رابرت گیتس: ارتش آمریکا از جنگ افغانستان و عراق شوکه است ، جنگ جدیدی آغاز نخواهد شد


سرویس سیاسی-
وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد که ارتش این کشور از جنگ در افغانستان و عراق شوکه شده و دیگر قادر به ورود به جنگ دیگری نیست.
به گزارش خبرگزاری رویترز، «رابرت گیتس» در این باره گفت: بر اثر آغاز جنگ با افغانستان و عراق، شوک های شدید به ارتش آمریکا وارد شده است.
وی افزود، در چنین شرایطی، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و کنگره درباره این احتمال که ارتش آمریکا را درگیر یک جنگ پرهزینه دیگر بکنند بسیار محتاط خواهند بود.
وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد: فکر می کنم زمانی که به آینده نگاه می کنیم به ویژه طی دو سال آینده که در عراق و افغانستان حضور داریم کنگره و رئیس جمهور آمریکا به سختی درباره عملیات نظامی دیگر که دست کم سالانه یکصد میلیارد دلار هزینه خواهد داشت نگاه خواهند کرد.
براساس این گزارش، گیتس همچنین گفت که هدف وی کاهش دو تا سه درصدی بودجه پانصدو پنجاه میلیارد دلاری وزارت دفاع آمریکا است که سالانه حدود ده تا پانزده میلیارد دلار می شود. این صرفه جویی پنتاگون را قادر خواهد داشت که سطح نیروهای خود را حفظ کند و برای برنامه های نوسازی خود بودجه فراهم کند.
گیتس گفت بدون این صرفه جوییها دستیابی به نرخ رشد لازم برای حفظ ساختار کنونی نیروها بسیار بعید خواهد بود.
رابرت گیتس چند روز پیش نیز درباره توان نظامی ایران گفته بود که بعضی کشورها برای تضعیف قدرت نیروی دریایی ایالات متحده، استراتژی «غیرمتوازن» در پیش گرفته اند.
وی در این مورد به ایران اشاره کرد و گفت: نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس با ترکیبی از سلاح های دفاعی و تهاجمی ایران مواجه است.
به گفته وزیر دفاع آمریکا، این سلاح ها شامل موشک های بالستیک، موشک های ضدکشتی، قایق های تندرو و نیز مین های دریایی می شود.
براساس گزارش های خبرگزاری ها، حداقل 300 فروند قایق موشک انداز و نفربر، در مرحله اول این مانور سه روزه شرکت کردند.
ایران این مانورها را دفاعی می داند، اما چنین اقدام هایی در حوالی تنگه هرمز بازتاب وسیعی در رسانه های آمریکا دارد.
وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد که توانایی موشک های هدایت شونده، دیگر در «مالکیت انحصاری» کشورش نیست.