وزیر امور استراتژیک برزیل: آژانس یک بار هم ادعا نکرده برنامه هسته ای ایران نظامی است

سرویس سیاسی-
وزیر امور استراتژیک برزیل اعلام کرد که مقامات آژانس یک بار هم نظامی بودن برنامه هسته ای ایران را ادعا نکرده اند.
«گیمارانش» وزیر امور استراتژیک برزیل در آستانه سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در مصاحبه با هفته نامه آلمانی اشپیگل اظهار داشت: مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی حتی یکبار هم ادعا نکرده اند که ایران برنامه اتمی نظامی را دنبال می کند.
وی با بیان این مطلب تاکید کرد: برای برقراری روابط با کشورهای دیگر نیاز به کسب اجازه از کسی نداریم.
گیمارانش در پاسخ به این سؤال که ممکن است روابط این کشور با تهران به شانس آن برای دستیابی به کرسی دایم در شورای امنیت سازمان ملل ضربه بزند، اظهار داشت: مهم نیست، برزیل اجازه نمی دهد نامزدی اش برای عضویت دائم در شورای امنیت مشروط به پذیرفتن شرایط سیاسی شود.
وزیر امور استراتژیک برزیل در پاسخ به سؤال دیگری در مورد روابط برزیل با کشورهای منطقه خلیج فارس تصریح کرد: ما مدت زیادی است که با ایران مناسبات مهم بازرگانی داریم. در برزیل عده زیادی از افراد عرب تبار، فلسطینی ها و کسانی که اهل خاور نزدیک هستند، زندگی می کنند. افزون بر این عده زیادی یهودی در آنجا هستند. بنابراین ما در این منطقه علایقی داریم.
وی در این رابطه افزود: کسانی که تاکنون کوشش کرده اند در خاور نزدیک بحران ایجاد کنند، موفقیت زیادی نداشته اند و ما قصد کمک داریم.
این مقام برزیلی اظهار داشت ما در مورد مسئله اتمی ایران شاهد تشابهاتی با اشغال عراق هستیم. کسانی که به عراق حمله کردند تجاوز را ضربه پیشگیرانه اعلام کرده و گفتند عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است.
وزیر امور استراتژیک برزیل به اشپیگل گفته است: همانطور که امروز می دانیم این گزارش ها نادرست بودند، در مورد ایران هم استدلال ها مشابه عراق است. از جمله این که ایران برنامه نظامی اتمی دارد و قصد دارد از این سلاح ها استفاده کند، ولی نشانی از آن دیده نمی شود. حتی سیا، چندی پیش تصریح کرد که ایران تا تولید سلاح اتمی فاصله زیادی دارد.
گیمارانش در پاسخ به این سؤال که آیا برزیل اورانیوم غنی شده در اختیار ایران خواهد گذاشت؟ گفت ما چنین تصمیمی نداریم، گرچه بازار اورانیوم غنی شده فوق العاده خوب بنظر می رسد. منابع اورانیوم برزیل در جهان در مرتبه ششم قرار دارد و بزودی می توانیم به مرتبه سوم برسیم. مسائل محیط زیست را بدون انرژی اتمی نمی توان حل کرد. از این رو اورانیوم پیوسته اهمیت بیشتری پیدا می کند.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی در رابطه با نگرانی کشورهای بزرگ از افتادن تسلیحات هسته ای بدست تروریست ها تصریح کرد: برای تولید بمب اتمی باید صنایع بسیار پیشرفته داشت و برای پرتاب آنها باید موشک داشت. این ادعاها فقط بهانه ای هستند تا دیگر کشورها از حق خود برای دستیابی به تکنولوژی اتمی صرفنظر کنند.
