افشای فساد مقامات نظامی آمریکا در بازسازی عراق


به نوشته یک روزنامه آمریکایی، گروهی از افسران و پیمانکاران آمریکایی فعال در آنچه برنامه بازسازی عراق نامیده می شود، در حیف و میل کردن بخشی از برنامه 150 میلیارد دلاری بازسازی عراق دست دارند.
روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» از شناسایی 50 پرونده جدید فساد توسط بازپرسان ویژه فساد در بازسازی عراق خبر داد. بازپرسانی که در خصوص فساد مربوط به بازسازی عراق طی شش ماه گذشته تحقیق کرده اند، معاملات نقدی عظیمی را بررسی و 50 پرونده جدید فساد را شناسایی کرده اند. این پرونده ها شامل معاملات بانکی، معاملات خرید زمین، پرداخت بدهی ، کازینو ها و حتی جراحی های زیبایی است.
این روزنامه می افزاید: گروهی از آمریکایی های فعال در زمینه بازسازی عراق نیز در سرقت و حیف و میل کردن بخشی از برنامه 150 میلیارد دلاری بازسازی عراق دست دارند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده: برخی مظنونان تلاش می کنند تا حساب های بانکی خود را در غنا، سوئیس، هلند و انگلیس پنهان کنند و مبالغ اندکی را در خانه هایشان نگه دارند.
«استوارت بوئن» که ریاست دفتر بازپرسی کل ویژه بازسازی عراق را بر عهده دارد از انتشار اسامی مظنونان خودداری کرده و تنها گفته است، پیمانکارانی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند و نیز مسوولان نظامی و افسران ارتش، جزء این مظنونان اصلی هستند.