خبرنگار شبکه سی ان ان در حاشیه سفر رئیس جمهور ایران به افغانستان،گفت: ایران را می توان ابرقدرت منطقه ای خواند.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی سی ان ان روز چهارشنبه در گزارشی به تحلیل سفر رییس جمهور کشورمان به افغانستان پرداخت و گفت مسائل امنیتی و اقتصادی در صدر اولویت گفتگوها میان روسای جمهور ایران و افغانستان در کابل قرار داشت.

سی ان ان،افزود: محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران برای دیدار و گفتگو با حامد کرزی همتای افغان خود در روز چهارشنبه وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

بن ویدمن خبرنگار اعزامی این شبکه به افغانستان افزود: روسای جمهور دو کشور در مورد همکاری های اقتصادی و تجاری از جمله ساخت خط ریلی قطار میان دو کشور مذاکره کردند.

ویدمن اضافه کرد: من اخیرا در غرب افغانستان بودم و متوجه شدم تجارت قابل توجهی میان افغانستان و ایران انجام می شود. مسائل امنیتی نیز از موضوعات مورد علاقه طرفین در این مذاکرات خواهد بود.

ویدمن تاکید کرد: البته ایران را می توان به نحوی ابرقدرت منطقه ای دانست. همواره روابط دوستانه عمیق و تاریخی میان ایران و افغانستان وجود داشته است. به عنوان مثال بخش شمالی افغانستان به لهجه ای از زبان فارسی که زبان مردم ایران است، صحبت می کنند. این دو کشور همچنین موضوعات مورد علاقه و مشترک بسیاری دارند. اما این سوال مطرح است که تا زمانی که نیروهای متحد خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان حضور دارند دو کشور ایران و افغانستان تا چه حد قادر خواهند بود به یکدیگر نزدیک شوند.

وی ادامه داد: البته ایران و آمریکا در این جا منافع مشترک و یکسانی دارند مثلا آمریکا و ایران هر دو خواهان شکست گروه طالبان هستند. همچنین مقامات ایرانی به طور شفاف و علنی اعلام کرده اند که علاقه دارند افغانستان که در مرز شرقی ایران واقع است در صلح و ثبات بسر برد. در ضمن به نظر می آید روابط میان حامد کرزی و محمود احمدی نژاد دوستانه و محترمانه است. از همین رو روشن است که افغانستان یکی از مناطقی است که آمریکا و ایران دارای منافع نسبتا مشترک و مشابهی در آن هستند.