الجزیره:
اظهارات کلینتون درباره ایران بر استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا سایه افکند

خبر گزاری فارس: شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی، اظهارات جدید کلینتون در بیهوده دانستن تلاش‌های برزیل و ترکیه در حل دیپلماتیک پرونده هسته‌ای ایران را موجب تحت الشعاع قرار گرفتن استراتژی جدید امنیت ملی این کشور دانست.


به گزارش مانیتورینگ فارس به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، "هیلاری کلینتون " در اظهاراتی همزمان با انتشار استراتژی جدید امنیت ملی این کشور با تداوم مواضع خصمانه خود علیه ایران، تلاش مقامات برزیلی و ترکیه‌ای در حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران را بیهوده دانست و برزیل را به وقت‌کشی به سود تهران متهم کرد.
کلینتون با ابراز مخالفت خود با شیوه "داسیلوا " رئیس جمهور برزیل در حل موضوع هسته‌ای ایران مدعی شد که وقت‌کشی برزیل به سود ایران، جهان را خطرناک‌تر خواهد ساخت و به ایران فرصت خواهد داد تا به آنچه که جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خواند، ادامه دهد.
بر اساس استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا، مقامات کاخ سفید مدعی شده‌اند که با کشور‌های چون ایران و کره‌شمالی تعامل بیشتری خواهند داشت.
این درحالی است که آمریکا همچنین در این استراتژی تهدید کرده‌است، درصورتی که که مقامات دو کشور پاسخ مناسبی را نظام بین‌الملل درباره برنامه هسته‌ای خود ارائه ندهند، آنها را منزوی خواهد ساخت.
الجزیره گزارش داد که این اظهارات کلینتون در حالی صورت می‌گیرد که مقامات برزیل و ترکیه در تلاش برای حل پرونده هسته‌ای ایران از راه دیپلماتیک هستند و اعمال تحریم‌ها علیه ایران را بی‌اثر می‌دانند به طوری که داسیلوا در دیدار با رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواسته‌است تا توجه ویژه را بیانیه تهران داشته باشد.
داسیلوا در این اظهارات بیانیه تهران را برای غلبه بر اختلاف سلیقه‌ها درباره برنامه صلح آمیز هسته‌ای سودمند دانست.
"باراک اوباما " روز گذشته جزئیات استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا را با هدف محدود کردن نیاز برای استفاده از قدرت نظامی ارائه کرد که بر اساس آن دستورکار جدید امنیتی با هدف پرداختن به مسائلی چون امنیت، رفاه، ارزش‌ها و حفظ نظم بین‌المللی مطرح شده است.