عصبانیت اپوزیسیون از عضویت قریب‌الوقوع ایران در شورای مرکزی حقوق بشر

 

شبکه ایران : خبرعضویت قریب‌الوقوعجمهوری اسلامی ایران در شورای مرکزیحقوق بشر سازمان ملل متحد که به منزله یک تاییدبین‌المللی برای پایبندی ایران به مسائلحقوق بشری ارزیابی می‌شود، با واکنش گسترده افراد و نهادهای مخالف ایران روبرو شده است.

"جمهوری اسلامی ایران"؛ یکه‌تاز در رعایت حقوق‌بشر

"شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد" یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی مجمع عمومیاین سازماناست که وظیفه آن بررسی موارد نقض حقوق بشر در کشورهای مختلف می‌باشد.

ایران به عنوان یکی از اعضای مجمع عمومی این سازمان، حضور فعالی در این نهاد جهانی دارد و در همین راستا، کمیته‌ای تحت عنوان "ستاد حقوق بشر ایران" به ریاست دکتر محمدجواد لاریجانی تشکیل شده است.

چندی پیش کهموضوع اصلی جلسه سالیانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران اختصاص داشت، آقای لاریجانی و هیات همراه به منظور ارائه گزارش جمهوری اسلامی ایران در قالب سازوکار بررسی دوره‌ای جهانی شورای حقوق بشر، به مقر دائمی این سازمان در ژنو رفتند.

پس از برگزاری این جلسه وپاسخ‌ نمایندگان ایران به برخی سوالات مطرح شده از سوی اعضای این شورا، خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نقش و مشارکت موثر جمهوری اسلامی ایران در مباحث و تحولات بین‌المللی مربوط به مسائل حقوق بشر قدردانی کرد.

پس برگزاری این جلسه بود که با توجه به دید مثبت اعضای شورای حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران درخواست عضویت در شورای مرکزی این نهاد بین‌المللی را مطرح کرد که با استقبال مثبت اکثر اعضا روبرو شده استبطوری که بنابر پیش بینی کارشناسان سیاسی، ایران بزودی به عنوان عضو مرکزی این شورا انتخاب خواهد شد.

رای‌گیری برای انتخاب اعضای جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل روز 23 اردیبهشت در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود. جمهوری اسلامی به همراه چهار کشور مالزی، تایلند، مالدیو و قطر، برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نامزد شده‌اند که احتمال انتخاب ایران، بسیار زیاد ارزیابی شده است.

عصبانیت اپوزیسیون خارج نشیناز تایید رعایت حقوق‌بشر در ایران

پس از اعلام خبر درخواست ایران برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل، جمعی از افراد مخالف با نظام جمهوری اسلامی ایران که سال‌هاست در راستای پیگیری سیاست غرب، ادعاهای مختلفی را درباره "نقض حقوق بشر" در ایران مطرح می کنند، به اظهار نارضایتی از این موضوع پرداخته‌اند.

در همین راستا، رئیس کانون غیرقانونی مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل از عضویت ایران در نهاد حقوق بشر این سازمان انتقاد کرده و ایران را فاقد صلاحیت عضویت در این سازمان دانسته است.

شیرین عبادی که معمولا در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان و کودکان فلسطینی و نقض حقوق بشر از سوی سران کشورهای غربی سکوت می کند، مدعی شده است که در ایران، مجازات‌هایی نظیر به صلیب کشیدن! اجرا می‌شود و به همین دلیل ایران نباید در شورای حقوق بشر جهانی، پذیرفته شود.

شادی صدر، یکی دیگر از مخالفان جمهوری اسلامی که مدتی است به آمریکا مهاجرت کرده و به دلیل سخنان ضدایرانی خود، جوایز متعددی را از نهادهای وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی دریافت کرده، ضمن توهین به برخی کشورها، ایران را به خرید رای برای عضویت در شورای حقوق بشر متهم کرده است.

