افسر سیا: ایران می تواند منطقه را برای نظامیان آمریکایی به جهنم تبدیل کند

سرویس سیاسی -
هاآرتص باارائه تحلیلی مبسوط، اسرائیل را فاقد توان راهبردی در حمله به ایران دانست.
هاآرتص در مقاله ای به قلم «یوسی ملمان» نوشت: افرادی که به محتوای سخنان اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل توجه کرده اند، تردیدی ندارند که دست یافتن ایران به بمب هسته ای تهدیدی برای موجودیت اسرائیل به شمار می رود و تل آویو آن را تحمل نمی کند.
نویسنده مقاله اضافه کرد: این سخنان، شخص را به این نتیجه می رساند که اسرائیل آنچه در توان داشته باشد از جمله توسل به زور را به کار گیرد تا مانع دستیابی ایران به نخستین سلاح هسته ای اش شود.
هاآرتص با اشاره به اولین بمباران تاسیسات هسته ای در جهان که در سال 1 198 در بغداد و توسط اسرائیل صورت گرفت عنوان کرد: بعد از بمباران عراق کارشناسان گفتند. این اقدام نشان داد، اسرائیل که سلاح های هسته ای در اختیار دارد، هرگز به کشور دیگری در خاورمیانه اجازه دستیابی به سلاح های هسته ای را نمی دهد.
این روزنامه صهیونیستی با این وجود در ادامه تصریح کرد:
در حالی که نتانیاهو همچنان از این صحبت می کند که اسرائیل دیگر هرگز تهدید موجودیت خود را تحمل نمی کند و وزیر جنگ نیز ادعا می کند همه گزینه ها روی میز قرار دارند، شخصیت های نظامی و غیرنظامی در پشت صحنه و به طور خصوصی مطالب کاملا متفاوتی را بیان می کنند. این افراد مشکلات سیاسی، نظامی، اقتصادی و راهبردی که به طور قطع از حمله به ایران ناشی می شود را درک می کنند.
یوسی ملمان نوشت: یکی از افرادی که به دشوار بودن حمله به ایران اذعان دارد ژنرال بازنشسته رلیک شافیر است که تا همین اخیر سومین مقام ارشد نیروی هوایی اسرائیل بوده است و در حمله به راکتور عراق نیز شرکت داشت. شافیر گفت نیروی هوایی اسرائیل اگر دستور حمله به ایران را دریافت کند برای تکرار موفقیت عراق با مشکل بزرگتری روبرو خواهد بود.
شافیر افزود: ایرانی ها از حمله به راکتور عراق درس هایی آموخته اند.
تمام برنامه هسته ای عراق در یک راکتور متمرکز بود ولی ایرانی ها تعدادی تاسیسات را در مناطق مختلف سراسر کشور احداث کرده اند. تعدادی از این تاسیسات در شرق ایران قرار دارند. ایران تاسیسات خود را با احداث آنها در زیر زمین مستحکم تر کرده است. صادقانه باید بگویم نیروی هوایی اسرائیل در بلندمدت فاقد توانایی راهبردی واقعی برای بمباران اهداف در مسافت های دور و در عین حال استفاده از سطح لازم قدرت ارتش خواهد بود.
براساس این گزارش، «دان حالوتز» فرمانده پـیشین نیروی هوایی و رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز در خاطرات خود که پاییز گذشته منتشر شد می نویسد که برنامه هسته ای ایران مشکلی جهانی است و نقش برجسته اسرائیل در راس تلاش بین المللی برای حل این مشکل تاثیر اندکی دارد. به نوشته حالوتز پیچیدگی موضوع ایران نیازمند تلاش کشورهای دیگر برای یافتن راه حل است.
اینطور تلقی می شود که نتانیاهو دچار تردید شده و فردی است که به آسانی دستپاچه می شود و اینها خصوصیاتی هستند که دستور وی به نیروی هوایی برای اقدام کردن را دشوار می سازند.
