خبرگزاری فارس: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تاکید کرد که ایران هسته‌ای به هیچ عنوان تهدید نیست و این تنها ادعای کارشناسان غربی است.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "لس‌آنجلس تایمز " در گزارشی به قلم "فرانسیس گوین " مدیر مرکز حقوق و امنیت بین‌الملل "رابرت استراس " با اشاره به این موضوع که "ایران هسته‌ای تهدید نیست و این تنها ادعای غربی‌هاست " نوشت: اظهارات ماه گذشته ایران در رابطه با این موضوع که غنی‌سازی اورانیوم را برای استفاده در یک راکتور پزشکی آغاز خواهد کرد، یک اجماع دو جانبه نادر را [میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان] در واشنگتن بوجود آورد. سیاستمداران از هر دو حزب با این خبر به عنوان جدیدترین مدرک در اثبات این موضوع که ما به سمت بحرانی هسته‌ای نزدیک‌تر می‌شویم، برخورد کردند.
این نشریه آمریکایی افزود: البته اینکه ایران تمایلی ندارد تا سر تسلیم در برابر فشار جهانی فرود آورد، و یا اینکه تروریست‌ها به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای هستند و تهدیدی که برنامه هسته‌ای کره‌شمالی برای ثبات در منطقه شرق آسیا و همچنین این موضوع که نظام بین‌المللی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای به نظر می‌رسد ضعیف‌تر شده باشد، همگی دلیلی برای نگرانی هستند، اما در پاسخ به اینکه چقدر باید نگران باشیم، باید گفت که خیلی جای نگرانی نیست. در بیان این تهدیدها بیش از حد اغراق شده است.
لس‌آنجلس تایمز در ادامه 3 ادعا را بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که این ادعاها بی‌اساس هستند.
این گزارش اشاره می‌کند: نخستین ادعا این است که ما هم‌اکنون در نقطه اوج هسته‌ای قرار داریم. بسیاری از کارشناسان ادعا می‌کنند که جهان در آستانه اپیدمی گسترش تسلیحات هسته‌ای قرار دارد. با استدلال آنها، ایران هسته‌ای ممکن است مصر، عربستان سعودی و ترکیه را نیز تحریک کند تا وارد فهرست کشورهای هسته‌ای شوند و برنامه هسته‌ای داشته باشد. و برنامه هسته‌ای کره‌شمالی نیز می‌تواند باعث شود تا ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان نیز احساس کنند گزینه‌ای جز توسعه قابلیت هسته‌ای ندارند و شاید استرالیا، اندونزی و مالزی را نیز تحریک کند که چنین برنامه‌ای را دنبال کنند. در بیان چنین ادعایی بیش‌ از حد اغراق شده است، چرا که از زمان ریاست‌جمهوری "جان اف. کندی " که در سال 1963 پیش‌بینی کرده‌ بود که تا دهه 1970 حدود 25 کشور مجهز به تسلیحات هسته‌ای در جهان وجود خواهد داشت، شمار برنامه‌های تسلیحات هسته‌‌ای در جهان طی 3 دهه گذشته به طرز کاملا چشمگیری کاهش پیدا کرده است. آفریقای جنوبی، اوکراین، قزاقستان و بلاروس برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای خود را کنار گذاشتند و کشورهایی چون استرالیا، برزیل و سوئد نیز تلاش‌های خود را برای ساخت بمب هسته‌ای رها کردند.
این گزارش افزود: حتی برنامه‌های هسته‌ای که ما هم‌اکنون درباره آنها نگران هستیم یعنی برنامه‌های هسته‌ای پاکستان، ایران و کره‌شمالی نیز دهه‌ها پیش از این آغاز شده بودند اما همانطور که همه ما می‌دانیم از زمان پایان جنگ سرد یعنی حدود 20 سال پیش تا کنون هیچ کشور جدیدی برنامه تسلیحات هسته‌ای آغاز نکرده است و به همین دلیل نیز بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها درباره آغاز یک اپیدمی ناگهانی از کشورهای هسته‌ای به شدت بعید است.
