کیهان نوشت:
بی بی سی انگلیس سفر هیلاری کلینتون به 6 کشور آمریکای لاتین برای جلب همراهی آنها علیه ایران را «ماموریتی غیرممکن در حیاط خلوت خود» توصیف کرد. تاکید بر عجز آمریکا از پیشبرد خواسته ها در منطقه ای که به طور سنتی حیاط خلوت کاخ سفید محسوب می شود، در واقع به مفهوم ناتوانی مضاعف دیپلماسی آمریکا در سایر نقاط جهان است.
در حالی که مایکل گرانت سفیر انگلیس در سازمان ملل روز پنجشنبه خواستار تحریم موثر و هوشمند علیه ایران شد تا «بر محاسبات سیاسی حکومت اسلامی اثر بگذارد»، رسانه دولتی انگلیس (بی بی سی) تصریح کرد: هیلاری کلینتون به خودی خود برای اثبات حسن نیت دولت جدید آمریکا در قبال حیاط خلوت خود (آمریکای لاتین) مسئولیت دشواری دارد اما جلب رضایت رهبران عمدتا چپ این منطقه برای افزایش فشار بر ایران، این ماموریت را دشوارتر می کند. در یک سو 6 کشور آمریکای لاتین هستند که هر کدام نگرانی های سیاسی و اقتصادی خود را برای ملاقات با کلینتون فهرست کرده اند و در سوی دیگر کلینتون که مهمترین موضوع سفرش، هزاران فرسنگ با آمریکای لاتین فاصله دارد. برنامه اتمی ایران و رابطه رو به بهبود تهران و آمریکای لاتین در 4 سال گذشته بارها اعتراض مقامات دولت آمریکا را به همراه داشته است.
بی بی سی اضافه کرد: داگلاس فرح متخصص آمریکای لاتین در روزنامه واشنگتن پست گزارش می کند که «گرم شدن روابط ایران و برزیل برای واشنگتن نگران کننده است.» لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل ساعتی پیش از ملاقات با هیلاری کلینتون آب پاکی را روی دست دولت آمریکا ریخت و گفت «نباید ایران را به خاطر برنامه هسته ای اش در بن بست قرار داد». این مخالفت از سوی یک عضو شورای امنیت برای آمریکا خوشایند نیست.
بی بی سی در تحلیل همراهی برزیل با ایران و عدم تبعیت از آمریکا تاکید می کند: رئیس جمهور برزیل، این کشور را بازیگری بین المللی در عرصه جهانی می داند و گفته می شود که می خواهد برزیل را به عنوان قدرتی در مذاکرات صلح خاورمیانه و نیز بحران هسته ای ایران مطرح کند تا اعتبار خود را در جهان افزایش بدهد. در عین حال رابطه اقتصادی برزیل و ایران هم گسترش پیدا کرده است. این بار آقای داسیلوا به دنبال بازنویسی رتبه برزیل در سیاست بین الملل به جای فوتبال است. اگر هیلاری کلینتون خواسته های خود را از برزیل معتدل تر نکند ماموریت او ماموریتی غیرممکن خواهد بود. شاید تنها راه چاره برای پیروز بیرون آمدن از میدان این باشد که قید حمایت برزیل از تحریم ایران را بزند. در غیر این صورت با موضع گیری علنی برزیل در حمایت از ایران و برنامه هسته ای اش، بعید است آقای داسیلوا بخواهد چشم انداز افزایش قدرتش را با ارائه تصویر یک رهبر مطیع آمریکا به خطر بیندازد. گفتنی است لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل پس از مذاکره با هیلاری کلینتون هم نگاه کشورش به ماجرای هسته ای ایران را مجددا عنوان کرد و گفت: صلاح نیست ایران را به گوشه ای برانیم. صلاح در فراهم کردن شرایط مذاکره با ایران است.