در نامه غیررسمی به کاخ سفید رابرت گیتس: آمریکا سیاست راهبردی در برابر ایران ندارد

سرویس سیاسی -
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از نامه محرمانه رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا درباره ایران پرده برداشت و نوشت که گیتس به کاخ سفید در خصوص عدم سیاست راهبردی پیرامون ایران هشدار داده است.
این روزنامه آمریکایی در گزارش سه صفحه ای به نقل از مقامات ناشناس دولت آمریکا تصریح کرد که رابرت گیتس در نامه ای محرمانه که در ماه ژانویه سال جاری میلادی نوشته بود به کاخ سفید هشدار داد که سیاست موثری در قبال برنامه هسته ای ایران در اختیار ندارد.
بنابراین گزارش، نامه گیتس که به ژنرال جیمزجونز مشاور امنیت ملی باراک اوباما فرستاده شده است منجر به تلاش بیشتری در داخل پنتاگون شد و کاخ سفید و سازمان های اطلاعاتی آمریکا، گزینه های جدیدی به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد دادند.
نیویورک تایمز نوشت که در این گزارش گیتس، موضوع حمله احتمالی به تأسیسات هسته ای ایران را نیز به عنوان یک گزینه ممکن مورد بررسی قرار داده است.
مقامات دولتی آمریکا نامه محرمانه گیتس را به عنوان یک «درخواست بیداری» توصیف کردند که در آن، وی درباره نگرانی های خود از جمله سناریویی که بسیاری از کارشناسان به عنوان محتمل ترین گزینه بررسی می کنند، نوشته است.
در آن سناریو، ایران، تمامی بخش های اصلی که برای یک سلاح هسته ای لازم است همچون سوخت، طرح ها و چاشنی ها را گرد هم می آورد اما تنها بخش اندکی از مونتاژ یک جنگ افزار عملیاتی کامل را متوقف کرده است که در این مورد، ایران می تواند یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای باقی بماند اما به چیزی که کارشناسان آن را کشور تسلیحات هسته ای مجازی می نامند، تبدیل می شود.
این یادداشت همچنین از کاخ سفید درخواست کرده است تا درباره این مسئله که اگر ایران تصمیم بگیرد تا یک سلاح تولید کند، آمریکا چگونه می تواند ایران را باز دارد و چگونه با احتمال اینکه سوخت هسته ای با تسلیحات به دست گروه های شبه نظامی که ایران از آنها حمایت می کند، روبرو شود.
نیویورک تایمز افزود: یکی از مقامات ارشد آمریکایی اعلام کرده است که مقامات کاخ سفید اعلام کرده اند که اصرار دارند به مدت 15 ماه برنامه ریزی مفصلی برای بسیاری از برآوردهای احتمالی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران انجام داده اند.
از سوی دیگر؛ مقام های رسمی کاخ سفید با این نظر که نامه گیتس باعث تجدیدنظر در رویکرد دولت آمریکا نسبت به ایران شده است به شدت مخالفت کردند.
در همین حال، «بنیامین رادرز» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا شنبه شب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که گزارش مزبور هیچ تاثیری در تغییر رویکرد دولت اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران نداشته است.
وی گفت: این موضوع که یک نامه غیررسمی سیاست های دولت را در قبال ایران تغییر داده است کاملا اشتباه است. دولت اوباما سیاست های خود در قبال ایران را از ماه ها قبل طرح ریزی کرده است.
همچنین جف مورل سخنگوی پنتاگون روز شنبه و در کنفرانس خبری خود بدون تایید ارسال این نامه از سوی گیتس برای تغییر در استراتژی واشنگتن در قبال برنامه های اتمی ایران گفت که کاخ سفید در طرح ریزی های خود طیف گسترده ای از گزینه های ممکن برای برخورد با ایران را مورد بررسی قرار داده است.
وی افزود: وزیر دفاع بر این باور است که رئیس جمهور ایالات متحده و تیم امنیتی اش بیشترین وقت و زمان ممکن را برای دستیابی به توافق با ایران بر سر برنامه اتمی مصرف کرده اند.
گفتنی است؛ ژنرال جیمز جونز مشاور امنیت ملی دولت اوباما نیز به روزنامه نیویورک تایمز گفت که در استراتژی دولت اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران همه گونه گزینه ها برای تماس و برخورد با ایران مورد توجه قرار گرفته است.
این در حالی است که آمریکا در طی ماه های گذشته و نشست های مکرر با گروه 1+5 و اخیراً در نشست امنیت هسته ای واشنگتن در جلب حمایت کشورها برای اعمال تحریم های شدیدتر علیه موضوع هسته ای ایران ناکام مانده است.