کیهان:

مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد دوستی من با سبزها به دهه 1980برمی گردد و من 25سال است که با این افراد ارتباط داشته ام مایکل لدین، کارشناس آمریکایی- یهودی و مشاور سابق وزیرخارجه آمریکا در دولت ریگان طی مناظره ای که در مؤسسه شورای آتلانتیک برگزار شد، ضمن حمایت از دخالت آمریکا در امور داخلی ایران گفت: ما می توانیم همکاری با ایران و پشتیبانی از هواداران تغییر (اغتشاش گران) را بطور همزمان دنبال کنیم. ما همین کار را با شوروی هم کردیم، پس هیچ دلیلی ندارد که در برخورد با ایران نتوانیم از این سیاست استفاده کنیم.
مایکل لدین در ادامه ضمن حمایت از جریان سبز در ایران و تاکید بر استقلال این جریان افزود: دوستی من با بعضی از افرادی که امروز «سبز» نامیده می شوند به دهه 1980برمی گردد. در آن زمان این افراد در کابینه موسوی مسئولیت هایی داشتند. من 25سال با این افراد ارتباط داشته ام و آنها اصرار دارند که هیچ دولتی در غرب با آنها مذاکره نکرده است.
«لدین» در پایان سخنان خود خواستار حمایت آشکار دولت آمریکا از مخالفان در ایران شد و بر این نکته تاکید کرد که «این حمایت، هم از نظر اخلاقی و هم از نظر سیاسی و راهبردی صحیح است.»
در ادامه این مناظره، «فلینت لورت»، کارشناس سیاسی و استاد روابط بین الملل دانشگاه دولتی پنسیلوانیا به طرح دیدگاه های خود پرداخت. وی در آغاز با اشاره به اهمیت موضوع، افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران بعنوان قلب خلیج فارس و چهارراه ارتباطی خاورمیانه و آسیای مرکزی و جنوبی، و با توجه به میزان جمعیت و ابعاد سرزمین ایران، این کشور از اهمیتی حیاتی برخوردار است. وجود ذخایر عظیم هیدروکربنی هم بر اهمیت این کشور افزوده است.
این استاد دانشگاه آمریکایی با اشاره به ابراز امیدواری لدین برای تغییر در ایران افزود: 30سال است که نومحافظه کاران آمریکا می گویند جمهوری اسلامی ایران در آستانه خیزش سیاسی است. در آغاز انقلاب اسلامی این ادعا را شنیدیم، در زمان جنگ ایران و عراق، درگذشت آیت الله (امام) خمینی، در زمان دولت اصلاح طلبان، پس از شکست اصلاح طلبان، و در هنگام حمله به عراق هم ادعاهای مشابهی را شاهد بودیم.
«فلینت لورت» سپس با رد ادعاهای مطرح شده در مورد احتمال تقلب در انتخابات ایران گفت: باید برای طرح ادعا، دلایلی هم عنوان کرد. عده ای می گویند در برخی حوزه های رای گیری، تعداد شرکت کنندگان از تعداد ساکنان آن حوزه بیشتر بوده است. برخی هم می گویند چرا، در حالی که موسوی اهل آذربایجان است، احمدی نژاد در این منطقه بیشتر رای آورده است. خوب برای همه این ها می توان دلایلی را ذکر کرد. اما دلیلی ندارد بپذیریم که سبزها نماینده اکثریت در ایران هستند. نظرسنجی هایی که پیش و پس از انتخابات انجام شد هم این ادعا را تایید نمی کند. نه نظرسنجی بوسیله دانشگاه تهران و سه پژوهش بوسیله موسسات نظرسنجی غربی نشان می دهد که هواداران این گروه اکثریت را در ایران تشکیل نمی دهند.
وی با تأکید بر حمایت اکثریت مطلق مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی گفت: شاید ما دوست نداشته باشیم یا نتوانیم درک کنیم، اما بیشتر ایرانیان ترجیح می دهند در نظام جمهوری اسلامی زندگی کنند؛ آنها دوست ندارند صفت «اسلامی» از نام کشورشان حذف شود.
«فلینت لورت» در پایان سخنان خود و در مقام نتیجه گیری گفت: ما (آمریکاییان) بهتر است به واقعیت نگاه کنیم و سیاست هایمان را بر مبنای واقعیت، و نه بر مبنای آنچه می پسندیم، تنظیم کنیم.
حمایت از تقلب با پول آمریکا
«پل کریگ رابرتس» معاون سابق وزارت دارایی ایالات متحده هم در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی کانترپانچ منتشر شده به نقد سرمایه گذاری آمریکا برای به قدرت رساندن حکومت های دست نشانده در کشورهای اسلامی پرداخت.
این مقام آمریکایی با اشاره به وجود سازمان هایی که به اصطلاح برای تحکیم دموکراسی در کشورهای اسلامی فعالیت می کنند نوشت: «بنیاد اعانه ملی برای دموکراسی» که در سال 1995 در آمریکا تأسیس شده یکی از این سازمان ها است. این بنیاد که خود را مؤسسه ای غیرانتفاعی و غیرتجاری می داند، «ترویج دموکراسی و استانداردهای جهانی حقوق بشر در ایران» را به عنوان هدف اصلی خود تعریف کرده است.
وی در همین زمینه می افزاید: امروز همه ما می دانیم معنای این شعار چیست. این یعنی ایالات متحده از انقلاب های مخملی یا رنگی به منظور نصب حکومت هایی دست نشانده پشتیبانی مالی می کند، درست پیش از ظهور جنبش سبز در تهران که با اعتراض به انتخابات آغاز شد، «کنت تیمرمن»، رئیس بنیاد اعانه ملی برای دموکراسی در مقاله ای نوشت «در دهه گذشته، بنیاد ما میلیون ها دلار برای ترویج انقلاب های رنگی در جاهایی مانند اوکراین و صربستان خرج کرده است. بخشی از این پول ها هم از طریق افرادی که با موسسه های غیرانتفاعی در خارج از ایران ارتباط دارند به دست گروه های هوادار موسوی رسیده است»؛ به بیان ساده تر، این پول آمریکا بود که از ادعای تقلب در انتخابات ایران پشتیبانی مالی کرد. معاون سابق وزارت دارایی آمریکای همچنین با یادآوری سابقه دخالت های دولت آمریکا در امور داخلی ایران می نویسد: در زمان جرج بوش هم معلوم شده بود که دولت آمریکا عده ای از ایرانیان را برای فعالیت علیه کشور خود خریده است. چنانکه روزنامه واشنگتن پست در سال 2007 گزارش داد بوش اجازه پرداخت بیش از 400 میلیون دلار برای فعالیت گروه های شورشی در ایران را صادر کرده بود.
«رابرتس» با انتقاد از پشتیبانی آمریکا از گروه های تروریست می نویسد: عبدالمالک ریگی، رهبر یک گروه جدایی طلب در ایران و فردی که مسئول تعداد زیادی از حملات تروریستی در سال های اخیر بوده به تازگی توسط ایران دستگیر شده است. او اعتراف کرده است که آمریکائیان به وی اطمینان داده بودند که می تواند روی پشتیبانی نظامی و مالی آنها حساب کند. برادر کوچکتر ریگی، پیش از این گفته بود که این گروه از آمریکا کمک مالی مستقیم دریافت کرده و حتی برخی از عملیات های گروه توسط آمریکا برنامه ریزی شده است.