کیهان:
پاکستان ادعای یک روزنامه آمریکایی که درباره دانشمند هسته ای پاکستان و پیشرفت هسته ای ایران مطرح شده بود را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» روز گذشته در گزارشی مدعی شد که دکتر «عبد القدیر خان » دانشمند هسته ای پاکستان به ایران طرح هایی مرتبط با ]ساخت[ بمب، بخش هایی برای سانتریفیوژ ها به منظور تصفیه اورانیوم و لیست جهانی محرمانه از تهیه کنندگان در عوض ]دریافت[ تسلیحات ارائه کرده است.
«عبدالباسط » سخنگوی دفتر امور خارجه پاکستان در واکنش به ادعای این روزنامه آمریکایی گفت: این امر ]ادعای روزنامه واشنگتن پست[ عرضه مجدد یک افسانه است که گهگاه برای اهدافی که کاملاً واضح و روشن است ظاهر می شود.
خان: آمریکایی ها دروغ می گویند
در همین حال، عبدالقدیرخان دانشمند اتمی پاکستان ضمن رد گزارش رسانه های خارجی به ویژه گزارش اخیر واشنگتن پست درباره برنامه صلح آمیز اتمی کشورمان تاکید کرد: اسلام آباد تاکنون هیچگونه همکاری هسته ای با ایران نداشته و گزارش های منتشر شده کذب محض است.
وی دیروز در گفت و گو با ایرنا افزود: هیچ اسرار هسته ای به ایران نداده و این کشور با استفاده از دانشمندان داخلی خود به این سطح از پیشرفت در برنامه غیر نظامی اتمی دست یافته است.«عبدالقدیر خان» در ادامه تصریح کرد:جمهوری اسلامی کشوری مستقل و قدرتمند است که بطور قطع تصمیمی می گیرد که منافعش را تامین کند.
وی در عین حال افزود: در اینکه غرب به طور دایم علیه منافع ایران توطئه می کند، شکی وجود ندارد. عبدالقدیر خان با بیان اینکه رفتار غرب در مقابل برنامه هسته ای ایران دوگانه است، اظهار داشت:چگونه است که اگر ایران به طراحی و ساخت موشک های دوربرد اقدام کند، کار خطرناک و ضد امنیت جهانی انجام داده است اما همین کار اگر از سوی اسراییل انجام شود، حق این رژیم است و از آن حمایت می شود.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که غرب از توانمند شدن کشورهای اسلامی هراس دارد و از هر ابزاری برای جلوگیری از تحقق این مهم استفاده می کند. عبدالقدیر خان در پایان با انتقاد از برخی کشورهای اسلامی گفت: برخی دولت های اسلامی در مقابل کشورهای غربی رفتاری ضعیف دارند و تلاش می کنند نظرات آنها را جلب کرده تا در توسعه آنها را همراهی کنند اما دچار اشتباه می شوند و بطور کامل خود را به منویات کشورهای بزرگ تسلیم می کنند.