ایران برنده اصلی انتخابات عراق بوده است

مترجم: علی مظاهری
روزنامه گاردین با تصریح به اینکه ایران برنده اصلی انتخابات عراق بوده است تأکید کرد احزاب شیعه تحت حمایت ایران گوی سبقت را از احزاب سکولار و فراقومی ربوده اند.
روزنامه گاردین با درج این مطلب در مقاله ای به قلم سیمون دیزادل در پایگاه اینترنتی خود نوشت اظهارات تند ایاد علاوی درباره دخالت ایران در انتخابات عراق و مذاکرات مربوط به تشکیل دولت پایه و اساس محکمی دارد اما ازطرف دیگر این اظهارات شاید یک اعتراف ضمنی به این نکته باشد که احزاب شیعه تحت حمایت ایران گوی سبقت را از حزب سکولار و فراقومی او یعنی العراقیه ربوده اند.
فرماندهان نظامی و مقامات آمریکایی و برخی سیاستمداران عراقی می گویند ایران به طور سازمان یافته تبلیغات انتخاباتی ماه مارس را دستکاری کرده و هدف آن نیز ضربه زدن به حامیان عرب سنی ایاد علاوی بوده است یکی از تاکتیک ها استفاده از کمیسیون به اصطلاح بعثی زدایی بود که با هدف ریشه کن کردن حامیان سابق صدام و رد صلاحیت بسیاری از نامزدهای العراقیه تشکیل شد.
همانطور که دیوید ایگناتیوس ستون نویس آمریکایی اخیراً گزارش داد تهران هزینه مالی تبلیغات انتخاباتی دو گروه شیعه را که ائتلاف ملی عراق را می سازند تأمین کرده است.
در ماه های منتهی به روز انتخابات ایران هر ماه نه میلیون دلار به مجلس اعلای اسلامی عراق و هشت میلیون دلار به حزب تحت رهبری مقتدی صدر پرداخت می کرده است.
ایران همچنین از نوری مالکی نخست وزیر کنونی و رهبر حزب دولت قانون خواسته است با ائتلاف ملی عراق متحد شود البته مالکی در ابتدا این پیشنهاد را نپذیرفت و ترجیح داد به تنهایی مبارزه کند اما بعد از ترس برتری ایاد علاوی نظر خود را تغییر داد این دو حزب اعلام کرده اند در پارلمان متحد می شوند که در این صورت برتری دو کرسی العراقیه بی اثر می شود.
باتوجه به عمق و گستره زد و بندهای پنهانی ایران در عراق تحلیلگران در ابتدا پیروزی ناچیز علاوی را یک شکست حیرت انگیز برای تهران تلقی کردند اما این قضاوت الان رنگ باخته است.
مایکل نایتس از مؤسسه محافظه کار واشنگتن در فارن پالیسی نوشته است ایران دست در دست نمایندگان خود در مجلس اعلا با موفقیت برای چهار سال دیگر مانع از تشکیل یک دولت نیرومند ملی در بغداد شده است.
با محتمل شدن بیش از پیش افول حزب علاوی نایتس آینده عراق را تیره و تاریک می بیند و می گوید اگر روند کنونی ادامه یابد دولت بعدی عراق جمعیت عرب سنی را به حاشیه می راند و فاقد انسجام کافی برای اداره مؤثر امور و محیط ایده آلی برای جولان دادن ایران در عراق بعد از خروج آمریکا خواهد بود.
اسامه النجیفی از حزب العراقیه نیز ایران را به ایجاد اتحاد میان احزاب شیعه متهم کرده و گفته است اتحاد میان حزب قانون و حزب ائتلاف ملی قابل پیش بینی بود و فشارهای ایران در این راه وجود داشت اما به هرحال جنگ هنوز ادامه دارد العراقیه در پارلمان حضور دارد و نمی توانند آن را نادیده بگیرند تحلیلگران مستقل نیز در خصوص فروپاشی معامله احزاب شیعه هشدار داده اند.
اما اگر این اتفاق نیز رخ دهد ایران هنوز برنده خواهد بود عراق ضعیف و متفرق که در عین حال خیلی هم هرج و مرج زده نیست هدف اصلی ایران است همچنین ایران می خواهد که طرح های آمریکا برای حفظ کشوری که در سال دو هزار و سه اشغال کرد به عنوان یک متحد نزدیک تجاری و منطقه ای بعد از خروج ناکام بماند کاهش نفوذ سنی ها نیز در راستای هدف ایران در دور کردن عربستان سعودی از عراق است.
ترکیه دیگر بازیگر اصلی خارجی در عراق نیز با رژیم ایران همسو است. هدف مشترک آنها خاموش کردن جاه طلبی های ملی گرایانه کردهاست. این روزنامه نوشت نقش طولانی مدت ایران در تأمین اسلحه و حمایت مالی و آموزشی ازگروه های مسلح عراقی دیگر نگرانی آمریکا و رهبران عراقی است. حملات مرگبار دیروز به سنی ها نسبت داده شده است مقامات آمریکایی می گویند سپاه پاسداران ایران از شورشیان سنی نیز حمایت می کند.
در پایان این مقاله آمده است البته ایران با بازی در عراق ممکن است خود را به خطر اندازد همانطور که علاوی می گوید ادامه یا رشد بی ثباتی سیاسی در عراق حضور آمریکا را در این کشور طولانی تر می کند و حتی ممکن است باعث شود آمریکا به صورت مستقیم رو در روی ایران قرار گیرد شاید تهران روزی آرزو کند که کاش کمک می کرد نیروهای آمریکایی زودتر از عراق خارج شوند.
منبع: گاردین