یک مقام سابق اطلاعاتی عربستان: جمهوری اسلامی در تعامل با منطقه، کشوری منحصر به فرد است

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان، ایران را کشوری منحصر به فرد در تعامل با منطقه خواند و از طرح دبیر کل اتحادیه عرب درباره ضرورت گفت وگو با ایران حمایت کرد.
شاهزاده «ترکی الفیصل» رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه خبری العربیه قطع کردن مناسبات مشترک و منافع دو جانبه با ایران را رد کرد و ایده دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص تشکیل کمیته کشورهای همجوار عربی با عضویت کشورهای حاضر در منطقه عربی را تایید کرد.
به گزارش فارس، رئیس هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی ملک فیصل همچنین اعلام کرد، روابط کشورهای منطقه خلیج ]فارس[ و دیگر کشورهای شرق جهان عرب روابطی تاریخی و ابدی است که از طریق منافع مشترک و پیوندهای دیرین در هم تنیده است.
وی با اشاره به اینکه روابط با ایران نیز تاریخی و ابدی است به وجود عرب های ایرانی در ساحل شرقی یعنی در ایران اشاره کرد و افزود: ساکنین ساحل شرقی (در ایران) نیز عرب هستند، چنین مشخصه ای از ایران کشوری منحصر به فرد در روابطش با منطقه می سازد.
ترکی الفیصل مخالفت خود را با قرار دادن این کشور در یک کفه با اسرائیل اعلام کرد و از سوی دیگر حمایت خود را از پیشنهاد «عمرو موسی»، دبیرکل اتحادیه عرب مبنی بر ضرورت آغاز گفت وگو با ایران اعلام داشت.
این مقام سعودی در ادامه گفت وگو با العربیه ابراز داشت که پیش تر با ارسال یادداشتی به کنفرانس گفت وگوهای راهبردی که در سال 2006 در ابوظبی منعقد شد، این مسئله را مطرح و در آن تاکید کرده بود که ایران کشور همسایه و دوست ما است که روابط مستحکمی با ما دارد و وجود اختلاف مذهبی نباید عاملی برای دشمنی و نفرت باشد، زیرا چنین اختلافاتی میان ما قدیمی بوده و در ظرف یک شب قابل حل و فصل نیست.