کیهان:

خشم انگلیس از دومین تودهنی بزرگ طی 9 ماه (خبر ویژه)


دومین ضربه بزرگ به پروژه انگلیس در منطقه طی 9ماه گذشته باعث خشم مقامات این کشور و کنار گذاشتن جانب احتیاط شده است.
وزارت خارجه و سرویس اطلاعاتی انگلیس پس از ضربه بزرگی که در انتخابات ایران و حوادث بعد از آن خوردند، سرمایه گذاری خود را بر کشور عراق متمرکز کردند. مقامات انگلیس یک سال پیش اعلام کرده بودند که طی 2 سال آینده میلادی چند انتخابات مهم و استراتژیک از جمله در ایران و عراق و فلسطین و لبنان برگزار می شود و به ویژه باید بر سر انتخابات ایران و عراق اهتمام ویژه داشت. انگلیسی ها به همراه آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی طرح مشترکی را با محوریت ایاد علاوی (شیعه سکولار متمایل به غرب) به اجرا گذاشتند. علاوی مهره مورد اعتمادی بود که از سوی اشغالگران آمریکایی به عنوان نخست وزیر موقت منصوب شده بود. وی اخیراً سفری به عربستان داشت و شاه سعودی در دیدار با وی تصریح کرده بود ما اجازه نمی دهیم اسلامگراهای شیعه و همفکر با ایران روی کار بیایند.
علاوی با تشکیل ائتلاف العراقیه تلاش کرد سکولارهای شیعه و سنی و عناصر بعثی را در یک جبهه گردآورد و این در حالی بود که همزمان ائتلاف قبلی شیعیان دچار تغییراتی شده و دو فهرست جداگانه به ریاست نوری مالکی و عمار حکیم به مردم عرضه شده بود. با این وجود نتایج اولیه حاکی از ناکامی متحدان انگلیس و آمریکا است.
در چنین شرایطی استروان استیونسون نماینده انگلیس در پارلمان اروپا و رئیس کمیسیون روابط با عراق مدعی شد تقلبات گسترده ای در انتخابات عراق رخ داده است. او در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه ضمن آن که کاترین اشتون مسئول انگلیسی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تحریک به افشای تقلب می کرد، گفت: گزارش ها از تقلب گسترده در نتیجه انتخابات پارلمانی به منظور جلوگیری از پیروزی فهرست ایاد علاوی حکایت می کند و آثار و ردپای حکومت ایران در این تقلب آشکار است به نحوی که می توان گفت دولت ایران در سازماندهی این تقلبات درگیر بوده است.
این نماینده انگلیسی مدعی نظارت بر انتخابات عراق همچنین در اظهاراتی قابل تامل گفته است: از آنجا که کشورهای غربی میلیاردها یورو در عراق هزینه می کنند، طبیعی است که اگر حکومت غیرقانونی ای در این کشور به عنوان نتیجه انتخابات معرفی شود، آنوقت با پی آمدهای سنگینی روبرو خواهیم بود. ایران از طریق قتل، ارعاب، اخاذی، سعی در انجام تقلبات گسترده در نتیجه انتخابات پارلمانی عراق دارد.
شبکه دولتی بی بی سی هم که خط القای تقلب را طی چند روز اخیر دنبال کرده ابتدا اذعان کرد براساس نتایج « به چهره های شیعه و سنی غیراسلامگرا که در ائتلاف العراقیه گرد آمده اند جایی در میان دولتمردان جدید داده نخواهد شد و ائتلاف العراقیه تنها راه چاره کنار گذاشته نشدن از دولت را اعمال فشار از طریق پافشاری برعدم سلامت بر انتخابات و تهدید به خروج از صحنه سیاسی دیده است که این می تواند عراق را در تنش های تازه ای فرو برد».
سایت بی بی سی سپس از تردیدهای عمیق در سلامت انتخابات خبر داد و نوشت: استیونسون دلایل این تردید عمیق را تلفن هایی عنوان کرده که چند خبرنگار، افسرپلیس و رئیس یکی از حوزه های رأی گیری به او کرده اند اما محور نطق او عمدتاً این بوده که ایرانی ها به دنبال مصادره انتخابات عراق هستند و باید دست آنها را از عراق دور نگه داشت.