سایت ضد انقلاب گویانیوز:
بی‌بی‌سی فارسی نبود، وزیر خارجه انگلیس نمی‌توانست دیدگاه خود را در منطقه منتشر کند

خبرگزاری فارس: یکی از نویسندگان سایت‌های ضدانقلابی در نوشتاری که در سایت گویانیوز منتشر کرد نقدهای صریحی را علیه عملکرد تلویزیون بی.بی.سی فارسی عنوان کرد.


به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، یکی از نویسندگان سایت‌های ضدانقلابی در نوشتاری که در سایت گویانیوز منتشر کرد نقدهای صریحی را علیه عملکرد تلویزیون بی.بی.سی فارسی عنوان کرد.
در قسمت هایی از این متن آمده است:
دلیل اصلی تشکیل این کانال تلویزیونی همان دلیلی است که دولت فرانسه برای راه اندازی یک شبکه تلویزیونی 24 ساعته خبری به زبان انگلیسی و فرانسوی داشت.
ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه، در زمان حمله آمریکا به عراق از اینکه دیدگاه‌های دولت فرانسه ومخالفتش با حمله به عراق بدرستی از دیگر شبکه‌های تلویزیونی انگلیسی زبان مثل CNN و BBC مطرح نشد، بسیار ناخرسند بود و این خود باعث شد که آمریکا و انگلیس بتوانند اذهان عمومی را برای حمله به عراق آماده کنند.
ژاک شیراک بعد از آن تجربه تلخ، دستور تأسیس این کانال را با تامین هزینه‌های هنگفت داد.

*انگیزه اصلی تأسیس بی.بی.سی فارسی را نباید ماست مالی کرد
بی بی سی هم که می دید با شرایط بحرانی خاورمیانه و افت شدید تعداد شنوندگان رادیویی آن در ایران، جایگاهی برای طرح دیدگاه‌های خود ندارد و نمی خواست که از قافله عقب بماند، تصمیم گرفت از طریق ایجاد یک تلویزیون فارسی زبان، برای گنجاندن دیدگاه های دولت انگلیس در لابلای برنامه های دیگر شبکه تلویزیونی فارسی، فرصتی فراهم کند.
اگر تلویزیون بی.بی.سی فارسی نبود چگونه وزیر امور خارجه انگلیس و سفیر انگلیس در ایران می توانستند دیدگاه های خود را در منطقه منتشر کنند؟
به هر کدام از آنها نیم ساعت وقت در برنامه "به عبارت دیگر " داده شد. با نبود این کانال آیا فکر می کنید آنها می رفتند و با شبکه تلویزیونی صدای امریکا مصاحبه می کردند؟ هرگز!
این کانال توانست فرصت مصاحبه با این افراد را در میان صدها مصاحبه با افراد دیگر قابل پذیرش کند و اگر بی.بی.سی فارسی نبود آنها چه از نظر سیاسی و چه از نظر پرستیژی هرگز حاضر به مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای امریکا نمی‌شدند و در آن صورت چگونه می‌توانستند مردم فارسی زبان را در آن کشورها با عقاید خود آشنا کنند.
دلیل و انگیزه و منشاء اصلی تأسیس این شبکه را هم نباید ماست مالی کرد چرا که این حق دولت‌هاست که ابزار رسانه‌ای خود را داشته باشند همانگونه که حق اعضای جامعه مدنی است که از این امکان بطور مستقل برخوردار شوند.

* بی.بی.سی فارسی در حوادث ایران نقش دلال را بازی کرد
باید گفت ناتوانی و نادیده گرفتن اصول حرفه ای، افراد مستقل فعال در این شبکه های تلویزیونی را ناتوان می کند و آنها را به ابزار انتقال اندیشه های دولتمردان تبدیل می کند. این همان نکته بسیار ظریفی است که من تلاش دارم با یادآوری منشاء شکل گیری شبکه بی بی سی فارسی برجسته کنم.
در حوادث اخیر ایران فیلم‌ها و تصاویر فوق العاده زیادی مجانأ در اختیار بی.بی.سی فارسی قرار گرفت. از این تصاویر مجانی، هم تلویزیون مادر و هم سرویس جهانی بی بی سی در اخبار خود فراوان استفاده کردند و ضمنأ آنها را به تلویزیون های دیگر هم فروختند!
اینجاست که می بینیم که وجود تلویزیون بی.بی.سی فارسی چقدر برای بی بی سی مادر سود آوربوده است و چقدر خوب بی.بی.سی فارسی نقش دلال را بازی کرده است.