با اشاره به بیانیه سه جانبه هسته‌ای تهران صورت گرفت؛
انتقاد رئیس موسسه آمریکایی بروکینگز از صدور پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران

خبرگزاری فارس: رئیس موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا با اشاره به بیانیه تهران اعلام کرد که بهتر بود پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران صادر نمی‌شد و از بیانیه تهران به عنوان آغازی برای گفت‌وگو با ایران استفاده می‌شد.


به گزارش فارس، "مارتین اندیک " مسئول در دولت سابق آمریکا و رئیس فعلی موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا در گفت‌وگویی با ارائه پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت مخالفت کرد و اعلام کرد بیانیه تهران باید آغازی می‌شد برای گفت‌گوی غرب با ایران.
این مسئول سابق دولت آمریکا به روزنامه النهار لبنان گفت که "بهتر بود شمشیر تحریم‌ها بالای سر ایران ایران باقی می‌ماند ولی بدون اینکه پیش‌نویسی در زمان کنونی ارائه شود ".
اندیک ارائه پیش‌نویس را در زمان کنونی اشتباه دانست و اعلام کرد که بهتر بود از توافق سه‌جانبه تهران (بیانیه هسته‌ای تهران) استفاده می‌شد و این توافق، دعوتی می‌شد از ایران برای بازگشت به مذاکره با کشورهای 1+5 درباره موضوع غنی‌سازی و موضوع تبادل سوخت با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
بنا بر گزارش النهار، این مسئول سابق آمریکایی اذعان کرد که متقاعد کردن ایران برای توقف غنی‌سازی کار ساده‌ای نیست و التبه تضمین نشده است.
رئیس موسسه بروکینگز با اشاره به اینکه برخی اعلام کرده‌اند که آمریکا امکان اقدام نظامی علیه ایران را ندارد، مدعی شد که این امکان برای واشنگتن وجود دارد ولی این موضوع بر اثر جنجالی که در پی افشای یادداشت "رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا درست شد، از بین رفت.
بر اساس این گزارش، یادداشتی از رابرت گیتس فاش شد که محتوای آن بر نبود راهکار یا راه‌حل‌های لازم در دولت آمریکا برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران تصریح کرده بود.
اندیک مدعی شد اگر تهران دریابد که واشنگتن در سیاست خود برای منع تهران از پیشبرد برنامه هسته‌ای جدی است و آماده است راهکار نظامی را به عنوان آخرین راهکار قرار بدهد، در سیاست‌های خود تجدیدنظر می‌کند.