لس‌آنجلس تایمز در ادامه گفت: دومین اغراقی که در این زمینه مطرح می‌شود، این است که یک حمله هسته‌ای تروریستی فاجعه‌بار علیه آمریکا اجتناب‌ناپذیر است. هم‌اکنون 8 سال و نیم از حملات تروریستی 11 سپتامبر گذشته است و ما هیچ حمله اتمی در داخل خاک آمریکا نداشته‌ایم؛ حمله‌ای که کارشناسان، وقوع آن را پیش‌بینی کرده بودند.
در ادامه این گزارش آمده است: تروریسم هسته‌ای غیرممکن نیست، اما ادعاهای مطرح شده درباره غیرقابل اجتناب بودن و ماهیت فاجعه‌آمیز چنین حمله‌ای بیش از اینکه سودمند باشد، آسیب‌رسان است.
این نشریه آمریکایی همچنین تاکید کرد: سومین اغراقی که مطرح می‌شود این است که تهدید کشورهای هسته‌ای امروز در تاریخ بی‌سابقه است. برای برخی، ایران هسته‌ای و یا کره‌شمالی تنها برای اینکه حملات پیش‌دستانه علیه تاسیسات هسته‌ای آنها را توجیه کنند، غیرقابل قبول هستند. ما فراموش کرده‌ایم که این به اصلاح تهدیدی که امروزه مطرح است، مسئله جدیدی نیست: تهدید مطرح شده توسط مائوئیست‌‌های مجهز به تسلیحات هسته‌ای در دهه 1960 بسیار خطرناک‌تر از هر نوع تهدیدی است که شاید امروز ایران داشته باشد.
در طول جنگ سرد، پس از مباحثات طولانی، آمریکا سرانجام حمله پیشدستانه را رد کرد و آموخت که در کنار چین و روسیه هسته‌ای با آرامش زندگی کند. ما باید امروز نیز چنین کاری را انجام دهیم. به یاد داشته باشید که هیچ یک از دشمنان جنگ سرد از تسلیحات هسته‌ای خود استفاده نکردند و یا بی‌ملاحظه و بی‌اعتنا نبودند. استفاده از تسلیحات هسته‌ای موجبات حملاتی تلافی‌جویانه را علیه کشوری که در ابتدا از سلاح هسته‌ای استفاده کرد، به همراه خواهد داشت.
این گزارش تاکید کرد: تمایل ایرانی که با حریفانی احاطه شده است که بلندپروازی‌های هسته‌ای دارند و همچنین قدرتمندترین ارتش جهان، آن را خطرناک عنوان می‌کند، برای دستیابی به سلاح هسته‌ای غیرمنطقی و یا حیرت‌آور نیست. حتی تحلیلگرانی که رفتار ایران را چالشی برای منافع آمریکا می‌دانند بر این باورند که ایران هسته‌ای تهدید نیست و یا حداقل تهدیدی نیست آنچنان که چین مائویی و یا اتحادیه جماهیر شوروی در زمان استالین تهدید بودند. در حقیقت حدود 40 سال پیش از این، خطرات فاجعه‌آمیز هسته‌ای در جهان بیش از امروز بود و در آن دوران خطرناک، با وجود تمام درخواستهایی که مطرح بود، آمریکا و دیگر کشورهای جهان از وقوع فاجعه‌ای هسته‌ای هیچ ممانعتی به عمل نیاوردند.
لس‌آنجلس تایمز در پایان تصریح کرد: چنانچه آمریکا اقداماتی را صورت دهد که کشورهای دارای برنامه هسته‌ای و همسایگان آنها احساس امنیت بیشتری داشته باشد و کمتر مورد تهدید قرار گیرند، احتمال بیشتری وجود دارد که این کشورها غیرهسته‌ای باقی بمانند و یا اگر هم هسته‌ای شدند، رفتار مسئولانه‌ای داشته باشند.