 

شادی صدر هنگام دریافت جایزه از وزارت امورخارجه هلند

صدر در وبلاگ شخصی خود نوشته است: "کم نیستند دولت‌های فقیری که با یک قرارداد تجاری و حتی کمتر از آن، خریده می شوند!"

وی همچنین مدعی شده که حقوق اقلیت‌های دینی در ایران رعایت نمی‌شود.

فعالان سیاسی معتقدند که علت این مخالفت های اپوزیسیون خارج نشین و حمایت آنان از ادعاهای مقامات غربی علیه ایران، این است که با تایید عضویت ایران در شورای حقوق بشر، فعالیت‌های خود علیه جمهوری اسلامی را "بی‌اثر" و "بیهوده" می‌بینند.

حقوق اقلیت‌ها در ایران از زبان نماینده اقلیت

با این حال و برخلاف اظهارات شیرین عبادی و شادی صدر و سایر مخالفان نظاممبنی بر عدم رعایت حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران، نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، از پایبندی محکم جمهوری اسلامی ایران به رعایت حقوق هم کیشان خود خبر می‌دهند.

یوناتن بت کلیا، نماینده آشوری‌ها در مجلس با اشاره به جلسه چند ماه گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل و اظهارات خلاف واقع درباره حقوق اقلیت‌ها در ایران، گفت: "زمانی که کشورهای غربی سعی داشتند اینگونه وانمود کنند که ایران نگاه مثبتی به غیرمسلمانان ندارد و با سختگیری‌های بیش از حد، حقوق شهروندی را از آنها سلب کرده است، من به عنوان نماینده آشوری‌ها در مجلس، ضمن رد تمام موارد مطرح شده در مورد حقوق اقلیت‌های مذهبی، حضور چهار نماینده غیر‌مسلمان در مجلس و حضور فعال آنها در مباحثات مجلس را نمونه بارزی در رد ادعا‌های مطرح شده دانستم. دراین سخنرانی تاکید کردم که رای یک نماینده اقلیت مذهبی در مجلس شورای اسلامی با رای ‌‌رئیس مجلس یکی است و نمایندگان اقلیت‌های مذهبی در نهایت آزادی می‌توانند به انتقاد از وضعیت حاکم برکشور بپردازند".

بت‌کلیا همچنین برخی اظهارات درباره رعایت نشدن حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران را فضاسازی رسانه‌ای برای مقابله با ایران خوانده است.

عضویت ایران در کمیته حقوق بشر اتحادیه بین المجالس

کمتر از یک ماه پیش، از سوی منابع خبری اعلام شد کهکاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامیبه نمایندگی از گروه آسیا - پاسفیک به عضویت کمیته حقوق بشر اتحادیه بین المجالس درآمد.

‌کمیته حقوق بشر به عنوان مهمترین نهاد در اتحادیه بین‌المجالسبا عضویت 5 عضو اصلی از 5قارهدنیا تشکیل می‌شود که از جمهوری اسلامی ایران، آقای جلالی به عنوان عضو اصلی کمیته حقوق بشر از منطقه آسیا پیشنهاد شد که مورد استقبال هیئت های آسیایی قرار گرفت و علیرغم کارشکنی‌های سازمان یافته نظام سلطه علیه ایران در این عرصه مهم و کلیدی موفقیت تاثیرگذاری را بدست آورد و در کمیته حقوق بشر یکی از اعضای اصلی از پارلمان ایران انتخاب گردید.

به نظر می‌رسد پس از عضویت موفق ایران در کمیته حقوق بشر اتحادیه بین‌المجالس جهان که دلیل شفافی است بر حضور موثر و تعیین کنندهایران در عرصه‌های جهانی و بین المللی، برخی وابستگان به نهادهای مخالف با جمهوری اسلامی ایران تلاش دارند تا با جوسازی رسانه‌ای و ارائه یک تصویر مخدوش و غیرواقعی از وضعیت حقوق‌بشر در ایران، مانع عضویت ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل شوند.

 

نظرات کاربران