رجانیوز:
حذف جمله «اعتماد به خدا» در دلارهای آمریکا

 

خزانه‌داری آمریکا از 21 آوریل(یک اردیبهشت) نسبت به انشار اسکناس‌های جدید که شامل اسکناس‌های دویست دلاری نیز است، اقدام می‌کند.

به گزارش «جوان آنلاین»،انتشار این اسکناس‌ها بعضاً بدون ذکر جمله «به‌خدا اعتماد می‌کنیم» است که در جنگ‌های داخلی آمریکا از قرن نوزدهم نماد و شعار همبستگی ملی آمریکا بود و حذف آن می‌توان نشانگر جهت‌گیری‌های جدید اجتماعی- سیاسی جامعه آمریکا باشد. (حذف عامل همبستگی آمریکایی- افول خداگرایی و معنویت)از میزان و حجم دلارهای تازه، زمان ورود آن به بازار، نحوه جایگزینی با دلارهای قدیمی و نحوه از رده خارج کردن و بی‌اعتبار شدن دلارهای قدیمی هنوز اخباری منتشر نشده است. برخی آگاهان گفته‌اند که دلارهای جدید در میزان گسترده چاپ شده و به‌زودی و ناگهانی منتشر خواهد شد.

تحلیل‌ها:
رکود اقتصادی آمریکا و کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای خارجی، این کشور را ناچار به تغییر قطعه‌های اسکناس کرده است که به‌‌رغم پیشرفت بانکداری الکترونیکی در جهان و عدم نیاز به پول نقد فیزیکی، انتشار اسکناس‌های دویست دلاری حاکی از وضعیت مالی حاد اقتصاد آمریکا است.

انتشار اسکناس‌های بزرگ در خارج آمریکا می‌تواند امر پولشویی درآمدهای نامشروع دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکاییان در اقدامات تروریستی و قاچاق مواد مخدر را تسهیل کند.

اگرچه خزانه‌داری انتشار اسکناس‌های جدید را برای مقابله با جعل اسکناس ذکر کرده است ولی انتشار اسکناس جدید بدون پشتوانه می‌تواند تأمین مالی برای هزینه‌های هنگفت ماشین جنگی- اطلاعاتی آمریکا در خاورمیانه، افغانستان و سایر نقاط جهان باشد.

آمریکایی‌ها با هرگونه تلاش و اقدام مذبوحانه‌ای درصددند تا دلار شکست خورده و تضعیف شده در مقابل ارز‌های دیگر را دوباره رونقی بخشند و جان تازه‌ای به آن بدهند و سیادت و آقایی اقتصادی دوباره‌ای به دست آوردند که ظاهراً بعید به نظر می‌رسد.

از نظر کارشناسان اجرای این گونه طرح‌های سرپوشی بر شکست‌ها پیاپی اوباما در سیاست خارجی و حضور ناکام در عراق و افغانستان و ناتوانی در مهار بحران اقتصادی داخلی و طرح‌های رفاه اجتماعی بی‌ثمر وی ارزیابی می‌شود.
چاپ دلارهای بی‌پشتوانه جدید نوعی انتقام‌گیری از ارزهای تقویت شده‌ای چون یورو و مقابله با رشد اقتصادهایی چون چین است.

پیش‌بینی می‌شود به دنبال شکست برنامه‌های اقتصادی آمریکا و ایجاد بحران گسترده مالی که از آمریکا شروع شد و تقریباً همه اقتصادهای کشورهای مختلف دنیا را متأثر ساخت، این بار جهان با (تصاویر دلارهای جدید در سایت مذکور موجود است.)