شخبرگزاری فارس: نمایندگان شورای ریش سفیدان قرقیزستان امروز در بیشکک خواستار برچیده شدن پایگاه نظامی آمریکا از این کشور شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، شورای ریش سفیدان قرقیزستان اعلام کردند که آمریکا در پایگاه نظامی خود در قرقیزستان به دور از چشم مردم این کشور اشراری را پرورش می‌دهد که احتمال استفاده از وجود آنها علیه کشورهای همسایه و از جمله ایران وجود دارد.
اعضای این شورا که در یک نشست مطبوعاتی در بیشکک شرکت کرده بودند، افزودند: این امر فضای قرقیزستان را به شدت امنیتی کرده است.
"آماربای ناربیک اف " دانشمند برجسته قرقیز (آکادمسین) که عضو شورای ریش سفیدان این کشور است، گفت: اعترافات "عبدالمالک ریگی " سرکرده گروهک تروریستی شرق ایران در مورد نقش پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان موجب نگرانی جامعه این کشور شده است.
ناربیک اف افزود: بر کسی پوشیده نیست که آمریکا بعد از اشغال نظامی عراق و افغانستان درصدد اعمال افزایش فشارها بر ایران خواهد بود و همچنین ایجاد بی ثباتی در آسیای مرکزی را نیز در دستور کار خود دارد تا این منطقه را نیز به افغانستان دیگری تبدیل کند.
وی با ابراز نگرانی از احتمال واکنش جدی ایران در برابر قضیه ارتباط ریگی با پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان، تصریح کرد: امروز قرقیزستان به پایگاه اطلاعاتی خارجی تبدیل شده و لازم است تا دولت قرقیزستان همه واحدهای نظامی بیگانه را از قلمرو این کشور اخراج کند.
نمایندگان این شورا همچنین با اشاره به خسارات وارده بر محیط زیست قرقیزستان افزودند: تخلیه مکرر سوخت مازاد هواپیماهای آمریکایی در محیط زیست طبیعی قرقیزستان تنها یکی از موارد وارد کردن خسارت به اکولوژی این کشور است.
اعضای شورای ریش سفیدان قرقیزستان ضمن تاکید مجدد بر ضرورت اخراج پایگاه نظامی آمریکا از کشورشان، هشدار دادند که در صورت بی توجهی دولت به این موضوع، نسبت به تهیه طوماری با امضای مردم اقدام خواهند کرد و به دنبال آن تظاهرات عمومی برپا می کنند.
شورای ریش سفیدان قرقیزستان ترکیبی از شخصیت‌های متنفذ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشور است که نظر آنها در مسایل مختلف داخلی و خارجی این کشور حائز اهمیت است.