روایت جلیلی از بهت نخست وزیر سابق ایتالیا در برابر ایستادگی ملت ایران

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در جمع مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش فارس، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست مسؤلان بسیج دانشگاه‌های استان تهران که بیش از ظهر امروز که در مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان ( لانه جاسوسی سابق آمریکا) برگزار شد با اشاره به اینکه در سال 67 و پس از پذیرش قطعنامه ظرفیت‌های خوبی در دوران دفاع مقدس شکل گرفته بود گفت: اکنون یک سؤال جدی مطرح است و آن این است که از این پس چه تکلیفی داریم؟

جلیلی خاطر نشان کرد: دوران جنگ تحمیلی با همه ظرفیت‌ها و ویژگی‌هایی که داشت دارای اقتضائات و ظرفیت‌هایی نیز بود در آن دوران هر کس می‌توانست جای خود را پیدا کند و در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرده و در حد توان و تکلیف خود وظیفه‌اش را ادا کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه تصریح کرد: در دوران جنگ تحمیلی به لحاظ نرم‌افزاری ابهامات جدی وجود نداشت و از لحاظ سخت‌افزاری نیز تقسیم کار وجود داشت؛ از لحاظ نرم‌افزاری به دلیل اینکه یک طرف حق و طرف دیگر باطل بود تمام کسانی که در مناطق عملیاتی حاضر می‌شدند به انجام وظیفه می‌پرداختند.

وی افزود: در سال 67 امام خمینی (ره) در آخرین پیام خود پیامی را به بسیجیان صادر کرده‌اند و در آن پیام ظرفیتی که توانسته بود 8 سال مقاومت کرده و در برابر دشمن مقاومت را شکل دهیم را تعریف و آن ظرفیت با عنوان " تفکر بسیجی " یاد کردند.

جلیلی تأکید کرد: در یکی از ملاقات‌ اخیر در خصوص بحث هسته‌ای سولانا در سؤالی مطرح کرد شما چرا می‌ایستید و چگونه می‌ایستید و به عبارتی دیگر چرا موفق ایستاده‌اید و چگونه توانسته‌اید بایستید؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: بنده به وی اعلام کردم تا امروز خود شما اذعان دارید که ایران بمب هسته‌ای ندارد و نگران هستید که در آینده ایران به این سلاح مجهز شود. اکنون ایران دارای ظرفیتی است و این ظرفیت دست یافتن به بمب هسته‌ای نیست. شما باید پاسخگو باشید که در این 30 سال مقابل ما ایستاده‌اید و موفق نشده‌اید؟

جلیلی خاطرنشان کرد: در جلسه دیگری پرودی نخست‌وزیر سابق ایتالیا این سؤال را از بنده داشت و اعلام کرد من نخست‌وزیر دو دوره کشور ایتالیا بودم و استاد دانشگاه نیز هستم، در غرب اگر بر علیه دولتی اقدام شود، آن دولت یا نمی‌تواند ایستادگی کند و یا به انزوا کشیده می‌شود اما شما چگونه با این همه فشارها از سوی قطب‌های مختلف ایستادگی کرده و حتی رو به جلو حرکت کردید؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه تصریح کرد: ظرفیتی که چنین کارآمدی را به دنبال خواهد داشت دو مشخصه را در پی دارد، یکی اینکه باید این ظرفیت را تقویت کنیم و دیگر اینکه باید این ظرفیت را حفظ کنیم.

وی در ادامه تأکید کرد: این ظرفیت در دو کلمه تفکر بسیجی خلاصه می‌شود و اگر تفکر بسیجی ظهور پیدا کند، آثار خود را در سطح جامعه نمایان خواهد کرد.

جلیلی در ادامه گفت: تفکر بسیجی، ترجمان توصیه قرآن کریم به ایمان و عمل صالح است. تفکر بسیجی این دو مولفه مهم را جمع کرده و در دفاع مقدس آن را شکل داد و آثارش مشخص شد.

وی افزود: ظلم به تفکر بسیجی آن است که این مؤلفه‌ها و تفکرات را به دوران خاصی محدود کنیم و معتقد باشیم که تفکر بسیجی فقط محدود به دوران 8 ساله دفاع مقدس بوده است. این در حالی است که تفکر بسیجی اکنون باید در عرصه‌های مختلف کشور ظهور و بروز پیدا کند.

جلیلی خاطرنشان کرد: تفکر بسیجی می‌تواند در عرصه‌های سیاست‌خارجی، سازندگی کشور و... ظاهر شده و اثر‌بخش باشد.

وی با اشاره به اینکه در پیام امام‌خمینی(ره) در سال 67 خطاب به بسیجیان فرمودند که یکی از ضروری‌ترین ظرفیت‌ها تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه‌ها است، تصریح کرد: این پیر فرزانه در آن پیام راهکاری ارائه دادند که این ظرفیت در عرصه‌های مختلف و در آینده ظهور پیدا کند.

جلیلی در ادامه تأکید کرد: امروز مهمترین وظیفه بسیج دانشجویی حراست از این تفکر است، اما نه به این معنی که این تفکر فقط قاب شده و وارد موزه شود، بلکه تفکر بسیجی باید در حیات جامعه جاری شود و بسیج دانشجویی به عنوان یک تشکل باید دو آسیب مهم را از خود دور کرده و اگر این دو آسیب را از خود دور کند شایستگی‌های لازم را خواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه به بیان آسیب‌هایی که ممکن است تشکل‌های دانشجویی دامن‌گیر آن شود پرداخت و گفت: این آسیب‌ها به دو گونه ظاهر می‌شود، یکی انحراف و دیگری انفعال در عرصه‌های عمل است.

وی افزود: تشکل‌های دانشجویی باید حضور فعال و با نشاط در عرصه دانشگاه‌های کشور داشته و از حضور انفعالی در این عرصه‌ها خودداری کنند.

جلیلی اظهار داشت: اگر این دو آسیب حرکت‌های دانشجویی را تهدید نکند، تشکل‌های دانشجویی در فعالیت‌های خود موفق و پیروز خواهند بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: تشکل‌های دانشجویی یک حرکت آرمان‌خواهی هستند و اگر این دو آسیب را از خود دور کنند در محیط جامعه و دستگاه‌های حکومتی تأثیر‌گذار خواهند بود و جامعه و دستگاه‌ها نیز دچار آسیب نخواهند شد.