وزیر امور استراتژیک برزیل در این رابطه افزود: قدرت های اتمی در واقع خواستار آنند که قدرت انحصاری اتمی و غیراتمی خود را تثبیت کنند. بسیار مهم است اگر یک قرارداد الحاقی دیگر هم وجود داشته باشد که طبق آن مقامهای بین المللی بتوانند تجهیزات نظامی قدرت های اتمی را مورد بازرسی قرار دهند تا معلوم شود آیا به بازرسان بین المللی اجازه می دهند از تمام دستگاههای آنها دیدن کنند؟
پیشنهاد غرب برای مبادله سوخت عملی نیست
وزیر امور خارجه برزیل هم با اشاره به موضوع مبادله سوخت مورد نیاز رآکتور تهران اعلام کرد راهی که توسط آمریکا و کشورهای غربی برای این منظور ارائه می شود، عملی نیست.
روزنامه اوگلوبو به نقل از «سلسو آموریم» وزیر خارجه برزیل نوشت: همه گفت وگوها در خصوص پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه محل مبادله است.
وی تصریح کرد: ما بحث می کنیم تا ببینیم چگونه می توان موضوع محل مبادله را مشخص کرد. دنیای مدرن این امکان را می دهد که مبادله بدون تعیین یک محل بخصوص انجام شود.
وزیر امور خارجه برزیل در این رابطه افزوده است: بطور مثال با یک ورقه بهادار مربوط به سرمایه گذاری در امارات می توان بخشی از سهام ذغال سنگ در آمریکا را مبادله کرد.
سلسو آموریم در رابطه با حق ایران در بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای گفته است: اینکه بخواهید ایران از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای محروم شود، عملی نیست.
وی با اشاره به سفر لولا داسیلوا رئیس جمهور این کشور به تهران اظهار داشت: لولا در جریان دیدار خود با محمود احمدی نژاد همتای ایرانی خود در خصوص فعالیت های هسته ای این کشور گفت وگو خواهد داشت.
برزیل برای تحریم های شورای امنیت
اهمیتی قایل نیست
سفیر برزیل در تهران همزمان با سفر رئیس جمهور کشورش به ایران گفت: برزیل برای تحریم های شورای امنیت علیه ایران اهمیتی قائل نیست.
سالگادو در گفت وگو با فارس موضوع برنامه هسته ای ایران را در روابط سیاسی و اقتصادی ایران و برزیل بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: در موضوع هسته ای ایران، موضع مشخصی داریم و با تعامل با ایران در مقابل تحریم های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا قرار می گیریم.
وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان دولت برزیل اهمیتی بر این تحریم ها قایل نیستیم اما نمی توانیم جلوی رفتار شرکت های خصوصی را گرفته و آنها را کنترل کنیم.
سالگادو با بیان این که اگر این موضوع حل شود، تجارت بین دو کشور بسیار توسعه خواهد یافت، یادآور شد: حتی با وجود این تحریم ها نیز کارهای خیلی زیادی می توان انجام داد.
وی با اشاره به صادرات 2 میلیارد دلاری برزیل به ایران در سال 2009 گفت: این میزان نسبت به سال 2007 و 2008 کمتر بود که این نیز به دلیل بحران اقتصادی بود که کل جهان را تحت تاثیر قرار داد، البته موضوع دیگر آن است که تحریم ها علیه ایران باعث شد تا تعاملات تجاری با ایران گرانتر شود.
سفیر برزیل در ایران ادامه داد: ایران برای سرمایه گذاران جذابیت زیادی داشته و بازرگانان برزیلی دوست دارند که در ایران فعالیت داشته و با تجار ایرانی تعامل داشته باشند که اگر موضوع هسته ای ایران حل شود زمینه های بسیار بهتری برای سرمایه گذاری ایجاد خواهد شد.
سالگادو با تاکید بر این که نمی تواند جزئیات پیشنهاد هسته ای کشورش به ایران و طرف های غربی را برای حل این موضوع بیان کند، اظهار داشت: من جزئیات را می دانم که چه بررسی شده و برزیل چه پیشنهاداتی ارائه داده تا جایگزین پیشنهادات قبلی باشد، تلاش داریم که ایده های دو طرف را پیگیری کنیم. من نمی توانم جزئیات بیشتری در این باره اعلام کنم اما شاید در آینده جزئیات مطرح شود.