنگان در دنیای کنوبی می دانند واقعیتی که پس از امام در میان ملت های دربند از جمله لبنان و فلسطین و عراق و... بارها به بار نشسته است؛
«... ملت ایران تجربه پیروزی بر کفر جهانی را در خراب شدن منازل خود بر سر کودکان در خواب به دست آورد. و با فداکاریها و مجاهدات، انقلاب و کشور خود را بیمه نموده است و ما به تمام جهان تجربه هایمان را صادر می کنیم و نتیجه مبارزه و دفاع با ستمگران را بدون کوچکترین چشمداشتی، به مبارزان راه حق انتقال می دهیم و مسلماً محصول صدور این تجربه ها جز شکوفایی پیروزی و استقلال و پیاده شدن احکام اسلام برای ملت های دربند نیست.
روشنفکران اسلامی همگی با علم و آگاهی باید راه پرفراز و نشیب دگرگون کردن جهان سرمایه داری و کمونیزم را بپیمایند و تمام آزادیخواهان باید با روشن بینی و روشنگری راه سیلی زدن بر گونه ابرقدرت ها و قدرتها، خصوصاً آمریکا را بر مردم سیلی خورده کشورهای مظلوم اسلامی و جهان سوم ترسیم کنند. من با اطمینان می گویم: اسلام ابرقدرتها را به خاک مذلت می نشاند. اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدوده خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد...»(4)
و با تجلیل از ملت ایران در الگو شدن طریق مبارزه با ترفندهای شیطان بزرگ و صهیونیزم بین الملل و تداوم و تعمیق انقلاب در گذار از فتنه های گوناگون داخلی و خارجی میفرمایند:
«... ملت شریف ایران توجه داشته باشند که کاری که شما مردان و زنان انجام داده اید آنقدر گرانبها و پرقیمت است که اگر صدها بار ایران با خاک یکسان شود و دوباره با فکر و تلاش فرزندان عزیز شما ساخته گردد. نه تنها ضرری نکرده اید، که سود زیستن در کنار اولیاءالله را بردید و در جهان ابدی شده اید و دنیا بر شما رشک خواهد برد، خوشا به حالتان.»(5)
اینکه بارها و بارها شنیده ایم که تمامی آزادیخواهان و پابرهنگان و محرومان جهان رخدادهای ایران اسلامی را با تمام وجود دنبال می کنند و نسبت به چهره های سیاسی گوش به فرمان رهبری اظهار ارادت و تنفر خود را از تمامی کسانی که در فتنه اخیر سهم داشته اند ابراز می د ارند. مدیون مواضع سیاسی الهی امام و رهبر معظم انقلاب در دفاع از محرومان و تحریص آنان به پیروی از انقلاب اسلامی است و به همین دلیل آمریکا و اذنابش همواره از الگو شدن انقلاب اسلامی وحشت داشته اند و علی رغم میل آنان تمامی فتنه انگیزی هایشان آنان در طول نزدیک به نیم قرن از 15 خرداد تا فتنه سال 88 مبدل به کلاس درس و نقشه راه برای رهایی تمامی محرومان و پابرهنگان گردیده است تا تنها راه غلبه بر توطئه های مستکبران و ایادی آنان را بیاموزند چرا که از دیدگاه امام راحلمان دنیا آبستن حوادثی است که به این تجربه های سرنوشت ساز نیاز مبرم دارد.
«... دوران بن بست و ناامیدی و تنفر در منطقه کفر به سر آمده و گلستان ملت ها رخ نموده است و امیدواریم همه مسلمانان شکوفه های آزادی و نسیم عطر بهاری و طراوت گلهای محبت و عشق و چشمه سار زلال جوشش اراده خویش را نظاره کنند همه باید از مرداب و باتلاق و سکوت و سکونی که کارگزاران سیاست آمریکا و شوروی بر آن تخم مرگ و اسارت پاشیده اند به درآییم و به سوی دریایی که زمزم آن جوشیده است روانه شویم...»(6) و «امروز جهان تشنه فرهنگ اسلام ناب محمدی است و مسلمانان در یک تشکیلات بزرگ اسلامی رونق و زرق و برق کاخهای سفید و سرخ را از بین خواهند برد.
امروز خمینی آغوش و سینه خویش را برای تیرهای بلا و حوادث سخت برابر همه توپها و موشکها دشمنان باز کرده است و همچون همه عاشقان شهادت، برای درک شهادت روزشماری می کند...»(7) و «ملی گراها تصور نمودند ما هدفمان پیاده کردن اهداف بین الملل اسلامی در جهان فقر و گرسنگی است. ما می گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم ما بر سر شهر و مملکت با کسی دعوا نداریم ما تصمیم داریم پرچم لااله الاالله را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم...»(8)
«خداوندا، تو می دانی که استکبار و آمریکای جهانخوار گلهای باغ رسالت تو را پرپر نموده اند.
به تعبیر برادرم حسین شریعتمداری، فتنه سال 1388 علی رغم تمامی رنج ها و خون دلهایی که امت ما تحمل نمود یکبار دیگر به نسل های گذشته و پیشتازان انقلاب تعهد بر رهنمودهای خمینی دیگر را یادآور شد و نسل های جوان را در کانون رودررویی با فتنه هایی قرار داد که مثل دوران ده ساله اول انقلاب بزعم خویش ایمان و عشق به ولایت فقیه و اسلام ناب محمدی(ص) را نشانه رفته بودند و همانگونه که بر مبنای اندیشه الهی سیاسی امام(ره) و نقش انقلاب اسلامی در جهان اشاره نمودیم یکبار دیگر محرومان و پابرهنگان جهان و همه کسانی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند درس توکل به امدادهای الهی و پایداری و مقاومت در راه رهنمودهای رهبران الهی و وارثان انبیاء را آزمودند. و در جشن پیروزی ملت ما با امام(ره) دست بر دعا برداشته و می گویند
«...خداوندا بر ما منت بنه و انقلاب اسلامی ما را مقدمه فرو ریختن کاخهای ستم جباران و افول ستاره عمر متجاوزان در سراسر جهان گردان و همه ملت ها را از ثمرات و برکات و وراثت و امامت مستضعفان و پابرهنگان برخوردار فرما...»(9)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) صحیفه امام ج19 ص113 صحیفه امام ج20 ص326
(2) صحیفه امام ج21 ص89
(3) صحیفه امام ج20 ص324
(5) و (4) صحیفه امام ج 20 ص325
(6) صحیفه امام ج 21 ص82
(8) و (7) صحیفه امام ج21 ص88
(9) صحیفه امام ج21 ص95