انتقاد رئیس موسسه آمریکایی بروکینگز از صدور پیش نویس قطعنامه علیه ایران

رئیس موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا با اشاره به بیانیه تهران تصریح کرد که بهتر بود پیش نویس قطعنامه علیه ایران صادر نمی شد و از این بیانیه به عنوان آغازی برای گفت وگو با ایران استفاده می شد.
«مارتین اندیک» رئیس موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا در گفت وگویی با ارائه پیش نویس قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت مخالفت کرد و اظهار داشت بیانیه تهران باید آغازی می شد برای گفت وگوی غرب با ایران.
به گزارش فارس، این مسئول سابق دولت آمریکا در گفت وگو با روزنامه النهار لبنان تاکید کرد که «بهتر بود شمشیر تحریم ها بالای سر ایران باقی می ماند ولی بدون اینکه پیش نویسی در زمان کنونی ارائه شود.»
اندیک ارائه پیش نویس را در زمان کنونی اشتباه دانست و اعلام کرد که بهتر بود از توافق سه جانبه تهران (بیانیه هسته ای تهران) استفاده می شد و این توافق، دعوتی می شد از ایران برای بازگشت به مذاکره با کشورهای 1+5 درباره موضوع غنی سازی و موضوع تبادل سوخت با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی.
بنابراین گزارش این مسئول سابق آمریکایی اذعان کرد که متقاعد کردن ایران برای توقف غنی سازی کار ساده ای نیست و البته تضمین نشده است.
رئیس موسسه بروکینگز با اشاره به اینکه برخی اعلام کرده اند که آمریکا امکان اقدام نظامی علیه ایران را ندارد، مدعی شد که این امکان برای واشنگتن وجود دارد ولی این موضوع بر اثر جنجالی که در پی افشای یادداشت «رابرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا درست شد، از بین رفت.
چندی پیش یادداشتی از رابرت گیتس فاش شد که بر نبود راهکار یا راه حل های لازم در دولت آمریکا برای مقابله با برنامه هسته ای ایران تصریح کرده بود.
اندیک مدعی شد اگر تهران دریابد که واشنگتن در سیاست خود برای منع تهران از پیشبرد برنامه هسته ای آماده است راهکار نظامی را به عنوان آخرین راهکار قرار بدهد، در سیاست های خود تجدیدنظر می کند.
این در حالی است که در تمامی سال های گذشته مقامات ارشد کشورمان توقف در فعالیت های هسته ای را غیرممکن دانسته اند و بر ادامه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران تاکید کرده اند.