بازتاب گسترده اجلاس تهران خبرگزاری فرانسه : ایران به تهدید قدرت های هسته ای پاسخ داد

کنفرانس بین المللی خلع سلاح و عدم اشاعه که با حضور نمایندگان 60 کشور دنیا در تهران برگزار شد همچنان درصدر اخبار و گزارشات رسانه ها و محافل خارجی قرار دارد.
خبرگزاری فرانسه طی گزارشی نوشت: همانطور که می دانیم غرب مدعی آن است که ایران در تلاش برای تجهیز به سلاح اتمی است و این کشور را تهدید به اعمال تحریم کرده است؛ اما این بار همان ایران تهدید شده، دست به گریبان آمریکا و دیگر قدرت های هسته ای بزرگ جهان که بر نهادهای جهانی سلطه دارند، شده و در واقع علیه آنها ضدحمله یا حمله متقابل ترتیب داده است.
خبرگزاری فرانسه افزود: کنفرانس بین المللی روز گذشته تهران در واقع نقطه مقابل نشست امنیت هسته ای اخیر واشنگتن بود. ایران که با تمام قوا هرگونه تلاش و تمایل برای تجهیز به تسلیحات هسته ای را رد می کند به نشست امنیت هسته ای واشنگتن که طی آن آمریکا و اروپا درخواست اعمال تحریم های جدید علیه تهران را مطرح کردند، دعوت نشده بود.
روزنامه الجریده چاپ کویت نیز دراین باره نوشت: ایران با برگزاری کنفرانس خلع سلاح هسته ای به اجلاس اخیر واشنگتن واکنش نشان داد. براساس این گزارش، ایران به تهدیدات آمریکا و اسرائیل مقابله به مثل کرد.
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت هم برگزاری کنفرانس خلع سلاح تهران را پاسخ ایران به زورگویی های هسته ای آمریکا ارزیابی کرد.
براساس این گزارش، ایران، با حمله شدید به آمریکا و انگلیس آنها را متهم کرد که از تسلیحات هسته ای شان برای زورگویی و ارعاب کشورهای فاقد سلاح اتمی استفاده می کنند.
معاون وزیرامورخارجه چین در گفت وگو با ایسنا، در حاشیه کنفرانس «خلع سلاح و منع اشاعه» تهران با اشاره به برگزاری این کنفرانس گفت: کنفرانس بین المللی خلع سلاح هسته ای سازنده است و چین خوشحال است که در کنفرانسی درباره خلع سلاح هسته ای شرکت کرده است و چین از ایران به خاطر برگزاری چنین کنفرانسی تشکر می کند.
«چنگ کوپنک» در ادامه با اشاره به روابط چین و ایران گفت: روابط این دو کشور دوستانه و همکاری هایی با یکدیگر دارند و رابطه دوستانه آن ها پیشینه طولانی داشته و هر دو کشور نقاط مشترکی دارند.
معاون وزیر امور خارجه چین با بیان این که چین مخالف تحریم بین المللی علیه ایران است، گفت: از سوی دیگر چین معتقد است که ایران مسئولیت دارد به عنوان کشور عضو معاهده ان.پی.تی تعهدات خود را در قبال جامعه بین المللی ایفا کند. از آن جایی که چین دوست قدیمی ایران است خواستار این است که ایران تعهدات سیاسی خود را در قبال سازمان های بین المللی انجام دهد.
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در امور خلع سلاح هسته ای نیز گفت: مسکو برای دستیابی به راه حل درخصوص برنامه هسته ای ایران همچنان گزینه دیپلماتیک را ترجیح می دهد.
ریابکوف در حاشیه کنفرانس بین المللی خلع سلاح هسته ای در تهران در گفتگو با العالم گفت: هرگونه حمله نظامی به ایران عواقب وخیمی برای کل منطقه به دنبال خواهد داشت.
وی گزینه دیپلماتیک را بهترین راه برای حل مساله برنامه هسته ای ایران دانست و گفت: روسیه از تهران و کشورهای 1+5 دعوت می کند تا گفت وگوهای بیشتری داشته باشند.
ریابکوف تصریح کرد: ما همواره برای تقویت و توسعه روابط با ایران در همه زمینه ها تلاش می کنیم؛ همانطور که از ابتدا بر اعتماد و اتخاذ مواضع آشکار در قبال تهران تاکید می کردیم.