مخالفت سه عضو شورای امنیت با اعمال تحریم های تازه علیه ایران

سرویس سیاسی کیهان-
کشورهای چین، برزیل و ترکیه همچنان بر مخالفت خود با اعمال تحریم های جدید علیه ایران تاکید دارند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم «الن کلندنینگ» با اشاره به نقش برزیل به عنوان یک مذاکره کننده در امور بین المللی نوشت: رئیس جمهور برزیل هشدار داد اعمال تحریم های پیشنهادی بر ضد ایران ممکن است منجر به جنگ شود و اعلام کرد وی نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از بروز درگیری و مناقشات بیشتر جلوگیری کند.
«لوییز ایناسیولولا داسیلوا» رئیس جمهور برزیل در مصاحبه با این خبرگزاری اعلام کرد اعمال تحریم ها احتمالا ایران را هرچه بیشتر از میز مذاکره دور خواهد کرد به گونه ای که وی پیش بینی می کند این کار در نهایت منجر به بروز جنگ خواهد شد.
داسیلوا یک هفته پس از رد درخواست هیلاری کلینتون مبنی بر حمایت برزیل از دور جدید تحریم ها بر ضد ایران گفت: ما نمی خواهیم آنچه در عراق اتفاق افتاد در ایران هم تکرار شود این نه به نفع ایران و نه به نفع جهان است.
رئیس جمهور برزیل تاکید کرد: وی تلاش خواهد کرد احمدی نژاد را به از سرگیری مذاکرات به منظور کاهش نگرانی ها درباره برنامه هسته ای این کشور متقاعد سازد.
وی با اشاره به ناتوانی قدرت های جهانی در حل یکجانبه مسائل بین المللی گفت: واقعا چه کسی تصمیم گرفته است که منحصرا کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه نماینده اراده جمعی حاکم بر سیاره ما هستند در حالیکه در چارچوب جغرافیای سیاسی جدید و نظم نوین جهانی همین کشورهایی که دیروز فقیر بودند امروزه در میانه رشد چشمگیر اقتصادی قرار گرفته اند.
داسیلوا اضافه کرد: ما در اینجا درباره صلح و نه جنگ صحبت می کنیم و آنچه تلاش داریم به دیگران نشان دهیم این است که زمان، زمان مذاکره و گفتگوست و نه تحریم و مجازات.
وی همچنین تاکید کرد: برزیل از هیچ تحریمی بر علیه ایران حمایت نمی کند.
فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه هم تاکید کرد که دلیل اصلی مخالفت پکن با تحریم های جدید علیه ایران آن است که چنین تحریم هایی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.
به نوشته روزنامه انگلیسی زبان «چاینا دیلی»، «وو سایک» (Wu Sike) فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه این موضوع که منافع نفتی، دلیل اصلی پکن برای مخالفت با تحریم های ایران است، را رد کرد.
وو سایک، که یکی از اعضای کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین (CPPCC) است، در حاشیه جلسه سالیانه این کنفرانس در گفت وگو با روزنامه چاینا دیلی تاکید کرد: پکن دست از تلاش های دیپلماتیک برای حل موضوع مربوط به برنامه هسته ای خود نکشیده است.
وی افزود: ما در سیاست خود در قبال ایران، تنها بر مسئله نفت متمرکز نمی شویم. اگر چه همکاری نفتی ما با ایران بسیار اهمیت دارد، اما این یک دیدگاه یک سویه است که بگوییم چین این اقدام و یا آن اقدام را تنها به خاطر نفت انجام می دهد.
این نماینده چین ادامه داد: ما موضوع هسته ای ایران را در چشم انداز کلی دیپلماسی چین در نظر می گیریم.
بنابر این گزارش، چین تاکنون با تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران به شدت مخالفت کرده است.
بسیاری در غرب این موضع گیری پکن را به منافع نفتی آن در تهران مرتبط می کنند چرا که حدود 11درصد واردات نفت خام چین از ایران است.
فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه تاکید کرد: دلیل اصلی مخالفت پکن با تحریم های ایران این است که اقدامات شدید می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین، چین به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه می دهد.
وی تصریح کرد: حتی اگر تنها یک درصد احتمال موفقیت چنین اقداماتی وجود داشته باشد، ما باید 100درصد تلاش کنیم.
همزمان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز گفته است که تحریم های تازه علیه ایران بی فایده خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه اردوغان که در ریاض به سر می برد گفت: اعتقاد ندارم که تحریم های بیشتر نتیجه بخش خواهد بود و البته تحریم های قبلی شورای امنیت علیه ایران نیز هرگز نتیجه ای نداده است.