معاون کلینتون خبر داد تلاش روسیه و چین برای تضعیف اقدامات آمریکا علیه ایران

معاون وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد که مقامات پکن و مسکو همچنان مخالف تلاش های کاخ سفید برای اعمال فشار و تحریم علیه ایران هستند.
به گزارش روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط «ویلیام برنز» در جریان سفر به آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: دیپلمات های کشورهای «پنج بعلاوه یک» تقریباً هر روز در نیویورک جمع می شوند تا اصلاحاتی را در پیشنهاد تحریم هایی وارد کنند که آمریکا آن را آماده کرده و مسکو و پکن همچنان خواستار تخفیف در آن هستند.
وی در جمع خبرنگاران گفت: شش ماه پیش اشاره به این موضوع که اعضای دائم شورای امنیت به دیدگاهی مشترک درباره پرونده هسته ای ایران رسیده اند سخت بود اما اکنون پیشرفت بزرگی در این خصوص به دست آمده است و به اعتقاد من قطعنامه جدید تدابیر مهمی را در برخواهد داشت.
بولتون: تحریم بی فایده است
نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل با اشاره به برخی تلاش ها برای اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران اعلام کرد که تحریم هیچ تاثیری در روند برنامه هسته ای این کشور ندارد. «جان بولتون» در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز و در پاسخ به قابلیت سامانه موشکی آمریکا در مواجه با تهدید موشکی ایران و پس از اینکه بخشی از سخنان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنتاگون مبنی بر آمادگی واشنگتن در برخورد با تهدید موشکی احتمالی ایران و کره شمالی پخش شد گفت: ما توانایی مناسب و سامانه قابل برخورد با این تهدیدها را در اختیار نداریم این دولت فعلی آمریکا باعث تضعیف این توانایی شده است.
نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد افزود: جرج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا و وزیر دفاع وقت آمریکا در دسامبر سال دو هزار و شش بطور صریح بر استقرار سامانه موشکی آمریکا در کشورهایی مانند جمهوری چک و لهستان برای مواجهه با تهدیدهای موشکی کشورهایی مانند ایران تاکید داشتند این در حالی است که اوباما و وزیر دفاع وی سال گذشته بر حذف این سامانه تاکید داشتند.
جان بولتون با جالب توصیف کردن این موضوع که هر دو وزیر دفاع روسای جمهور قبلی و فعلی کسی نبود جز رابرت گیتس گفت: گیتس نخست، راه درستی را انتخاب کرده بود ولی آخرین منابع اطلاعاتی و لغو سامانه موشکی آمریکا حکایت از اشتباه رابرت گیتس دوم دارد. جان بولتون ادامه داد: تحریم ها به تنهایی توان مقابله با ایران را ندارند و حتی به نفع ایران نیز هستند هیچ شانسی برای متوقف کردن برنامه نظامی هسته ای با ایران با عامل تحریم ها وجود ندارد اینکار به جامعه این حس را می دهد که می تواند در برابر ایران واکنشی انجام داده باشد در حالی که این اشتباه است.