حمایت هاشمی از متهمان ناآرامی‌ها پاسخی به قانونمند شدن دانشگاه آزاد است

 

مدیر مرکز مطالعات تاریخ معاصر گفت: "هاشمی قطعا با حمایت از متهمان ناآرامی ها در صدد دادن پیامی در مورد اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانونمند کردن دانشگاه آزاد و همچنین موضوع دستگیری پسرش(مهدی هاشمی) است.

"عباس سلیمی نمین، مدیر مرکز مطالعات تاریخ معاصر در گفت وگو با شبکه ایران با اشاره به دیدار آقای هاشمی رفسنجانی با متهمان نا آرامی های سال گذشته و دعوت آنان به استقامت، گفت: اظهارات اخیر هاشمی گرچه برای برخی که با شخصیت وی آشنا نیستند تعجب آور است اما به سهولت قابل تحلیل و ارزیابی است.

وی تاکید کرد که "هاشمی قطعا با اینگونه اظهارات در صدد دادن پیامی در مورد اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانونمند کردن دانشگاه آزاد و همچنین موضوع دستگیری پسرش(مهدی هاشمی) است."

به گفته وی "هاشمی قطعا می داند با دستگیری فرزندش بسیاری از تخلفاتی که در دانشگاه آزاد رخ داده، آشکار خواهد شد چرا که در حال حاضر برخی از نزدیکان دستگیر شده جاسبی، ارتباطات خود با مهدی هاشمی در ایجاد آشوب های خیابانی را به صراحت بیان کرده اند.
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: گر چه آقای هاشمی در ظاهر اعلام می کند که اگر فرزندش مرتکب جرمی شده باشد در ارتباط با محاکمه فرزندش مشکلی ندارد اما در عمل واکنش های تندی را داشته است.
وی با اشاره به اینکه اظهارات آقای هاشمی در دیدار متهمان آشوب های اخیر نه عقلانی بوده است و نه شرعی، اظهار داشت: در عین حال هاشمی در موضع قضاوت نیست و نمی تواند بگوید تمام افرادی که دستگیر شده اند کار مثبتی انجام داده اند چرا که این سخن نشان از بی توجهی به قانون، مصالح ملی و نظم عمومی صرفا به خاطر حفظ مصالح شخصی دارد.

هاشمی حاضر است برای حفظ منافع خود، حتی اصول را هم زیر پا بگذارد

سلیمی نمین با تاکید به اینکه رئیس مجمع تشخیص با کدام تحقیق چنین سخنانی را مطرح می کند، خاطر نشان کرد: مصالح شخصی هاشمی آنقدر پررنگ شده که وی حاضر است به خاطر آن برخی از اصول را نیز زیر پا بگذارد.

گفتنی است، آقای هاشمی رفسنجانی اخیرا به دیدار متهمان نا آرامی های سال گذشته رفته و آنان را به استقامت و مدارا فرا خوانده است!

وی بدون اشاره به هزینه های مختلفی که عوامل آشوب های سال اخیر به مردم و نظام تحمیل کرده اند، گفت: گرچه ممکن است بازداشت ها باعث شود برخی ها کنار بکشند اما عده قابل توجهی از جامعه را در هدف خود ثابت قدم تر کرده و شک نباید کرد که این زندان رفتن ها در مجموع سازنده است.

دیدار رئیس مجمع تشخیص با متهمان آشوب های اخیر درست چند روز پس از ابلاغ اساسنامه جدید دانشگاه آزاد که مسئولان این دانشگاه را موظف به رعایت قانون درباره اموال ده ها هزار میلیاردی آن و دیگر ابعاد دانشگاه آزاد کرده، صورت می گیرد.

همچنین این دیدارها همزمان با پیگیری ها برای بازداشت مهدی هاشمی، پسر آقای هاشمی برگزار شده است.