ایران آینده روشنی دارد نمی دانم چرا باید با این کشور دشمنی کنیم (خبر ویژه)

یک سیاستمدار و تحلیلگر ارشد مصری موضع رژیم این کشور و برخی دولت های مرتجع عربی در دشمنی با ایران را به انتقاد گرفت.
محمد حسنین هیکل وزیر فرهنگ مصر در دوران جمال عبدالناصر ضمن انتقاد از مصر و کشورهای عربی مشابه گفت: من نمی دانم چرا با ایران دشمنی می کنیم و نمی توانم درک کنم که چرا ما نمی خواهیم با تهران رابطه داشته باشیم؟ اصلاً دلیلی برای این رویکرد کشورهای عربی وجود ندارد و به یاد می آورم روزی را که برای نخستین بار سال 1979 با امام خمینی در پاریس ملاقات کردم و ایشان به من گفتند: چرا مصر با ما دشمنی می کند؟
وی با بیان اینکه «آینده ایران طلایی است، چرا باید با آن کشور دشمنی کرد»، گفت: ایران کشور بسیار مهمی در منطقه است و درباره مسایل مهم مواضع دقیق و تحسین برانگیزی دارد و محال است تهران در پی دستیابی به سلاح اتمی باشد و تصور نمی کنم امنیت مصر ممکن است با بمب اتمی که در ایران ساخته شود تهدید شود.
هیکل افزود: ایرانی که ممکن است ده سال دیگر بمب اتم تولید کند چگونه امنیت مصر را تهدید می کند و چگونه است اسرائیلی که هم اکنون 150 بمب اتم در اختیار دارد امنیت مصر را تهدید نمی کند؟ این ادیب مصری همچنین خاطر نشان کرد: ما به عنوان شهروندان مصری و عرب نمی دانیم که هستیم، چه می خواهیم و به کجا می رویم؟!
به گزارش قدس به نقل از پایگاه خبری فلسطینی الیوم، حسنین هیکل درباره جنایات رژیم صهیونیستی تاکید کرد: برای من بسیار سخت است که بگویم اسرائیلی ها باعث گرسنگی، آوارگی و محاصره فلسطینیان نشدند اما معتقدم این خود عرب ها هستند که مسبب اصلی بدبختی ساکنان غزه به شمار می روند. اعراب دشمنی را که آشکار در مقابل آنها ایستاده نمی بینند و برای مقابله با آن اقدامی نمی کنند.
وی درباره نظامیان آمریکا مستقر در عراق هم گفت: آنها تا یک دهه دیگر هم از عراق خارج نخواهند شد زیرا کاخ سفید تازه توانسته به بزرگ ترین منبع نفت جهان تسلط پیدا کند، پس چگونه آن را ترک کند.