خبرگزاری فارس: روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس‌تایمز طی گزارشی با اشاره به حرکت امپراطوری آمریکا به سمت فروپاشی نوشت: قدرت‌های بزرگ نیز مثل انسان روزی متولد می‌شوند و روزی می‌میرند.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل فارس، لس آنجلس تایمز نوشت: همواره اعتقاد بر این بوده است که قدرت های بزرگ نیز مثل انسان ها یک روزی متولد می شوند، رشد می کنند و به تدریج محو و ناپدید می شوند.
چالش هایی که اکنون آمریکا با آن ها مواجه است به تدریج و با کندی این کشور را می سوزانند. این ویژگی های جمعیتی است که به تدریج منابع مالی دولت آمریکا را رو به کاهش گذاشته است نه سیاست های غلط. هم اکنون نسبت افراد بازنشسته به نیوری کار فعال رو به افزایش دارد و این کشور را به سمت خط قرمز نزدیک و نزدیک تر می کند. این رشد باورنکردنی اقتصاد چین و نه رکود اقتصادی آمریکا است که باعث می شود چین در سال 2027 با کنار زدن آمریکا به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود.
این گزارش در ادامه به پیچیده بودن ساختار قدرت های بزرگ و وجود نظم و بی نظمی توأم در درون آن ها فروپاشی شوروی را مورد توجه قرار می دهد و در بحث از آمریکا می نویسد: نمی توان به فروپاشی مرحله به مرحله امپراطوری آمریکا اعتقاد داشت و فروپاشی آمریکا غیرمنتظره و ناگهانی خواهد بود که سیاستگذاران باید به این موضوع توجه داشته باشند؛ بیشتر امپراطوری ها در اثر مشکلات مالی سقوط کرده اند و بنابراین با توجه به کسری بودجه 1.5 هزار میلیارد دلاری دولت آمریکا در سال 2010 که بیشترین رقم از زمان جنگ جهانی دوم است باید گفت زنگ خطر برای آمریکا از هم اکنون به صدا درآمده است.
لس آنجلس تایمز در پایان با استناد به نظرات کارشناسان تاریخ اگرچه رو به ضعف گذاشتن امپراطوری ها را تدریجی دانسته است اما سقوط و نابودی آن ها را امری ناگهانی و غیر منتظره معرفی کرده است همچنانکه اتحاد جماهیر شوروی در میان ناباوری همگان سقوط کرد.