سرویس سیاسی -
رسانه های خارجی با انعکاس مراسم روز ارتش در تهران، نمایش سیستم دفاعی ایران را غافلگیر کننده ارزیابی کردند.
پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان «برابری و سازش» طی گزارشی نوشت: اتفاق غافلگیر کننده مهمی که در رژه روز ارتش در ایران روی داد این بود که در سیستم دفاع ضد موشکی، مشابه سیستم معروف اس 300 روسیه به نمایش درآمد.
این پایگاه اینترنتی به نقل از سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران گزارش داد: قرارداد خرید اس 300 میان ایران و روسیه منعقد شد اما روس ها هنوز به آن عمل نکرده اند و اکنون به طور کامل توسط متخصصان ایرانی طراحی شده است.
مقامات ایرانی بارها هشدار داده بودند که اگر روسیه این سیستم را تحویل ندهد خود ایرانی ها اقدام به ساختن آن خواهند کرد.
در همین حال، روزنامه اسرائیلی «معاریو» نیز با بازتاب رژه روز ارتش ایران نوشت: سیستم دفاعی ساخته شده در ایران مشابه سیستم 9 چین و شباهت زیادی به سیستم اس 300 روسیه داشت.
این روزنامه اسرائیلی با اشاره به اینکه سیستم دفاعی ایران قادر است اهدافش را در فاصله 145 کیلومتری رهگیری کند، نمایش این سیستم در رژه نظامی ایران را اقدامی بسیار غافلگیر کننده خواند.
معاریو همچنین در گزارش خود این مطلب را انعکاس داد که شعار امسال رژه روز ارتش ایران این بود که «ما می توانیم تا آخر بایستیم».
از سوی دیگر؛ پایگاه اینترنتی الشرق الاوسط هم به بازتاب رژه روز ارتش ایران و توانمندی دفاعی کشورمان پرداخت و گزارش داد: رئیس جمهور ایران در سخنانی در جمع فرماندهان عالیرتبه نظامی کشور اسرائیل را جرثومه ای خواند که سرنوشتی جز نیستی ندارد و همکاری دولت ها و ملت های منطقه را شرط ضروری برای برقراری امنیت در منطقه خاورمیانه دانست.