کیهان:

محافل خبری از به هم خوردن روابط حلقه 5 نفره «اتاق فکر» جنبش سبز در خارج از کشور و ایجاد اتاق فکر دیگری در لندن خبر می دهند.
به دنبال بیانیه شماره 17 میرحسین موسوی پس از حوادث روز عاشورا - که در آن از حرمت شکنان به عنوان مردم خداجو یاد شده بود- گروه پنج نفره ای متشکل از مهاجرانی، کدیور، عبدالعلی بازرگان، سروش و اکبر گاف بیانیه ای منتشر کرده و ضمن استقبال از بیانیه موسوی، خود را اتاق فکر جنبش سبز معرفی کردند. این تیم با سایت اینترنتی جرس شناخته می شدند و شماری از عناصر ضدانقلاب از جمله روزنامه نگاران زنجیره ای فراری را دور خود جمع کرده بودند.
اما خبرهای بعدی حاکی از آن است که به دنبال درگیری شدید در اتاق فکر کذایی، 3 تن از 5 نفر از این مجموعه فاصله گرفته و سایت جرس هم با ریزش نیروها مواجه شده است. گفته می شود به جز مهاجرانی و برادرزنش (محسن کدیور)، سروش و بازرگان و اکبر گاف ترجیح داده اند جدا از باند یاد شده فعالیت کنند. مهاجرانی هم با دیدن این وضعیت سراغ برخی مهره های ضدانقلاب مقیم لندن نظیر مسعود بهنود سلطنت طلب و فرخ نگهدار (عضو مستبد مرکزیت گروهک فدائیان خلق) رفته و از آنها دعوت کرده یک اتاق فکر متمرکزتر تشکیل دهند.
به گزارش سایت ضدانقلابی خودنویس، جلسات گروه جدید ساعت 3 بعدازظهر هر 5شنبه تشکیل می شود هر چند که کدیور- مقیم آمریکا- با برخی از دعوت شدگان جدید مشکل دارد.
شایان ذکر است اکبر گنجی به دنبال انکار علنی امام زمان و متهم شدن به دیوانگی و نادانی از سوی کدیور، روز یکشنبه گذشته به نامبرده حمله کرد و متقابلاً وی را فردی دیکتاتور و جاه طلب معرفی کرد. گنجی در گویانیوز نوشت: آقای کدیور درباره آیت الله منتظری غلو کرد و گفت او از همه آدمیان کره خاکی بالاتر است. کدیور این را گفت و بعد اضافه کرد «افراد فراوانی برایم نامه نوشته اند که تو خودت کسی شده ای، چرا برای منتظری نامه می نویسی و استفتا می کنی، خودت ]پاسخ استفتا را[ بنویس». ظاهراً آقای کدیور مدعی است «کسی» شده و جانشین آیت الله منتظری است... و انتخابات ریاست جمهوری را فرصتی مغتنم برای تسویه حساب با عبدالکریم سروش یافت و مهم ترین دلیل حمایت از موسوی را انتقادهای سروش از موسوی اعلام کرد. او حتی از درگذشت آیت الله منتظری هم به عنوان فرصتی عاطفی برای تسویه حساب با نمادهای نواندیش دینی استفاده کرد. بیانیه 5 نفره با امضای بازرگان، سروش، کدیور و مهاجرانی را اول بار خود کدیور در سایت جرس منتشر کرد. او از مواضع من و سروش به هنگام انتشار بیانیه مطلع بود. او تصمیم گیرنده اصلی سایت جرس است و خواهر ایشان خانم جمیله کدیور مسئولیت سردبیری آن را برعهده دارد. اگر روشنفکران سکولار از سرنگونی رژیم سخن بگویند، به تعبیر آقای کدیور آکنده تر از وزن اجتماعی خود حرف زده اند و با حربه سکولاریسم نمی توان با رژیم در افتاد».
جنگ زرگری اخیر - یا به عبارت درست، گاز گرفتن همدیگر در سربالایی- در باند جرس در حالی رخ می دهد که سایت جرس دیروز ضمن یک ذوق زدگی ناشیانه از ارتباط خود با تروریست های قاتل خانم ندا آقاسلطان خبر داد. این شبکه وابسته به مهاجرانی-کدیور ابتدا خبر بی بی سی و آسوشیتدپرس را منتشر کرد مبنی بر اینکه فرد ناشناسی که صحنه ترور خانم آقاسلطان را فیلم برداری کرده، از سوی موسسه جایزه روزنامه نگاری جورج پولک در آمریکا برنده بهترین فیلم خبری سال شده است. بی بی سی و آسوشیتدپرس نام تصویربردار مذکور را منتشر نکردند اما جرس تصریح کرد: سایت جرس از هویت تصویربردار صحنه قتل ندا آقاسلطان و در واقع برنده ناشناس جایزه اطلاع کاملی دارد اما برای حفظ جان و امنیت وی، از انتشار نام او در این مقطع زمانی معذور است».
پیش از این، فرار مشکوک نامزد خانم ندا آقاسلطان (کاسپین ماکان) و یک شاهد صحنه قتل (حجازی) به لندن به اضافه نقش آفرینی ویژه بی بی سی درباره فیلم کذایی، از نقش ویژه سرویس جاسوسی اینتلیجنس سرویس در ماجرا حکایت می کرد اما اکنون عناصر گرداننده جرس (مقیم لندن) از ارتباط و پیوند ویژه با تصویربرداری خبر می دهد که به مدت حدود 20 دقیقه خانم آقاسلطان را در منطقه ای خلوت و به دور از آشوب های خیابانی ، از پشت سرتعقیب می کرده است.