اختصاصی رجانیوز؛
اعلام خبر عقب‌نشینی اوباما از قطعنامه ضدایرانی در جلسه کاخ سفید "جو بایدن"

 

اجلاس گروه 15 در تهران و بیانیه صادر شده در این نشست، نامه اردوغان به اعضای شورای امنیت و تحرکات برزیل درباره ایران، همگی موجب انفعال و شوکه شدن و انزوای دولت های مخالف ایران به ویژه دولت ایالات متحده شده، به طوری که امریکا در حال پس گرفتن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود علیه ایران است.

به گزارش رجانیوز، جو بایدن معاون ریاست جمهوری امریکا و فرد با نفوذ کاخ سفید دیروز به مشاورین خود در کاخ سفید اعلام کرد که امریکا با ارسال نامه ای به کشورهای 1+5 خواستار بازنگری در متن ارسالی پیشین قعطنامه چهارم علیه ایران شده است و با این بهانه متن پیشنهادی را از دستور کار این هفته شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج کرده است.

این هفته قرار بود که متن پیشنهادی تحریم علیه ایران در صحن علنی شورای امنیت به بحث گذاشته شود.

از سوی دیگر در این جلسه بایدن اعلام کرده است که رئیس جمهور اوباما قصد دارد استثنائاتی برای کشورهایی که شرکت های نفتی آنها که در تصویب قعطنامه امریکا را پشتیبانی می کنند، ایجاد نماید.

در این جلسه بایدن اضافه کرد که اختلافات متنی زیادی بین قعطنامه های پیشنهادی دو مجلس سنا و کنگره وجود دارد و برای همین اوباما درخواست کرده برای ایجاد یکپارچگی در قطنامه های دو مجلس، کمیته های مشترکی بین کمیته های تحریم آن‌ها ایجاد شود.

این در حالی است که قرار بود طی هفته جاری، دو قعطمنامه تحریمی ایران در مجلسین امریکا به‌تصویب برسد که بنابر دستور اوباما به تعویق افتاده است

در لایحه مجلس نمایندگان، نام 41 شرکت اروپایی آسیایی و امریکای شمالی که در زمینه نفت و گاز با ایران فعالیت‌هایی دارند در لیست تحریم قرار گرفته بود که در بر اساس این قعطنامه شرکت‌های امریکایی از انجام هرگونه معامله تجاری با آن‌ها منع شده بودنند. در این لیست نام کمپانی فرانسوی "توتال" و "او-ای-ا" گازپروم روسیه و "ایندین او" هندوستان و پترولیو براسیلیو" برزیل وجود دارد.