به نوشته هاآرتص، بروس ریدل یکی از افسران سابق سیا و مشاور ویژه رئیس جمهور آمریکا گفت: به نظر وی ایران به طور قطع می تواند زندگی منطقه را برای نظامیان آمریکایی به جهنم تبدیل کند. بمباران ایران موجب به وجود آمدن بی ثباتی در خاورمیانه می شود. حمایت های سنی ها را از ایران جلب می کند و کشورهای طرفدار غرب را در منطقه به خطر می اندازد.
نویسنده این مقاله در نهایت با اشاره به مخالفت آمریکا در حمله به ایران، با طرح یک پرسش نتیجه گرفت: حالا تصور کنیم در مقطعی از زمان دولت آمریکا نظر خود را تغییر دهد و با حمله اسرائیل به ایران موافقت کند، آیا مقامات اسرائیل این جرات را دارند که دستور این حمله را صادر کنند.
بیانیه تهران درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی بود
یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به روند یک سال اخیر موضوع تبادل سوخت هسته ای نوشت که بیانیه تهران، ترکیه و برزیل درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی بود.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تحلیلی با نام «کمربند ایمنی ایران » به بررسی بیانیه هفته گذشته ایران، ترکیه و برزیل پرداخت و نوشت: هر چند که توافقنامه هفته گذشته ایران، ترکیه و برزیل برای تبادل سوخت هسته ای جایگزین واقعی تهدیداتی که از سوی ایران ]برای اسرائیل[ مطرح است، نمی شود اما این اقدام ایران درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی ]توسط مقامات ایران[ داشته است.
این روزنامه صهیونیستی در ادامه گزارش خود به بررسی تحولات یک سال اخیر درباره موضوع تبادل سوخت پرداخت و نوشت هنگامی که موضوع تبادل سوخت در اکتبر سال 2009 مطرح شد، قرار بود ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم 5/3 درصد را به خارج منتقل کند تا در قبال آن 120 کیلوگرم سوخت 20 درصد دریافت کند که البته در آن زمان 1200 کیلوگرم، حدود 75 درصد از ذخایر اورانیوم تهران را تشکیل می داد اما هم اکنون ذخایر اورانیوم تهران به بیش از 2300 کیلوگرم رسیده است و بنابراین انتقال 1200 کیلوگرم به ترکیه باعث نخواهد شد تا ایران بخش عمده ای از ذخایر اورانیوم را به خارج منتقل کند.
هاآرتص در ادامه نوشت: جدای از آنکه توافق اخیر، «هدیه دیپلماتیکی » بوده که ایران به ترکیه و برزیل و نه آمریکا داد، این اقدام بی اعتنایی به ایالات متحده آمریکا نیز به شمار می آمد.
این روزنامه صهیونیستی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از تسلیم شدن به آمریکا اجتناب کرد و شرایط توافقنامه را خود تعیین کرد و جایگاه دوستان خود را نیز تقویت کرد.
هاآرتص با اشاره به اقدام آمریکا برای پیش برد تحریم های جدید علیه ایران نوشت: پیش نویس قطعنامه جدید از سرمایه گذاری گسترده چین و روسیه در ایران جلوگیری نخواهد کرد و یا آنکه بانک مرکزی ایران را در لیست موسسات تحت تحریم قرار نمی دهد. این تحریم ها بسیار ضعیف تر از آن است که باعث تغییر تصمیم ایران برای متوقف کردن توسعه فناوری هسته ای باشد. از دیدگاه ایران، بیانیه اخیر لایه حمایتی دیگری در برابر حمله نظامی علیه ایران به شمار می آید.
این روزنامه صهیونیستی با اشاره به واکنش آمریکا به بیانیه ایران نوشت: بعد از بیانیه اخیر و حمله دولت اوباما به این توافق، مسئله بسیار پیچیده شده است و این تردید به وجود آمده است که آیا بعد از این رویدادها هیچگونه مذاکراتی میان آمریکا و ایران صورت خواهد گرفت یا خیر.