نمی توانید تصور کنید برای تحریم ایران با چه مصیبتی روبرو هستیم (خبر ویژه)
کیهان:

چشم انداز تصویب قطعنامه جدید علیه ایران برای کشورهای غربی تیره و تار شده است. این تیرگی چشم انداز در حالی است که تحریم های مذکور حتی پس از تصویب هم نتوانسته به کمک دیپلماسی زور در غرب بیایند.
وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد احتمالاً تحریم جدید علیه ایران تا ماه ژوئن (خرداد) تصویب نشود و اگر چنین شود، کشورهای اروپایی ممکن است به اقدام یکجانبه دست بزنند.
ناامیدی برنارکوشنر از سازمان ملل و بلوف اقدام یکجانبه اروپا در حالی است که کاترین اشتون رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تازگی در نامه ای محرمانه به آمریکا از اقدام یکجانبه کنگره در تصویب تحریم فروش بنزین به ایران انتقاد کرده و آن را موجب شکاف بیشتر دانسته بود.
وزیر خارجه فرانسه در دیدار از فنلاند همچنین گفته است: جلب حمایت چین و روسیه در بین 5 عضو دائم شورای امنیت به زمان بیشتری نیاز دارد.
همزمان با اظهارات کوشنر، یک روزنامه فرانسوی به نقل از دیپلمات های این کشور از مخالفت کشورهای مختلف با تحریم ایران خبر داد. «نوول ابزرواتور» در خبری که از سخنان کوشنر رازگشایی می کرد، نوشت: «یک مقام دیپلماتیک در پاریس می گوید: در مورد ایران نمی توانید تصور کنید که ما فرانسوی ها و آمریکایی ها، تا چه حد با عدم همکاری کشورهای دیگر روبرو هستیم. اکثر کشورهای بزرگ از حمایت از ما سر باز می زنند. آنها معتقدند که ما در مورد این مسئله مستکبرانه عمل می کنیم و برخی تا آنجا پیش می روند که حتی آن را استعمارگری نوین می نامند.»
روزنامه فرانسوی با اشاره به اینکه «تصویب تحریم جدید علیه ایران به نگرانی شماره یک تبدیل شده» می نویسد: آیا باراک اوباما در اولین نبرد دیپلماتیک خود شکست خواهد خورد؟ علی رغم تلاش های هیلاری کلینتون و اطرافیانش که از چند هفته قبل آغاز شده به نظر می رسد متقاعد کردن کشورهای کلیدی عضو سازمان ملل با مشکل روبرو شده است.... الیزه و کاخ سفید برای جلب حمایت کرملین (روسیه) مجبور شده اند انعطاف بسیاری نسبت به قطعنامه اولیه نشان دهند. روسیه با بسیاری از بخش های قطعنامه پیشنهادی مخالف است. دولت پکن هم ضمن مخالفت با تحریم دیگران مبادا سومین تامین کننده نفت مورد نیاز خود را ناراحت کند. دولت اوباما برای از بین بردن سازش ناپذیری چین، متحدان خود در خلیج فارس و از جمله عربستان و امارات را به یاری طلبیده تا به پکن درباره تامین سوخت اطمینان دهند ولی تاکنون این کار نتیجه مطلوب نداشته است.
نوول ابزرواتور اضافه کرد: مخالفت چین با سیاست اعمال تحریم، کشورهای دیگر را نیز تشویق کرده و آنها نیز مخالفت خود را با تلاش های آمریکا و فرانسه اعلام کرده اند. ابتدا برزیل که بدون برخورداری از حق وتو به مدت دو سال عضو شورای امنیت بود، مخالفت خود را اعلام کرد.
اظهارات وزیر امور خارجه برزیل هم صریح بود. او گفت: «نباید در برابر دیکته کردنهای آمریکا تسلیم شد.» مخالفت برزیل دو علت دارد: اول اینکه بزرگ ترین کشور آمریکای جنوبی وارد یک برنامه صلح آمیز هسته ای در ابعاد گسترده شده است. این کشور حتی در سال 2006 یک مرکز بزرگ غنی سازی در شهر «رسنده» در 150کیلومتری ریودوژانیرو تأسیس کرده است. این کشور چگونه می تواند با تأسیس مراکزی مشابه در خاورمیانه به مخالفت برخیزد؟ دوم اینکه برزیل مایل است در دیپلماسی جهانی از جایگاه قابل توجهی برخوردار باشد و می خواهد نقش «میانجی» میان کشورهای بزرگ و کشورهای در حال توسعه را بازی کند. این کشور برای رسیدن به این هدف نیاز به این دارد که خود را بیطرف نشان دهد.
به نوشته روزنامه فرانسوی، کشور دیگری که در تصویب تحریم ها مانع تراشی می کند ترکیه، یک عضو غیردائمی دیگر شورای امنیت است. اردوغان، نخست وزیر این کشور، اغلب «سیاست دوگانه» را محکوم می کند و خاطرنشان می سازد که اسرائیل دارای سلاح اتمی است. این کشور نیز مایل است خود را میانجی منطقه معرفی کند و قصد دارد فعالیت های بازرگانی خود را با همسایه بزرگش سه برابر کند. لبنان نیز که به مدت دو سال در شورای امنیت کرسی دارد مواضع تقریباً مشابهی را دنبال می کند. دولت بر سر کار در بیروت نمی تواند کاری کند که به نارضایتی حزب الله، بازوی مسلح جمهوری اسلامی، بینجامد. بدون حمایت این سه کشور تصویب قطعنامه جدید مشکل خواهد بود و مشکل تر از آن توجیه تحریم هاست.
روزنامه آلمانی هندلزبلات هم با اشاره به مخالفت سرسختانه ترکیه با تحریم ایران نوشت: ترکیه غرب را برحذر داشته که در مناقشه اتمی با ایران از گفتگو دست برداشته و به تحریم های اقتصادی شدیدتر روی آورد. وزیر خارجه ترکیه در دیدار با وزیران خارجه هفت کشور اتحادیه اروپا در شمال فنلاند گفت: «نمی خواهیم تحریم دیگری را در منطقه ببینیم. آنچه احتیاج داریم ثبات سیاسی و ارتباط اقتصادی با ایران است.»بدین ترتیب ترکیه موضعی کاملاً مخالف با اروپا و آمریکا می گیرد که خواهان تحریم های شدیدتر ایران هستند. موضع ترکیه از این رو مهم است که این کشور در حال حاضر یکی از پانزده عضو شورای امنیت است که باید تحریم های شدیدتر را وضع کند.