تلاش دولت آمریکا برای ارائه یک نرم‌افزار پیشرفته ضدایرانی به اپوزیسیون

 

اواخر ماه گذشته بود که رسانه دولتی انگلیس از آغاز توزیع یک فیلترشکن پیشرفته اینترنتی خبر داد که توسط یک موسسه آمریکایی برای مخالفان داخلی ایران تهیه شده است.

بر پایه این خبر، در ابتدا تصور شد که نرم‌افزار "هیستک" تنها برای شکستن فیلترها و دسترسی آسان اپوزیسیون به سایت‌های مخالف جمهوری اسلامی طراحی و توزیع شده است.

اما اخبار رسیده حاکی از گستردگی و چند بعدی بودن این نرم افزار اینترنتی است.

برنامه "هیستک" تولید یک موسسه آمریکایی به نام "مرکز تحقیقات سانسور (CRC)» است که مدیریت آن بر عهده "آستین هیپ" است.

هیپ این مرکز را با حمایت دولت آمریکا و نظارت مستقیم هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور، در لس آنجلس تاسیس کرده است.

"دانیل کولاشن"، دیگر کارشناس آمریکایی، آستین هیپ را در مدیریت مرکز تحقیقات سانسور و برنامه ریزی و طراحی برای مقابله با فیلترینگ یاری می دهد.

ارتباط با مراکز آمریکایی، از امکانات نرم افزار جدید

گرچه هیپ و کولاشن از توزیع برنامه "هیستک" با حمایت دولت آمریکا از 19 آوریل سال جاری میلادی خبر دادند اما گفته می شود که اولویت آنان ارتقای این برنامه و طراحی نرم افزار ویژه ای است که علاوه بر عبور از فیلتر ها، به کاربران اپوزیسیون امکانات جدیدی را همچون تبادل و ارتباطات لحظه ای با ایالات متحده بدهد.

تلاش ها بر این است که مخالفان جمهوری اسلامی ایران بتوانند، اطلاعات و اخبار مختلف را از طریق برنامه فوق به مراکز مورد نظر دولت آمریکا ارسال کنند و تا حد امکان هم هویت آنان فاش نشود.

مرکز تحقیقات سانسور در جلسه ای که به تازگی با برخی مقامات دولت آمریکا داشته، گزارشی را درباره دستاوردهای خود در این باره ارائه کرده است.

کمک دو ایرانی به تکمیل پروژه

نکته جالب آنکه دو نفر از ایرانیان مقیم آمریکا و مخالف جمهوری اسلامی، مرکز تحقیقات سانسور را در تدوین این برنامه یاری می دهند.

عباس میلانی و کریم سجادپور از مشاوران آستین هیپ هستند که برای تهیه این برنامه ضد ایرانی، دانسته های خود را در اختیار دولت آمریکا قرار می دهند.

میلانی البته در حوزه های دیگری همچون مدیریت برنامه مطالعات ایرانی در دانشگاه استنفورد و پروژه دموکراسی ایران نیز با دولت آمریکا همکاری می کند.

کریم سجادپور هم که از سوی محافل آمریکایی به عنوان تحلیلگر مسائل ایران و آمریکا مطرح شده، همواره در شبکه های مخالف ایران همچون بی‌بی‌سی ، سی‌ان‌ان و برنامه ساعت خبر شبکه پی‌بی‌اس حضور می یابد و در مخالفت با سیاست های ایران در روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز هم مقاله می نویسد.

مرکز تحقیقات سانسور علاوه بر این مشاوران ایرانی، با برخی از عناصر داخلی مخالف نظام و طیف موسوم به "سبز" ارتباطاتی برقرار کرده و از آنان برای تکمیل برنامه هیستک و کار کارشناسی درباره آن "نظرخواهی و نیازسنجی" کرده است.

اما این برنامه در شرایطی در حال تکمیل شدن است که چندی پیش دو سناتور جمهوری خواه "جان کورنین" و "سم براون بک" در لایحه ای به سنای آمریکا از دولت درخواست کردند تا با حمایت های مالی و فنی، موجب تغییر نظام در ایران شود.

این رویکرد مقامات ایالات متحده در راستای سیاست "جنگ نرم" علیه نظام جمهوری اسلامی ایران ارزیابی شده که در سال اخیر شدت بیشتری به خود گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا هم به شدت علاقه خود را برای جنگ سایبری و براندازی نرم، نشان داده و تیم های مختلفی را مامور انجام فعالیت‌های سایبری به منظور براندازی نظام ایران نموده است.