روسیه به غرب خیانت نمی کند اما یادتان نرود که در ایران انقلاب شده (خبر ویژه)

یک خبرگزاری روسی در واکنش به برخی انتقادهای محافل غربی از مسکو و متهم کردن روسیه به خیانت به غرب در چالش هسته ای با ایران تصریح کرد ما خیانت نکرده ایم بلکه واقعیت این است که ایران وابسته به روسیه نیست که ما بتوانیم آن را تسلیم کنیم.
ریانووستی در تحلیلی می نویسد: انتقادات رئیس جمهور روسیه از ایران در هنگام دیدار اخیر خود از نیویورک باعث تعجب مطبوعات غربی و اسرائیلی شد. آیا منتقدانی که ادعا می کنند روسیه نسبت به بلندپروازی های هسته ای ایران خویشتنداری می کند نیازمند پاسخ دیگری هستند؟! با این حال مشکل آنجاست که برخی از شرکای غربی روسیه انتظارات مبالغه آمیزی از تاثیر روسیه بر ایران دارند. پس از اینکه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در 17 سپتامبر گذشته لغو طرح سپر موشکی در لهستان و چک را اعلام کرد، شایعه هایی منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه می بایست در مقابل این عقب نشینی، ایران را به عقب نشینی از سلاح هسته ای وادار کند. حتی یک روزنامه لهستانی به صورت کوتاه نوشته: «مسکو وعده داده که هم پیمان خاورمیانه ای خود را تسلیم و تحویل دهد اما مسکو پس از 17ماه تاکنون دست به چنین اقدامی نزده است.» پس از آن رسانه های غربی شروع به سرزنش کردن روسیه کردند که چرا امتیازهای وعده داده شده به آمریکا را اجرا نکرده است.
خبرگزاری روسی اضافه می کند: متاسفانه این امیدها متکی به مستندات و رویدادهای واقعی نیست چرا که ایران اصلا وابسته به روسیه نیست تا بتوانیم آن را تسلیم کنیم. ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران از زمان شکل گیری آن در سال 1979 بر انکار هرگونه زمینه ای برای منافع کشورهای بزرگ به ویژه در خاک ایران تاکید می کند.
ریانووستی می نویسد؛ روابط ایران با روسیه نسبت به آمریکا، خوب است. سفارت ایران در آمریکا جمع شده و اموال و دارایی های ایران نیز در این کشور بیش از 30 سال است که مصادره شده اند. هرچند وقت یک بار هم درگیری های دیپلماتیکی میان ایران و برخی از کشورهای غربی روی می دهد ولی به هیچ عنوان نمی توان ایران را هم پیمان یا دست ساخته روسیه دانست.
خبرگزاری مذکور ضمن اشاره به مخالفت روسیه با دستیابی ایران به سلاح اتمی نوشت: شکست اقدامات اوباما در برقراری ثبات و منع خشونت در روابط بین الملل به سود روسیه نیست. این گونه است که می توان اظهارات مدودف درباره مشکل ایران را تفسیر کرد مبنی بر اینکه «من اعمال مجازات علیه ایران را آرزو نمی کنم اما آنها حتمی هستند.» لذا روسیه به کسی خیانت نمی کند و چیز جدیدی را اختراع نکرده بلکه به دنبال فعالیت همسو با جامعه بین الملل است.