نقش رژیم صهیونیستی در تسلیح اتمی رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی (خبر ویژه)

افشای اسناد نظامی جدید، از اشاعه و گسترش تسلیحات اتمی به سایر رژیم های همسو توسط رژیم صهیونیستی حکایت می کند. روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی فاش کرد شیمون پرز رئیس فعلی اسرائیل در سال 1975برای واگذاری سلاح های اتمی به رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی، با وزیر جنگ این رژیم مذاکره کرده است. افشای اسناد این مذاکره، داشتن سلاح اتمی از سوی رژیم صهیونیستی را تایید می کند.
روزنامه گاردین دیروز با چاپ تصاویری از این اسناد، اعلام کرد، شیمون پرز رئیس فعلی رژیم صهیونیستی در قراردادی با «بیگ بوتا» وزیر جنگ آفریقای جنوبی در سال 1975درباره فروش سلاح های هسته ای به رژیم آپارتاید، مذاکره کرده است. براساس این گزارش، بوتا در نشستی با پرز خرید کلاهک های هسته ای در 3 مقیاس که قابلیت نصب بر سلاحهای شیمیایی و اتمی را داشته باشند، خواستار شده است. طرفین همچنین توافق نامه نظامی مفصلی را با یکدیگر امضا کردند که در یکی از بندهای آن بر ضرورت محرمانه بودن توافق نامه فروش تسلیحات هسته ای تاکید شده است.
اسناد این توافق نامه توسط یک محقق آمریکایی به نام «ساشا پولاکوف سورانسکی» در کتابی درباره روابط رژیم صهیونیستی و رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی انتشار یافته است.
ساشا پولاکوف سورانسکی در کتابش تاکید می کند رژیم آفریقای جنوبی با این نیت قصد خرید کلاهکهای اتمی را از اسرائیل داشته است تا بوسیله آن غرب را وادار سازد در صورتی که این رژیم مورد تهدید جدی قرار گیرد، به حمایت از آن وارد عمل شود.
طبق اظهار نویسنده کتاب، این معامله انجام نشد اما گزارشهای دیگر حاکیست که اسرائیل 30گرم ماده شیمیایی تریتیوم که عنصر اصلی و از اجزای ترکیبی سلاح هسته ای است و قدرت انفجاری فوق العاده ای به بمب هسته ای می بخشد، در اختیار رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی قرار داده است. این عنصر که به رژیم پرتوریا تحویل داده شده برای ساخت بمبهای شیمیایی متعدد کافی بوده است و رژیم آفریقای جنوبی هم درنظر داشت که آن را در فرآیند تولید این سلاحها بکار گیرد.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص ماه گذشته گزارش داد که رژیم اسرائیل در دهه 70 میلادی مواد رادیو اکتیو به آفریقای جنوبی فروخته است. در گذشته هم خبرهایی درباره آزمایش هسته ای مشترک رژیم صهیونیستی و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی در سال 1979 منتشر شده بود.
در سپتامبر 1979 سیستم ماهواره ای بازرسی و خنثی سازی انفجارهای هسته ای آمریکا، از طریق سامانه ماهواره ای خود، پرتوهایی را از یک انفجار هسته ای در صدها کیلومتر دورتر از سواحل آفریقای جنوبی ثبت کرد. این انفجار هسته ای به صورت مشترک توسط آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی انجام شده بود.
در فوریه 1980 هم شبکه CBS آمریکا در برنامه مستندی درباره این انفجار هسته ای، با تایید این آزمایش هسته ای مشترک، اذعان کرد آمریکا هم نظاره گر این انفجار بوده است.
انتشار گزارش روزنامه گاردین درباره کمک رژیم صهیونیستی به رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی برای تسلیح اتمی در حالی است که همزمان، شیمون پرز در همایش رسانه های روسی در تل آویو مدعی شد: دنیا باید بداند تهدید برنامه اتمی ایران متوجه همه است و همه جهان باید در برابر این تهدید بایستد. همه باید در برابر این شرارت ایران بایستند.