رجانیوز:

رییس بنیاد برای دموکراسی در مقاله ای نوشت که در دهه گذشته، بنیاد ما میلیون ها دلار برای ترویج انقلاب های رنگی هزینه کرده است. بخشی از این پول ها هم از طریق افرادی که با موسسه های غیرانتفاعی در خارج از ایران ارتباط دارند به دست گروه های هوادار موسوی رسیده است.

به گزارش رجانیوز، مقام سابق آمریکا از حمایت مالی این کشور برای نصب دولت های وابسته در جهان اسلام انتقاد کرد. پل کریگ رابرتس، معاون سابق وزارت دارایی ایالات متحده، در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی "کانترپانچ" منتشر شده، به نقد سرمایه گذاری آمریکا برای به قدرت رساندن حکومت های دست نشانده در کشورهای اسلامی پرداخته است.

ایرنا گزارش داد:این اقتصاددان و روزنامه نگار آمریکایی در آغاز مقاله خود با اشاره به عدم وجود اتحاد میان مسلمانان می نویسد: این امر به اسراییل امکان داده تا فلسطینیان را از حقوق خود محروم کند؛ به علاوه، حمله به عراق و اعمال قدرت آمریکا در منطقه از طریق دولت های دست نشانده هم ناشی از همین عدم اتحاد بوده است.

پل کریگ رابرتس در ادامه از پرداخت رشوه توسط آمریکا بعنوان حق سکوت در مقابل مظلومیت فلسطینیان خبر می دهد و می افزاید: دولت مصر سالانه 1.5 میلیارد دلار کمک مالی از آمریکا دریافت می کند. این مبلغ به حسنی مبارک، رییس جمهور مصر امکان می دهد تا با پرداخت رشوه، گروه های اپوزیسیون این کشور را ساکت نگاه دارد. در نتیجه دولت مصر بدون دردسر با اسراییل و ایالات متحده برای محاصره غزه همکاری می کند.

این روزنامه نگار برجسته آمریکایی همچنین با اشاره به وجود سازمان هایی که به اصطلاح برای تحکیم دموکراسی در کشورهای اسلامی فعالیت می کنند، می نویسد: "بنیاد برای دموکراسی" که در سال 1995 در آمریکا تاسیس شده یکی از این سازمان ها است. این بنیاد که خود را موسسه ای غیرانتفاعی و غیرتجاری می داند، "ترویج دموکراسی و استانداردهای جهانی حقوق بشر در ایران" را به عنوان هدف اصلی خود تعریف کرده است.

وی در همین زمینه می افزاید: امروز همه ما می دانیم معنای این شعار چیست. این یعنی ایالات متحده از انقلاب های مخملی یا رنگی به منظور نصب حکومت های دست نشانده پشتیبانی مالی می کند. درست پیش از ظهور جنبش سبز در تهران که با اعتراض به انتخابات آغاز شد، "کنت تیمرمن"، رییس بنیاد برای دموکراسی در مقاله ای نوشت "در دهه گذشته، بنیاد ما میلیون ها دلار برای ترویج انقلاب های رنگی در جاهایی مانند اوکراین و صربستان خرج کرده است. بخشی از این پول ها هم از طریق افرادی که با موسسه های غیرانتفاعی در خارج از ایران ارتباط دارند به دست گروه های هوادار موسوی رسیده است."

به بیان ساده تر، این پول آمریکا بود که از ادعای تقلب در انتخابات ایران پشتیبانی مالی کرد.

معاون سابق وزارت دارایی آمریکایی همچنین با یادآوری سابقه دخالت های دولت آمریکا در امور داخلی ایران می نویسد: در زمان جرج بوش هم معلوم شده بود که دولت آمریکا عده ای از ایرانیان را برای فعالیت علیه کشور خود خریده است. چنانکه روزنامه واشنگتن پست در سال 2007 گزارش داد بوش اجازه پرداخت بیش از 400 میلیون دلار برای فعالیت گروه های شورشی در ایران را صادر کرده بود.

"رابرتس" با انتقاد از پشتیبانی آمریکا از گروه های تروریست می نویسد: عبدالمالک ریگی، رهبر یک گروه جدایی طلب در ایران و فردی که مسوول تعداد زیادی از حملات تروریستی در سال های اخیر بوده به تازگی توسط ایران دستگیر شده است. او اعتراف کرده است که آمریکاییان به وی اطمینان داده بودند که می تواند روی پشتیبانی نظامی و مالی آنها حساب کند. برادر کوچکتر ریگی، پیش از این گفته بود که این گروه از آمریکا کمک مالی مستقیم دریافت کرده و حتی برخی از عملیات های گروه توسط آمریکا برنامه ریزی شده است.

پل کریگ رابرتس در پایان با اشاره به دشواری های موجود در افغانستان و پاکستان می نویسد: مسلمانان تا زمانی که از یکدیگر بیش از اشغالگران ترس یا تنفر داشته باشند، مردمانی مغلوب باقی خواهند ماند.