پس از ناکامی در اجماع بین المللی علیه ایران آمریکا: به تبادل سوخت با تهران تمایل داریم

سرویس سیاسی-
به دنبال شکست تلاش های آمریکا و برخی متحدان غربی اش برای متقاعد کردن اعضای شورای امنیت به صدور قطعنامه جدیدی علیه ایران، سخنگوی وزارت خارجه این کشور مدعی شد که واشنگتن همچنان به بررسی پیشنهاد تبادل سوخت با تهران تمایل دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «فیلیپ کرولی» در جمع خبرنگاران در این باره گفت: ما همچنان تمایل داریم تا پیشنهاد تبادل سوخت هسته ای با ایران را پیگیری کنیم.
براساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا در شرایطی از تمایل واشنگتن برای دنبال کردن پیشنهاد تبادل سوخت با ایران خبر داد که کاخ سفید در تلاش است تا ضمن مشورت با شرکای بین المللی خود تحریم های شدیدتری را علیه ایران اعمال کند.
این گزارش افزود: منظور سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از عنوان کردن پیشنهاد تبادل سوخت با ایران، پیشنهادی بود که در ماه اکتبر سال گذشته میلادی از طریق سازمان ملل مطرح شد تا سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند.
«منوچهر متکی» وزیر امور خارجه ایران نیز چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران در بحرین گفته بود که جمهوری اسلامی ایران آماده مبادله 400 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود با سوخت هسته ای در کیش است، اما غرب اصرار دارد که ایران به طور یکجا تمامی اورانیوم خود را به روسیه و فرانسه ارسال کند.
فیلیپ کرولی در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد: ما همچنان تمایل داریم تا این گام را برداریم.
وی در ادامه مدعی شد: این ایران است که با این پیشنهاد مخالفت کرده است.
اما این در حالی است که «رامین مهمانپرست» سخنگوی وزارت خارجه ایران دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده مبادله سوخت براساس شروطی که اعلام کرده است می باشد و انجام مبادله امکان پذیر است.
وی تصریح کرد که محل مبادله سوخت، ایران خواهد بود.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود نوشت: اما این کشورهای غربی هستند که شرط تبادل همزمان اورانیوم ایران با سوخت هسته ای را نمی پذیرند.
کرولی همچنین تاکید کرد: اگرچه این پیشنهاد باید به روز شود، چرا که ایران در 7 ماه گذشته که از پیشنهاد تبادل سوخت می گذرد، سانتریفیوژهای جدیدی را فعال کرده است که قادر به غنی سازی اورانیوم بوده اند.
مکان مبادله سوخت در خاک ایران خواهد بود
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد که محل مبادله سوخت راکتور تحقیقاتی تهران در خاک جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
«رامین مهمانپرست» در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده مبادله سوخت براساس شروطی که قبلا اعلام کرده، می باشد و از نظر ما انجام این مبادله کاملا امکانپذیر است.
وی در عین حال تصریح کرد: محل مبادله سوخت در خاک ایران خواهد بود.
مهمانپرست در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا در رابطه با مسئله هسته ای ایران تنها پیرامون تبادل سوخت بحث می شود؟ یادآور شد: ما بحث دیگری جز مبادله سوخت با کسی نداریم چون پرونده هسته ای ایران تمام شده است و ما کار خودمان را انجام می دهیم.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: اگر گروه 1+5 آماده مذاکره باشد ما نیز آماده ایم تا گفتگو کنیم و موضوع گفتگو نیز بسته پیشنهادی ایران است که موارد متعددی در آن مطرح شده است.
علی اصغر سلطانیه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با اشاره به موضوع تبادل اورانیوم 5/3درصد با سوخت 20درصد مورد نیاز نیروگاه تهران اظهار داشت: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام کماکان بر روی میز است.
وی تاکید کرد: پیشنهاد تبادل اورانیوم 5/3درصد با سوخت 20درصد نشان دهنده حسن نیت جمهوری اسلامی ایران برای حل مسائل از طریق گفتگو و در چارچوب آژانس است.
این دیپلمات ایرانی با اشاره به نیاز بیماران ایرانی به رادیوداروها خاطرنشان کرد: بدیهی است انجام چنین پروژه های فنی به ویژه تامین سوخت نیروگاه تهران برای اهداف انسانی در راستای تحقق اساسنامه آژانس است.
وی افزود: ما همچنان آماده تبادل همزمان اورانیوم 5/3درصد با سوخت 20درصد براساس پیشنهادی که به شورای حکام داده ایم، هستیم.